Türkiye'nin En Uzun Mağarası Araştırıldı

Anamur Çukurpınar Mağarasında Anadolu Speleoloji Grubu Derneği 12 yıl aranın ardından tekrar araştırma çalışmalarını başlattı.

Türkiye'nin En Uzun Mağarası Araştırıldı

Anamur Çukurpınar Mağarasında Anadolu Speleoloji Grubu Derneği 12 yıl aranın ardından tekrar araştırma çalışmalarını başlattı.

02 Eylül 2013 Pazartesi 11:35
Türkiye'nin En Uzun Mağarası Araştırıldı
2001 Yılında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğrencisi mağaracılardan Mehmet Ali Özel, çıkış sırasında düşerek yaşamını yitirmesi ile gündeme gelen ve araştırmaların durdurulduğu Çukurpınar mağarasında tekrar araştırma çalışmalarına başlandı. Ender Usluoğlu'nun önderliğindeki Anadolu Speleoloji Grubu Derneğine bağlı 40 kişilik bir ekip, 8 Ağustos 2013'te geldikleri Anamur'da bu yılki çalışmalarını tamamlayarak Anamur Pullu Mesire yerinde bir süre dinlendiler.Anamur Belediyesi Meclis Salonunda bir basın toplantısı düzenleyen Grup Başkanı Ender Usluoğlu, bir hafta boyunca gerçekleştirdikleri araştırmaların bilgilerini, fotoğraf ve görüntülerini sinevizyon aracılığı ile katılımcılara gösterdi. Çalışmaları hakkında bilgi veren Grup Başkanı Ender Usluoğlu mağaranın yan kollarının araştırılmasını ve haritalandırılmasını yaktıklarını söyledi. Araştırmaları kapsamında 1. (Çukurpınar Mağarası) ile 2.(Peynirlikönü Mağarası)mağaranın bağlantı kollarını bulmayı amaçladıklarını kaydeden Ender Usluoğlu,"Bizimde dernek olarak önem verdiğimiz, Alanya, Anamur, Silifke ve Mut'u içerisine alan Taşeli Platosundaki mağara araştırmaları Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün ortaklaşa yürüttüğü bu çalışma 2012 yılında başladı ve 2016'ya kadar devam edecek. Bunların içerisinde en önemlileri ise en derin mağaralar olan Çukurpınar ve Peynirlikönü Mağaralarıdır. İran ve İngiliz dağcı ekibi ve dernek üyeleri arkadaşlarımızla toplam 40 kişilik bir ekiple bu araştırmayı tamamladık. 2016'ya kadar bu çalışmalarımız sezonluk olarak devam edecek."dedi.
Anadolu Speleoloji Grubu Derneği (ASPEG) bünyesinde araştırmalara katılan İranlı dağcılarda Dünyanın en derin mağarasını incelemek için buraya geldiklerini ve oldukça memnun olduklarını söylediler. Araştırmalarının kendileri açısından çok yararlı geçtiğini kaydeden İranlı mağara araştırmacıları, Anamur hakkında da övgüyle bahsettiler. Anadolu Speleoloji Grubu Derneği (ASPEG) Kocaeli Üniversitesinin yürüttüğü İstanbul da ki ilk yerleşim yeri Betonea'nın su tünelleri, Taşeli Platosundaki mağaraların tespiti, 2008'de, Kastamonu küre Dağlarındaki mağaraların araştırılması, 2012-2014 Antalya Akseki de ki Kaymakamlık ve Eğitim Hayratı Derneği'nin birlikte yürüttüğü mağara araştırmaları ve envanterlerinin çıkarılması ve Topkapı ve Ayasofya da ki Su altı tünellerinin araştırılması ve tüneller arası haritanın çıkartılması çalışmalarını gerçekleştirdiler.
Usluoğlu genel çalışmaları hakkında yayınladığı basın bülteninde de; "Antalya ve Mersin illeri sınırları içinde bulunan ve Gazipaşa ve Anamur'un kuzeyinde yer alan Taşeli platosunda bulunan mağaraların araştırması ve gelecek nesillere korunarak iletilebilmesi için Anadolu Speleoloji Grubu Derneği, Orman ve Su Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ile 5 yıllık bir protokol imzalamıştır. Bu kapsamda, 8 Ağustos-25 Ağustos 2013 tarihleri arasında düzenlenmekte olan uluslararası araştırma gezisine, Türkiye, Almanya, Lübnan ve Iran'dan toplam 45 tecrübeli mağaracı katılmaktadır. Yapılan bu gezinin amacı, BÜMAK (Boğaziçi Universitesi Mağara Araştırma Kulübü) tarafından 1989-1992 yılları arasında 1196 metre derinliğe kadar araştırılmış olan Çukurpınar Mağarası ile, bu mağaranın sadece 1 km kadar güneydoğusunda yer alan ve yine aynı grup tarafından 1993-2004 yılları arasında 1429 metre derinliğe kadar araştırılmış olan EGMA (Peynirlikönü) Düdeni arasındaki olası bağlantıların araştırılmasıdır. Olası bağlantıların araştırılması için Çukurpınar Düdeninde, şimdiye kadar sonuna kadar araştırılmamış olan yan kollar araştırılmakta ve haritalandırılmaktadır. Bu gezi sırasında, bölgede bulunan diğer mağaralar da, ileriki yıllarda araştırılmak üzere tespit edilmektedir. Bölge, mağaracılık açısından Türkiye'nin çok önemli bir bölgesidir.Bugünkü araştırmalar itibarı ile, Türkiye'nin en derin mağarası (EGMA – Peynirlikönü Düdeni, -1429m) ve üçüncü derin mağarası (Çukurpınar Düdeni, -1196m), yan yana burada yer almaktadır. Ayrıca, EGMA – Peynirlikönü Düdeni, bugün itibarı ile dünyanın en derin 14. mağarası konumundadır. Bölgede bulunabilecek yeni mağaralar ile bölgenin öneminin daha da artması beklenmektedir. 8 Ağustos-25 Ağustos 2013 tarihleri arasında düzenlenmekte olan araştırma gezisinde şu ana kadar, Çukurpınar Düdeni içerisinde ilerlenilmeye ve yan kolların araştırılmasına devam edilmektedir. -150 metre derinlikten başlayan "kurnalı galeri" olarak isimlendirilen kola tırmanılmış ve karşılaşılan iki göl, botlarla geçilmiştir." Dedi.
ÇUKURPINAR MAĞARASI ARAŞTIRMASI BASIN BÜLTENİ

Antalya ve Mersin illeri sınırları içinde bulunan ve Gazipaşa ve Anamur'un kuzeyinde yer alan Taşeli platosunda bulunan mağaraların araştırması ve gelecek nesillere korunarak iletilebilmesi için Anadolu Speleoloji Grubu Derneği, Orman ve Su Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ile 5 yıllık bir protokol imzalamıştır. Bu kapsamda, 8 Ağustos-25 Ağustos 2013 tarihleri arasında düzenlenmekte olan uluslararası araştırma gezisine, Türkiye, Almanya, Lübnan ve Iran'dan toplam 45 tecrübeli mağaracı katılmaktadır. Yapılan bu gezinin amacı, BÜMAK (Boğaziçi Universitesi Mağara Araştırma Kulübü) tarafından 1989-1992 yılları arasında 1196 metre derinliğe kadar araştırılmış olan Çukurpınar Mağarası ile, bu mağaranın sadece 1 km kadar güneydoğusunda yer alan ve yine aynı grup tarafından 1993-2004 yılları arasında 1429 metre derinliğe kadar araştırılmış olan EGMA (Peynirlikönü) Düdeni arasındaki olası bağlantıların araştırılmasıdır. Olası bağlantıların araştırılması için Çukurpınar Düdeninde, şimdiye kadar sonuna kadar araştırılmamış olan yan kollar araştırılmakta ve haritalandırılmaktadır. Bu gezi sırasında, bölgede bulunan diğer mağaralar da, ileriki yıllarda araştırılmak üzere tespit edilmektedir. Bölge, mağaracılık açısından Türkiye'nin çok önemli bir bölgesidir. Bugünkü araştırmalar itibarı ile, Türkiye'nin en derin mağarası (EGMA – Peynirlikönü Düdeni, -1429m) ve üçüncü derin mağarası (Çukurpınar Düdeni, -1196m), yan yana burada yer almaktadır.
Ayrıca, EGMA – Peynirlikönü Düdeni, bugün itibarı ile dünyanın en derin 14. mağarası konumundadır. Bölgede bulunabilecek yeni mağaralar ile bölgenin öneminin daha da artması beklenmektedir. 8 Ağustos-25 Ağustos 2013 tarihleri arasında düzenlenmekte olan araştırma gezisinde şu ana kadar, Çukurpınar Düdeni içerisinde ilerlenilmeye ve yan kolların araştırılmasına devam edilmektedir. -150 metre derinlikten başlayan "kurnalı galeri" olarak isimlendirilen kola tırmanılmış ve karşılaşılan iki göl, botlarla geçilmiştir. Bu kol, takriben 20 metre çapında ve 40 metre yüksekliğinde bir salona açılmıştır. Salonun zemini, Pamukkale'deki oluşumlar gibi travelten havuzlar ile kaplıdır. Mağarada içerisinde iki ayrı derinlikte kamplar kurulmuş ve -1000 metreye kadar inilmiştir. Yan kolların araştırılması devam etmektedir. Bir kaç gün içerisinde mağaranın dibine ulaşılması beklenmektedir.Mağarada içerisine haberleşmeyi sağlamak için telli telefon hattı döşenmiştir. Araştırma sonucunda, mağaraya döşenen tel ve iplerin tümü sökülmekte, tüm çöpler dışarıya çıkartılmakta ve mağara orijinal doğal haline bırakılmaktadır. Çalışmalar esnasında mağara içinde jeolojik ve biyolojik numuneler alınarak bilimsel çalışma yapılmakta ve ayrıca 1989'dan bu yana bölgede yapılan çalışmaları da kapsayacak şekilde bir belgesel için video çekimi de yapılmaktadır. Yüzeyde yapılan araştırmalar sırasında ise, şimdiye kadar 10'a yakın mağara girişi tespit edilmiştir. Bulunan bu yeni mağaralardaki araştırmalar, ileriki yıllarda devam edecektir. Mağara içerisinde yer alan telefon hattı, yüzeyde kurulan ana kampa kadar ulaşmaktadır. Çukurpınar yaylasında kurulan ana kampta, herhangi bir kirlilik yaratmamak için, katı atıklar, kaynağında 5 ayrı çeşide ayrılmaktadır. Organik atıklar, kompost olması için uygun şekilde doğaya bırakılmaktadır. Teneke, naylon, cam gibi geri kazanılabilecek atıklar ve pil gibi tehlikeli atıklar ise, belediye tarafından uygun bertaraf edilmesi için kamptan geri taşınacaktır.' denildi.Grup Basın açıklamasını araştırma konusunda desteğini esirgemeyen Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe'nin katılımıyla Belediye Meclis Salonunda gerçekleştirdi. Grup ayrıca Başkan Mehmet Türe'ye araştırmaya olan katkısı dolayısıyla günün anısına üzerinde ''Çukurpınar düdeni Anamur 2013'' yazılı tişört hediye etti.
Son Güncelleme: 02.09.2013 11:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.