banner253

Anamurlu Çiftçilerimizi Perişan Etmeye Kimsenin Hakkı Yoktur

CHP Mersin Milletvekili ve PM Üyesi Ali Mahir Başarır, Anamur’un çeşitli mahallerinde ve özellikle Anıtlı Mahallesi’ndeki köylülerin ekip biçtiği arazilerin ihale yolu ile kiralama ve satışlarının yapılmasını Meclis gündemine taşıdı.

Anamurlu Çiftçilerimizi Perişan Etmeye Kimsenin Hakkı Yoktur

CHP Mersin Milletvekili ve PM Üyesi Ali Mahir Başarır, Anamur’un çeşitli mahallerinde ve özellikle Anıtlı Mahallesi’ndeki köylülerin ekip biçtiği arazilerin ihale yolu ile kiralama ve satışlarının yapılmasını Meclis gündemine taşıdı.

05 Kasım 2020 Perşembe 13:01
Anamurlu Çiftçilerimizi Perişan Etmeye Kimsenin Hakkı Yoktur

CHP’li Başarır, “Anamurlu çiftçilerimiz yıllarca ecrimisil ödeyerek bu arazilerde hem tarıma katkı hem de geçimlerini sağlamaktadır. Birilerinin dışardan gelip, dönümünün yıllık kira bedeli 450 TL olan yere 10 bin TL vererek bu arazileri kiralaması bölgedeki çiftçilerimizi yoksulluk batağının içine sürüklemektedir. Çiftçilerimiz adeta açlığa mahkûm edilmektedir” dedi.

Tarımcılığın zaten ülkemizde bitme noktasına geldiğini vurgulayan CHP’li Başarır, “Bu uygulama ne ahlaki ne de etiktir. Yapılması gereken ise yıllardır o arazileri ekip biçen köylülerimize teşvik edici olanaklar sağlamaktır. Bu sosyal devlet ilkesinin bir gereğidir. Yapılan söz konusu ihalelerin iptal edilerek bölgedeki tarımı ve çiftçilerimizi ayağa kaldırmak en doğru adımdır” sözlerini dile getirdi.CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemi ile vermiş olduğu yazılı soru önergesinde;

“Mersin İli Anamur İlçesi Kaymakamlığı Milli Emlak Şefliği tarafından, 3-4 Kasım 2020 tarihlerinde, Anamur’un çeşitli mahallelerindeki araziler satılması için Anıtlı Mahallesi’ndeki 157 nolu ada içerisinde bulunan toplam 16 parsel de kiralanması için ihale edilmiştir.

Geçimini sağlamakta zorlanan Anamurlu köylülerimiz, çiftçilerimiz tarafından, söz konusu satılığa ve kiralığa çıkarılan arazilerin ecrimisil bedelleri ödenerek çeşitli tarım ürünleri (muz, buğday, avokado, badem) yetiştirilmektedir.

Her ne kadar söz konusu yerlerin satılığa ve kiralığa çıkarılacağı Anamurlu çiftçilere iletilse de dışarıdan gelen kişiler tarafından yüksek bedeller verilerek,  araziler kiralanmış ve satın alınmıştır.

Örneğin dönümünün yılık kira bedeli 450 TL olan araziyi bölge dışından gelen kişiler dönüm başına 10 bin TL teklif vererek kiralamışlardır. Bu rakamların üzerinde, Anamur’da geçimini zor sağlayan ve yıllardır ecrimisil ödeyerek tarımla uğraşan çiftçilerimizin ihalede teklif vermesi mümkün değildir.

Normal değerinin kat be kat üzerinde tekliflerle araziyi kiralayan kişilerin buraları ne amaçla kullanacakları da net değildir. Bu sebeple ülkemizde bitme noktasına gelen tarıma bir darbe daha vurulmakla beraber, çiftçilerimizin az da olsa gelirleri ellerinden alınmaktadır.

Yapılan bu uygulama etik ilkeleri ile ters düşmekle beraber Anamurlu çiftçilerimizi de perişan etmiştir” açıklamalarına yer vererek şu soruların yanıtlanmasını istedi:

Bu çerçevede:

Yıllardır ecrimisil bedelleri ödeyerek ülke tarımına katkıda bulunan ve az da olsa geçimlerini sağlayan köylülerimizin ellerinden arazilerin alınması ne derecede etiktir?

Söz konusu arazilerin satılığa ve kiralığa çıkarılarak ihale yolu ile satılması yerine,  o arazilerde yıllardır ürün yetiştiren köylülere, tarımı teşvik etmek ve geçimlerini sağlamak amaçlı daha uygun şartlarda verilmesi daha doğru bir yaklaşım değil midir?

Bu uygulama ile söz konusu arazilerde ürün yetiştirip geçimini sağlayan köylü ve çiftçilerimizin akıbeti ne olacaktır?

Tarımın gelişmesi ve çiftçilerimizin geçimlerini sağlaması adına söz konusu arazilerin satışı ve kiralanması için yapılan ihaleler iptal edilecek midir? Yoksa iptal edilmeyip çiftçilerimizin daha da yoksullaşmasına göz mü yumulacaktır?

Yapılan bu uygulama, ülke tarımına nasıl bir katkı sağlayacaktır?

Mersin Portal-Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner205

banner262