banner229
banner237

Kore Gazilerini Torunlar Hatırladı

Bozyazı lisesi öğrencileri Duygu Güğül ve Döndü Kütük, Kore’ye giden Bozyazı’lı 11 Gazinin insanlık ve barış adına verdikleri mücadeleleri konu alan bir araştırmaya imza attılar.

Kore Gazilerini Torunlar Hatırladı

Bozyazı lisesi öğrencileri Duygu Güğül ve Döndü Kütük, Kore’ye giden Bozyazı’lı 11 Gazinin insanlık ve barış adına verdikleri mücadeleleri konu alan bir araştırmaya imza attılar.

06 Şubat 2013 Çarşamba 11:58
Kore Gazilerini Torunlar Hatırladı

Bozyazı lisesi 11/B sınıfı öğrencileri Duygu Güğül ve Döndü Kütük, 1950 yılında NATO’nun talebi ile Kore’ye giden Bozyazı’lı 11 Gazinin insanlık ve barış adına verdikleri mücadeleleri konu alan bir araştırmaya imza attılar. TÜBİTAK’ın her yıl Ankara da düzenlediği bilimsel sergiye katılmak için böyle bir çalışma başlatan iki kafadar öğrenciye Tarih öğretmenleri Oğuzhan Sakarya öncülük ediyor.

‘Toroslar’dan Pusan’a Bozyazı Barış’ı Büyük Elçileri’ adı verdikleri projeleri için yaklaşık iki ay gibi bir çalışma yaptıklarını söyleyen öğrenciler, zamanın Milliyet ve Cumhuriyet gazeteleri başta olmak üzere bütün yayın organlarının yanında Anamur Kaymakamlık ve Askerlik Şubesinden de destek istemişler. Çalışmalarına gazilerin yakınları ve komşularından başladıklarını kaydeden öğrenciler, kendi imkanları ile 6 gaziye ulaştıklarını Anamur Askerlik Şubesinden de 11 Gazi olduğunu öğrendiklerini söylüyorlar. Canlı üç gaziye ulaşan öğrenciler, “Biz araştırmamızı sürdürürken 3 Gazimizle röportaj yaptık.Ancak daha sonra birisi daha vefat etti. Şimdi Bozyazı’nın iki gazisi kaldı. Keşke daha önce böyle bir araştırma ve kayıt yapılsaydı. ” Diyerek gazilerin bu şekilde unutulmuş olmasından dolayı üzüntülerini dile getirdiler. İki kafadar öğrenci, araştırmalarını sadece metin halinde değil, video kaydı ve fotoğraflarla belgeleyerek yaşayan gazilerle ve eşleri ile o dönemde yaşananları birinci ağızdan gelecek nesle taşımayı hedeflediklerini dile getiriyorlar. Gazilerin bu şekilde unutulmuş olmasını şaşkınlıkla karşıladıklarını söyleyen öğrenciler; “Biz ilk başta TÜBİTAK’ın bilimsel sergisine katılmak için böyle bir çalışmaya başladık.Ancak gördük ki bu ülkeden dünya barışına katkıda bulunmak için, insanlık barışının tesis edilmesi için yurtlarından binlerce kilometre uzaklara giden gazilerimiz ne yazık ki kendi öz vatanlarında unutulmuşlar. Biz bu unutulmuşluğu ortadan kaldırmak için bu araştırmayı kitap haline getirmek istiyoruz. Yetkililerden ve ilgilenen vatandaşlarımızdan bunun için bize destek vermelerini istiyoruz.”
 

Dediler. Önce Mart ayında Mersinde yapılacak olan bölgesel elemelere katılacak olan iki kadar öğrenci, burada seçildikleri taktirde eserleri ile TÜBİTK’ın Mayıs ayında yapacağı Ulusal Sergi’ye katılacaklar. Tarih Öğretmenleri Oğuzhan Sakarya’nın danışmanlığında çalışmalarını sürdüren öğrenciler, şimdilik video kaydı ve hazırladıkları slaytla anlattıkları Bozyazı’lı 11 Gazinin yaşamını imkan buldukları taktirde kitaplaştırarak Bozyazı kütüphanesi ve gelecek nesil için tarihi bir belge haline getirecekler.
 


PROJE ÖZETİ

 
Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk defa yurtdışına muharip birlik gönderdiği savaş olma özelliğini taşıyan ve NATO’ya kabul edilmemizi sağlayan Kore Savaşı’na Bozyazı İlçesi’nin katkıları hakkında yapılan araştırmanın özeti hakkında genel bir bilgi veren  Proje danışmanı tarih öğretmeni bir araştırma yapılmamıştır. Amacımız Bozyazı ilçesinin nüfusuna kayıtlı “Kore Savaşı” gazilerinin tespitini yaparak onların bakış açısından savaşı anlatmak, bilinmeyen kahramanlarımızın hayat hikâyelerini tarihe not düşmektir. Araştırmamız birinci el kaynaklar ile desteklenen sözlü tarih çalışmasıdır.
 

Araştırmamızda, Anamur Halk Kütüphanesi ve internet taraması sonrasında konu ile ilgili ikinci el kaynaklara ulaşılmıştır. Birinci el kaynak taraması aşamasında, dönemin TBMM Tutanakları http://www.tbmm.gov.tr/ adresinden taranmış, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin internet sitesinden savaş ile ilgili bilgiler derlenmiş, dönemin gazeteleri ( Cumhuriyet, Milliyet,Akşam ) internet ortamında incelenerek ulusal yazılı basının Kore Savaşı’na bakış açısı ortaya çıkartılmaya çalışılmıştır. Ancak döneme ait yerel basın kayıtlarına ulaşılamamıştır. Bozyazı Kaymakamlığı, Anamur Askerlik Şubesi ve Mersin Muharip Gaziler Derneği kayıtlarından gazilerimizin iletişim bilgileri tespit edilmiştir. Anamur Askerlik Şubesi arşivinde gazilerimizin askerlik kayıtlarına ulaşılmıştır.
 


Gazilerimiz ve yakınları ile röportaj yapılmıştır. Gazilerimiz ve yakınlarının elinde bulunan fotoğraf, belge ve madalyalar araştırmamızda kullanılmıştır. Gazilerimiz hakkında envanter çalışmasının olmaması ve röportaj yaptığımız gazi ve yakınlarının ileri yaşlarda olması araştırmamızı zorlaştırmıştır. Elde edilen veriler tasnif edilerek kaynakların geçerliliği tespit edilmiştir. Geçerliliği kabul edilen veriler değerlendirilmiştir. Araştırmamızda ilçemizden Mehmet Mavzer, İsa Toslak, Halil Elkırmış, Mehmet Ala, Ali Çoşkun, Mustafa Düzgün, Mustafa Gök, Mustafa Gümüş, Ali Deniz, Mustafa Gümüş ve Mehmet Uysal’ın Kore Savaşı’na katıldığı belirlenmiş olup askerlerimizin savaş öncesi sosyal durumları, askerlik bilgileri, Kore Türk Birliği’ne katılmaları, yolculukları, savaşa katkıları ile savaş koşulları, dönüş yolculukları ve savaşın onlara neler kazandırıp neler kaybettirdiği ortaya çıkartılmıştır.
Son Güncelleme: 08.02.2013 12:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ali Erkaya 2013-02-07 22:51:30

gençler sizinle gurur duydum. iyi ki varsınız

banner230

banner231

banner239

banner240