banner308

AK Parti'nin Kahramanmaraş mitingi

- Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (2) - "Allah da şahit, bütün tarih de şahit, kayıtlar da biliyor ki vallahi diyerek, yemin ederek söylüyorum: O tırlar Bayırbucak Türkmenlerine gidiyordu, engellediler" - "Şimdi de çıkmış devletimizi, milletimizi zan altında bırakmaya çalışıyorlar. Neden? Çünkü Türkiye'yi mahkum etmek, diz çöktürmek istiyorlar. Suriye'deki, Filistin'deki, Somali'deki, Arakan'daki mazlumları koruyacak; Bosna'ya, Semerkand'a eli uzanacak bir güçlü devlet diz çöksün istiyorlar" - "Dün HDP'nin önemli bir sözcüsü 'MHP ile koalisyon kurabiliriz' diyor. Düşünebiliyor musunuz MHP ile HDP koalisyon kuracak. O zaman MHP'ye verdiğiniz oy CHP'ye ya da HDP'ye verilmiş demek. Verir misiniz?"

AK Parti'nin Kahramanmaraş mitingi

- Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (2) - "Allah da şahit, bütün tarih de şahit, kayıtlar da biliyor ki vallahi diyerek, yemin ederek söylüyorum: O tırlar Bayırbucak Türkmenlerine gidiyordu, engellediler" - "Şimdi de çıkmış devletimizi, milletimizi zan altında bırakmaya çalışıyorlar. Neden? Çünkü Türkiye'yi mahkum etmek, diz çöktürmek istiyorlar. Suriye'deki, Filistin'deki, Somali'deki, Arakan'daki mazlumları koruyacak; Bosna'ya, Semerkand'a eli uzanacak bir güçlü devlet diz çöksün istiyorlar" - "Dün HDP'nin önemli bir sözcüsü 'MHP ile koalisyon kurabiliriz' diyor. Düşünebiliyor musunuz MHP ile HDP koalisyon kuracak. O zaman MHP'ye verdiğiniz oy CHP'ye ya da HDP'ye verilmiş demek. Verir misiniz?"

05 Haziran 2015 Cuma 18:24
AK Parti'nin Kahramanmaraş mitingi

KAHRAMANMARAŞ (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Allah da şahit, bütün tarih de şahit, kayıtlar da biliyor ki vallahi diyerek, yemin ederek söylüyorum: O tırlar Bayırbucak Türkmenlerine gidiyordu, engellediler" diye konuştu. 

Partisinin Kahramanmaraş mitinginde konuşan Davutoğlu, dün HDP'nin önemli bir sözcüsünün "MHP ile koalisyon kurabiliriz" dediğini belirterek, "Düşünebiliyor musunuz MHP ile HDP koalisyon kuracak. O zaman MHP'ye verdiğiniz oy CHP'ye ya da HDP'ye verilmiş demek. Verir misiniz?" dedi.

"CHP ile birleşip çatı aday çıkaracaklar sonra da gelip iç Anadolu'da milliyetçilikten, muhafazakarlıktan, Sütçü İmam'dan bahsedecekler. Allah aşkına Kuran-ı Kerim'i, Ezan-ı Muhammediyi bu semalarda yasaklayan tek parti zihniyetinin devamı olan CHP ile işbirliği yapan MHP, Sütçü İmam'dan bahsedebilir mi?" diye soran Davutoğlu, "Hiç birisinin tek başına iktidar olma niyeti yok. Ben birinci parti olmazsam görevi başka arkadaşıma tevdi ederim, Kılıçdaroğlu, Bahçeli, Demirtaş bunu diyebiliyor mu? Çünkü onların millete, kendilerine güveni yok. Bütün dertleri yurt dışından aldıkları talimatla AK Parti'yi iktidardan edebilmek" değerlendirmesinde bulundu.

 

-"Her gün HDP'nin propagandasını yapıyorlar"

 

Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bütün yığınakları bu. Mahalli seçimde, Cumhurbaşkanlığı seçiminde yapamadılar, şimdi hepsi birleşti bize karşı, AK Parti Kuvayımilliyesine karşı 6 örgüt, parti, hepsi bir araya geldiler. Bir tarafta HDP, MHP, CHP, onlarla organize çalışan Pensilvanya paralel çetesi. Onun heyetini daha yeni Bahçeli kabul etti, Kılıçdaroğlu gitti onların yayın organını ziyaret etti. Her gün HDP'nin propagandasını yapıyorlar. Çok yakından bildiğim için söylüyorum, 'Bu seçimde AK Parti'ye değil, HDP'ye oy verin' diye kampanya yürüten paralel yapıdan hayır çıkar mı? Onların da desteği ile çatı aday çıkardılar. İkinci paralel HDP'nin paraleli Kandil, yani PKK. Üçüncü paralel de CHP'nin paraleli DHKP-C. Demirtaş konuşuyor ama esas görüşler Kandil'de Cemil Bayık tarafından açıklanıyor. Demirtaş burada demokrasi oyunu oynuyor, 23 Nisan çocukları gibi. HDP'ye verdiğiniz oylar özgürlüğe, demokrasiye değil, teröre ve PKK'ya verilmiş oylar gibi etki yapacak. Bunu herkes göz önüne almalıdır ama MHP'den bunlara karşı bir ses duydunuz mu? Çünkü hepsi aynı kaptan içiyorlar. Hepsi buradan bize yükleniyorlar. DHKP-C, yiğit savcımızı şehit etti ama cenaze namazında bunların hiçbirisi yoktu. Ne Kılıçdaroğlu ne Bahçeli ne Demirtaş vardı. Teröre karşı cenaze namazına bile gelemeyenlerden terörle mücadele çıkar mı? Ya 7 Haziran'da istikrar devam edecek ya da bunların oluşturduğu komplo, kumpas Türkiye'yi sendeletecek. Rıdvan Hoca'nın, Sütçü İmam'ın çocukları, 7 Haziran'da uyanan devin sendelemesine izin verir misiniz? Birer birer, üçer üçer değil, altışar altışar gelseler bizim imanımızı kırabilirler mi?"

 

-"Bizim arkamızda Allah var, millet var"

 

"12 senedir her şeyi denediler kaos için, boyun eğdik mi?" sorusunu yönelten Davutoğlu, "Bizi durdurabildiler mi? Neden biliyor musunuz? Onların arkasında yurt dışındaki ağa babalar, lobiler var, karanlık çevreler var ama bizim arkamızda Allah var, millet var" diye konuştu.

Rıdvan Hoca'nın huzuruna geldiğinde gözünü kapatıp Rıdvan Hoca'yı düşündüğünü ve kendisini Kahramanmaraşlı olarak, biraz sonra sokağa çıkarak izzeti, onuru için savaşmaya hazır, sıradan bir Kahramanmaraşlı olarak düşündüğünü belirten Davutoğlu, "Başörtüsüne saldırdıklarında Kahramanmaraş boyun eğdi mi? İzzetimize saldırdıklarında boğun eğdi mi? Şimdi hangi yönden gelirse gelsin, kahpe rüzgar nereden eserse essin bize boyun eğdirebilir mi?" ifadelerini kullandı.

Suriyelilere kucak açan Kahramanmaraş'a teşekkür eden Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Kılıçdaroğlu diyor ki orada katledilecek olsalar da ben bunları geri iade edeceğim diyor. Türklüğe yakışır mı? İslam'a yakışır mı? MİT tırları üzerinden Bahçeli çıktı açıkça Türkiye'yi suçladı. İşte söylüyorum. Allah da şahit, bütün tarih de şahit, kayıtlar da biliyor ki vallahi diyerek, yemin ederek söylüyorum: O tırlar Bayırbucak Türkmenlerine gidiyordu, engellediler. Şimdi de çıkmış devletimizi, milletimizi zan altında bırakmaya çalışıyorlar. Neden? Çünkü Türkiye'yi mahkum etmek, diz çöktürmek istiyorlar. Suriye'deki, Filistin'deki, Somali'deki, Arakan'daki mazlumları koruyacak; Bosna'ya, Semerkand'a eli uzanacak bir güçlü devlet diz çöksün istiyorlar. Diz çöker miyiz?

Bize dönüp 'Niye Kerkük Türkmenlerine sahip çıkmıyorsunuz?' diye hesap soran Bahçeli, Türkmenleri Esed'e gönderecek olan CHP'ye ses çıkarmıyor? Aksine bir MHP sözcüsü dedi ki 'Biz iktidara gelirsek Esed ile konuşup sorunu çözeceğiz.' Bunu söyleyen kim olursa olsun 300 bin kardeşimizin ahirette eli yakasında olacaktır. Türkmenlerin, Kürtlerin, Arapların eli yakasında olacaktır. Zalimle dost olunur mu? Maraş'ta zulmeden müstevlilerle biz dost olduk mu? Bizim kudretli ve şefkatli elimiz Suriye'nin, Filistin'in, Kerkük'ün, Irak'ın, Balkanlar'ın da üstünde olacak. 7 Haziran seçimi onların da seçimi olacak. Hem ülkemizi demokrasiyle güçlendirecek hem de dünyada kudretimizi gösterecek, küresel bir güç olacağız."

 

-"Ferhat'ın aşkıyla dağları deleceğiz"

 

Türkiye'nin 12 yılda büyük hamleler yaptığını ifade eden Davutoğlu, Kahramanmaraş'ın bütün otoyolların, duble yolların, tren yollarının merkez geçiş noktası olacağını söyledi.

Orta Karadeniz'den güneye doğru inen ana arterin Kahramanmaraş'tan geçeceğini dile getiren Davutoğlu, Kahramanmaraş-Göksün yolunu süratle tamamlayacaklarını, üç tünelin açıldığını, 4 tünel daha yapıldığını kaydetti. Bunların her birinin Bolu tüneli kadar zor ve çetin tüneller olduğunu bildiren Davutoğlu, "Ama biz Ferhat'ın aşkıyla dağları deleceğiz" dedi.

Kahramanmaraş'ın hızlı tren beklediğini bildiğini belirten Davutoğlu, Konya'dan Karaman, Mersin, Adana, Osmaniye, Gaziantep ve Habur'a giden hızlı tren hattının Kahramanmaraş'a bağlanacağını kaydetti.

Havalimanının terminalini de yeniden yapacaklarını dile getiren Davutoğlu, "SSK'yı batıran Kılıçdaroğlu var ya Türkiye Merkez diye proje çıkardı. Biz bunun kitabını yazmıştık ama ayrıca bütün planlamalarımızda da bunu hayata geçirmiştik. Bu bölgenin ve Türkiye'nin en önemli lojistik merkezlerinden birini Türkoğlu'nda kuruyoruz" bilgisini verdi.

500 yataklı sağlık kompleksi, Elbistan'da 300 yataklı bölge hastanesi, eğitim kampüsü kuracaklarını belirten Davutoğlu, Sütçü İmam Üniversitesinin de geliştirileceğini kaydetti.

Burslara getirilen artış, doğum yapanlara verilen yardımları anımsatan Davutoğlu, "Garibe elini açana, mazluma yüreğini açana Allah yadım eder. Onun için AK Parti döneminde çok zorlandığımız anlar oldu. Büyük ekonomik krizler gördük ama Rab'bim yardım ettiğimiz Somalili açlar hürmetine, yetimler, öksüzler hürmetine bizi hiç yalnız bırakmadı, bırakmayacak inşallah" dedi. 

 

- Mitingden notlar

 

Kahramanmaraş'ta AK Parti mitinginin yapıldığı Müftülük Meydanı'na güvenlik önlemleri altında alınan vatandaşlar, Davutoğlu'nu Türk bayrakları ve AK Parti flamalarıyla karşıladı. Davutoğlu, konuşma yapacağı platforma eşi Sare Davutoğlu ile çıkarak kalabalığı selamladı.

Alanda bulunan ve üzerinde "Dün Rıdvan Hoca, bugün Ahmet Hoca" yazılı pankartın kendisine verilen en güzel hediyelerden biri olduğunu ifade eden Davutoğlu, "Maraş seninle gurur duyuyor" sloganları üzerine teşekkürlerini sundu.

Davutoğlu, miting alanında tekbir getirilmesi üzerine, Kahramanmaraş'ın istiklal mücadelesinde bu tekbirler için, milletin izzet ve onuru için ayağa kalktığını anımsatarak, AK Parti'nin "Türkiye'nin 3. Kuvayımilliye hareketi" olduğunu belirtti.

Milli mücadele kahramanlarından eski Ulu Cami İmamı Rıdvan Hoca'nın, "Bu topraklarda yaşayanlar ya hür yaşar ya da şehitliği seçer" sözünü dillendiren Davutoğlu, şair Abdurrahim Karakoç'tan şiir okudu.

Kahramanmaraşlılardan 7 Haziran'da sandık başına gitmelerini isteyen Davutoğlu, AK Parti için 8 milletvekili sözü istedi. 

Mitingin ardından Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu ile vatandaşlara karanfil attı. Mitinge, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti Genel Sekreteri Haluk İpek, AK Parti milletvekilleri ve milletvekili adayları ile teşkilat yöneticileri de katıldı.

Miting alanını çevreleyen binalarda özel harekat polisleri nöbet tutarken, bir polis helikopteri de devriye görevi yaptı.

(Bitti)

Son Güncelleme: 05.06.2015 21:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.