banner253

Kırmızı Mercimekte Rekolte Yüzleri Güldürüyor

Ekim alanları ve verimdeki artış ile gen merkezi Türkiye olan kırmızı mercimekte hasat sezonu yüzleri güldürürken, Başkan Özdemir’den, geleneksel ekim alanlarının yanında nadas alanlarının ve atıl arazilerin kullanımının sağlanması ve verimi artıracak çalışmaların kilit rol oynadığı açıklaması geldi.

Kırmızı Mercimekte Rekolte Yüzleri Güldürüyor

Ekim alanları ve verimdeki artış ile gen merkezi Türkiye olan kırmızı mercimekte hasat sezonu yüzleri güldürürken, Başkan Özdemir’den, geleneksel ekim alanlarının yanında nadas alanlarının ve atıl arazilerin kullanımının sağlanması ve verimi artıracak çalışmaların kilit rol oynadığı açıklaması geldi.

20 Haziran 2022 Pazartesi 16:04
Kırmızı Mercimekte Rekolte Yüzleri Güldürüyor

Moldova-Türkiye İş Forumu’nda konuşan ve Moldova’nın Türkiye için stratejik bir koridor Ulusal Baklagil Konseyi ve Mersin Ticaret Borsası (MTB) Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir kırmızı mercimekte tamamlanmak üzere olan hasat sezonuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kırmızı mercimek alanlarındaki rekolte tahmini amacıyla her yıl incelemelerde bulundukları bilgisini veren Özdemir, bu incelemeler sonucu değerlendirmelerini paylaştı.

“EKİM ALANLARINDA VE VERİM ORANLARINDA ARTIŞ VAR”

Ülkemiz bakliyat üretimi ve ihracatında kırmızı mercimeğin ayrı bir önemi olduğunu vurgulayan Özdemir; “Türkiye bakliyat üretiminin yüzde 22’sini ve ihracatının yüzde 37’sini kırmızı mercimek oluşturmaktadır. Nitekim Birleşmiş Milletler Tarım ve Gıda Örgütü tarafından yayınlanan son verilere göre ülkemiz, dünya kırmızı mercimek üretiminde dördüncü, ihracatında ise üçüncü sırada yer almaktadır.” dedi.

Başkan Özdemir; “2017 yılında kırmızı mercimekte üretim hacmi 400 bin ton ile son on yılın en yüksek seviyesindeydi. Özellikle geride bıraktığımız yıl yaşanan kuraklık ve olumsuz iklim koşulları nedeniyle dünya genelinde olduğu gibi üretim hacmi geriledi ve ülkemizde 228 bin tona düştü” açıklamasında bulundu.

Ancak bu yıl hasat sezonu tamamlanmak üzere olan kırmızı mercimek ekim alanlarında ve alınan verimde artış olduğuna dikkat çeken Abdullah Özdemir; “Geçen yıl dekar başına 88 kg olan mahsul verimi bu yıl 130-150 kg seviyesinde bulunuyor. Bu yıl hem verimin fazla olması hem de hava şartlarının olumlu yönde seyretmesi nedeniyle kırmızı mercimek üretim rakamlarında artış olacak. TÜİK tahminlerine göre kırmızı mercimekte üretimin geçen yıla kıyasla yüzde 75 artarak yeniden 2017 yılı seviyesi olan 400 bin tona ulaşması beklenmektedir.” ifadelerini kullandı.

“GELECEK SEZON İÇİN ŞİMDİDEN BİRLİKTE ÇALIŞALIM”

Hem pandemi süreci hem de geride kalan yıl rekoltenin düşük olması dolayısıyla bir önceki yıldan devreden fazla stok bulunmadığını kaydeden Ulusal Baklagil Konseyi ve Mersin Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir, bu yıl öncelikli hedefin ilk etapta iç piyasa talebinin karşılanması, ikinci aşamada ise ithal ürünler yerine kendi üretimimiz olan yerli mahsullerin ihracat pazarlarına gönderilmesi olduğunu belirtti.

Abdullah Özdemir; “Ekim alanları, alınan verim ve bunun sonucunda rekoltede yakalanan bu ivmenin artarak devam etmesi sektör olarak en büyük arzumuzdur. Bu bağlamda devletimizden beklentimiz gen merkezi Türkiye olan kırmızı mercimekte bir sonraki ekim sezonu için uygulanacak politikaların, teşviklerin, desteklerin ve bu doğrultuda yapılacak çalışmaların sektörümüz ile koordinasyon içerisinde şimdiden belirlenerek üreticilerimizin daha fazla üretime özendirilmesidir.” açıklamasında bulundu.

ÜRETİCİYE ALAN AÇILMALI

Tarım ve gıda sektörünün öneminin çok daha iyi anlaşıldığı bu dönemde kendi kendine yeterlilik hedefi doğrultusunda kırmızı mercimekte geleneksel ekim alanlarının yanında nadas alanlarının ve atıl arazilerin kullanımının sağlanmasının ve verimi artıracak çalışmaların kilit rol oynadığına dikkat çeken Özdemir; “Böylece yerli mahsuller ile hem iç tüketimin karşılanması hem de mevcut ihraç pazarlarının korunarak yeni pazarlara ulaşılması mümkün olacaktır.” dedi.

Mersin Portal-Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.