banner65

Öztürk, Anamur Devlet Hastanesini TBMM ye Taşıdı

Anamur Devlet Hastanesinde doktor açığı var

Öztürk, Anamur Devlet Hastanesini TBMM ye Taşıdı

Anamur Devlet Hastanesinde doktor açığı var

01 Mart 2013 Cuma 10:41
Öztürk, Anamur Devlet Hastanesini TBMM ye Taşıdı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Adalet komisyonu Üyesi Ali Rıza Öztürk, Anamur Devlet Hastanesinde doktor açığı olduğunu mecliste konuştu. Öztürk, hastanede Göğüs cerrahi, kalp damar cerrahi, kardiyoloji uzmanın olmadığını belirtti.
 


Öztürk, TBMM Genel Kurulu’nda Mersin İlçelerindeki Hastane ve sağlık sorunlarına değindi. Öztürk, “Anamur'da yine doktor açığı vardır. Altı aydır beyin cerrahi, ortopedi uzmanı Mersin'den geçici olarak görevlendirilmiş, göğüs cerrahi yok, kalp damar cerrahi yok, kardiyoloji uzmanı yok, üç tane kadın doğum uzmanından ikisi dolu, fakat birisi hamilelik nedeniyle çalışamıyor, bir doktorda yeterli hizmeti veremiyor. Bir çocuk doktoru var, o da yetersiz. Radyoloji ve fizik tedavi uzmanı zorunlu hizmet bittiği için tayinini istemiştir” dedi.


 
Milletvekili Öztürk, konuşmasında şu görüşlere yer verdi:

“Sayın Sağlık Bakanını yeni görevinden dolayı kutluyorum. Umuyorum ve diliyorum ki Sayın Bakan kendisinden önceki Bakanın yaptığı yanlışlıkları yapmaz, sağlık hakkının en temel hak olduğu anlayışından hareketle, sağlığa biraz daha önem verir diye düşünüyorum.
Bu kanun tasarısıyla aslında sağlık çalışanlarının iş güvenceleri ortadan kaldırılıyor. Doktoru, hemşiresi, müstahdemi, teknik elemanı… Sağlık çalışanlarının iş güvencesi ortadan kaldırılıyor, doktorların mesleki bağımsızlıkları ortadan kaldırılıyor.


Yaşam hakkı en temel haktır, hepimizin bildiği gibi, yaşam hakkının temeli de sağlıktır. Devlet, sağlık hizmetlerini tam ve kaliteli yerine getirmek durumundadır ve insanların temel hakkı olan yaşama hakkını sağlıklı bir şekilde sağlamakla görevlidir.Bugün yaşadığımız süreçte, bırakın sağlık hizmetlerinin tam ve kaliteli olarak yerine getirilmesini, doğru dürüst yerine getirilemez hâle gelmiştir. Sağlık hizmetlerinin kalitesi düşmüştür, dışarıya sevk oranı artmıştır. Doktorların sağlıklı çalışması, yerel ve genel siyasi ve politik müdahalelerle sürekli engellenmektedir.


Doktoru savunmak, sağlığı savunmaktır, insanın kendisini savunmaktır, yaşam hakkını savunmaktır. Bugün baktığımızda, benim seçim bölgemden de biliyorum, Erdemli, Silifke, Anamur, Gülnar, Mut, Aydıncık ve Bozyazı'da, hastanelerde tıbbi araç ve gereç eksiktir, doktor ve personel azlığı nedeniyle tam ve kaliteli, sağlıklı bir hizmet verilemez hâle gelmiştir. Örneğin Silifke'de, 2007'den beri bölge devlet hastanesi yapılmak istenmektedir, hâlâ faaliyete geçmemiştir, açılmamıştır. Silifke bir tatil beldesidir. Yazın genellikle Ankara'dan yaşlılar, emekliler tatil için oraya gelmektedirler; bu da sağlık sorunlarını gündeme getirmektedir.


Bizim bölgemizdeki, bu saydığım Mut, Silifke, Erdemli, Gülnar, Anamur'da, bazı branşlarda doktorlar ya eksiktir ya da hiç yoktur. Örneğin Silifke'de, göğüs cerrahisi, intaniye hiç yoktur; kardiyolog, dâhilîye, nöroloji, üroloji, ortopedi, göğüs hastalıkları doktoru da eksiktir. En önemli eksiklikse bölge hastanesi niteliğinde olan bu Silifke'de, yoğun bakım ünitesi en alt kademededir, yetersizdir, çok yetersizdir, yatak bakımından da yetersizdir. MR'ı yoktur, civar ilçelerden sevk olduğu hâlde MR ünitesi yoktur, hastalar özel hastanelere gitmektedirler. Tomografi cihazı sık sık arızalanmaktadır, tamiri ise ayları bulmaktadır Sayın Bakan. Endoskopi cihazı yoktur.


Gülnar keza öyledir. Kadın doğum doktoru yoktur, çocuk doktoru yok, dâhilî uzmanı olan doktor başhekim yapılmış, fiilen çalışamaz hâle gelmiş ve o hastalar da hizmet alamamaktadırlar.Mut'ta ise mevcut hastane yetersizdir. Yeni hastane inşaatı 74 yataklı olup, bu da ilerleyen yıllarda yetersiz kalacaktır. Hastanenin bir an önce, en az 150 yataklı kapasiteli hâle getirilmesi Mut halkının talebidir.Anamur da bunlardan farklı değildir. Anamur'da yine doktor açığı vardır. Altı aydır beyin cerrahi, ortopedi uzmanı Mersin'den geçici olarak görevlendirilmiş, göğüs cerrahi yok, kalp damar cerrahi yok, kardiyoloji uzmanı yok, üç tane kadın doğum uzmanından ikisi dolu, fakat birisi hamilelik nedeniyle çalışamıyor, bir doktorda yeterli hizmeti veremiyor. Bir çocuk doktoru var, o da yetersiz. Radyoloji ve fizik tedavi uzmanı zorunlu hizmet bittiği için tayinini istemiştir.


Sayın Bakan, bu söylediğim ilçeler doğu da ya da başka bir yerde değildir, tepede, dağ başında değildir. Bu, Akdeniz ve Mersin-Antalya arasındaki turizm bölgesinin olduğu bölgelerdir. Çeşitli soru önergelerine rağmen, iki dönemdir milletvekiliyim hâlâ Silifke Devlet Hastanesinde bu hizmetlerin tam ve kaliteli hâle getirilmesini bir türlü sağlayamadık. Verdiğimiz soru önergeleri altı ayda bir Sağlık Bakanlığınca cevaplanıyor, altı ay önce söylediklerimiz hâlâ duruyor. Bu nedenle yeni bakanlığınız döneminde bunlara eğilmenizi umuyorum, bekleyip göreceğiz.

banner75
Son Güncelleme: 02.03.2013 21:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.