Alata Turunçgil Kongresinde Göz Doldurdu.

İspanya’nın Valencia kentinde yapılan 12. Uluslar arası Turunçgil Kongresine katılan Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğünde Türkiye’ye zaferle döndü.

Alata Turunçgil Kongresinde Göz Doldurdu.

İspanya’nın Valencia kentinde yapılan 12. Uluslar arası Turunçgil Kongresine katılan Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğünde Türkiye’ye zaferle döndü.

03 Aralık 2012 Pazartesi 12:33
Alata Turunçgil Kongresinde Göz Doldurdu.

İspanya’nın Valencia kentinde yapılan 12. Uluslar arası Turunçgil Kongresine katılan Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğünde Turunçgil üzerine araştırmalar yapan 4 kişilik bilim adamı Türkiye’ye zaferle döndü. 4 yılda bir yapılan ve 14. Uluslar arası Turunçgil Kongresi’nin 2020 yılında Mersin’de yapılması için Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan kongrenin Mersin’de yapılması için yaptığı davet’e kongre yürütme kurulu olumlu cevap vererek 2020 yılındaki kongrenin Mersin’de yapılması kararlaştırıldı.
Mersin Turunçgil Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Dursen Şahin, Mersin Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel, Erdemli Ziraat Odası Başkanı Adnan Dölek, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi ile Akdeniz İhracatçılar Birliğinin Kongrenin Mersin’de yapılmasına yönelik Ekonomi Bakanlığı’na yaptıkları ortak başvurunun olumlu karşılanarak 2020 tarihindeki kongrenin Mersin’de yapılacak olmasının birlik ve beralerlik içinde hareket edildiğinde başarılamayacak hiçbir şeyin bulunmadığı bildirildi. Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürü Dr. Davut keleş, 18-23 Kasım 2012 tarihlerinde İspanya’nın Valencia şehrinde düzenlenen 12. Uluslararası Turunçgil Kongresi’ne Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğünden Turunçgil konularında Uluslar arası çalışmalar yürüten araştırmacılardan Zir. Yük. Müh. Güçer KAFA “Effect of Budwood Irradiaton on Seed Number of Clementine. Nova and Robinson Mandarins” (Klemantin, Nova ve Robinson Mandarin Çeşitlerinde Tohum Sayısı Üzerine Göz Mutasyonunun Etkisi) ile “Three Variegated Clementine Mandarins” (Üç Adet Alacalı Klemantin Mandarini) Zir. Yük. Müh. Übeyit SEDAY “Evaluation Of Clementine X Kara Mandarin Hybrids” (Klemantin x Kara Mandarin Melezlerinin Değerlendirilmesi). Zir. Yük. Müh. Sefa POLATÖZ “Determination of Yield and Fruit Quality Characteristics of Several Local and Foreign Originated Nucellar Orange Clones In Adana Province of Turkey” (Yerli ve Yabancı Kökenli Nüseller Portakal Çeşitlerinin Adana Koşullarında Meyve Verim ve Kalite Özelliklerinin Belirlenmesi). Zir. Müh. Onur Uysal “Distribution of Leaf Features in Citrus Hybrids Obtained from Clementine x Minneola Tangelo” (Klemantin x Minneola Mandarin Melezlerinde Yaprak Özelliklerinin Dağılımı) konulu makalelerde birinci isim olarak katıldıklarını ve kongrede büyük başarı sağladıklarını söyledi.

Dr. Keleş, İspanya’nın Valencia kentindeki kongreye katılan kurum araştırmacılarını kutladığını belirterek, 12. Uluslar arası Turunçgil Kongresine yaptıkları başarılı sunumlarla tüm dikkatleri üzerlerine çeken ve kongrenin 2020 yılında Mersin’de yapılacak olmasına büyük katkı sağlayan çalışma arkadaşlarını kutladığını belirtti. Kele, bu tür uluslar arası düzeyde başarıların ardının geleceğini ifade ederek, tüm bilimsel çalışma yürüten arkadaşlarının da aynı başarıyı yakalayacaklarına inandığını kaydetti.


TURUNÇGİL KONGRESİNE EN BÜYÜK KATKIYI ALATA YAPTI

Kongreye katılan Alata Araştırma’nın bilim adamları, Kongre süresince farklı ülkelerde Turunçgil konusunda yürütülen çalışmalar hakkında da detaylı bilgi edindiklerini, Türkiye’de yapılacak yeni çalışmalara ufuk açılması bakımından Kongreye katılım faydalı olduğunu ifade ettiler.
Yine farklı ülkelerden gelen kurum ve örgüt temsilcileriyle temaslarda bulunduklarını vurgulayan Erdemlili bilim adamları, işbirliği içerisinde yapılabilecek çalışmalar hakkında da tartışmalar yürüttüklerini dile getirdiler.
Uluslararası firma temsilcilerinin talebi üzerine yürütmekte olunan çalışmalar hakkında bilgi verildiğini de verilmiş olup, geliştirilmesi muhtemel çeşitler için firmaların ileriye dönük işbirliği kurma niyetleri olduğunun gözlemlendiği dile getirildi.Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğü olarak bugüne kadar yapılan Uluslararası Turunçgil Kongrelerine yayın anlamında en güçlü katılım bu kongrede gerçekleştirildiğinin belirtildiği açıklamada bu katımın başarıya dönüştüğünün görülmesinin kurumu sevindirdiği dile getirildi.
Ayrıca Türkiye’nin talip olduğu 14.Uluslararası Turunçgil Kongresinin Türkiye’de yapılması yönünde kulis çalışmalarında bulunduklarını, nitekim 2020’de düzenlenecek Kongrenin Türkiye’de yapılması yönünde karar alınmasının sevindirici gelime olarak görüldüğü bildirildi.

Son Güncelleme: 03.12.2012 12:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.