banner253
banner269

Mersin Akkuyu Nükleer Santralinde Enerji Bakanlığı Devrede

​​​​​​​Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) ve yüklenici Titan 2-IC İçtaş konsorsiyumu arasındaki ihtilafın çözümü için gerekli girişimlerde bulunulduğunu duyurdu. Bakanlık açıklamasında, Akkuyu NGS’nin, Türkiye Cumhuriyeti’nin bugüne kadar tek kalemde yapılan en büyük yatırımı olduğu ifade edildi.

Mersin Akkuyu Nükleer Santralinde Enerji Bakanlığı Devrede

​​​​​​​Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) ve yüklenici Titan 2-IC İçtaş konsorsiyumu arasındaki ihtilafın çözümü için gerekli girişimlerde bulunulduğunu duyurdu. Bakanlık açıklamasında, Akkuyu NGS’nin, Türkiye Cumhuriyeti’nin bugüne kadar tek kalemde yapılan en büyük yatırımı olduğu ifade edildi.

03 Ağustos 2022 Çarşamba 18:45
Mersin Akkuyu Nükleer Santralinde Enerji Bakanlığı Devrede

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) ve yüklenici Titan 2-IC İçtaş konsorsiyumu arasındaki ihtilafın çözümü için gerekli girişimlerde bulunulduğunu duyurdu. Bakanlık açıklamasında, Akkuyu NGS'nin, Türkiye Cumhuriyeti'nin bugüne kadar tek kalemde yapılan en büyük yatırımı olduğu ifade edildi.

Akkuyu NGS, her biri 1200 megavat kapasiteli 4 reaktörün tam kapasite devreye girmesiyle Türkiye'nin toplam elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 10'unu tek başına karşılayacak. Söz konusu proje toplamda 20 milyar doları buluyor.Ancak çoğunluk hissseleri ROSATOM'a (Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu) ait olan Akkuyu Nükleer AŞ, geçtiğimiz günlerde Türk firması IC İçtaş İnşaat AŞ ile sözleşmesini feshetti. Bazı Türk siyasilere göre Rus şirketin bu adımı, Türk firmalarının projeden tahliyesi anlamına geliyor.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Teknoloji transferi ve yüksek teknolojili üretim, ülkemizin kalkınması için stratejik öneme sahip. Ancak Akkuyu'da yapılan hukuksuz fesih işlemi, Türk şirketinin tasfiye edilerek ülkemizin nükleer enerji alanındaki gelişimini engellemek anlamına geliyor. Bu kabul edilemez." ifadelerini kullandı.

TSM ENERJİ"NİN SAHİBİ RUSYA MERKEZLİ ÜÇ ŞİRKET

Rosatom'un bir birimi olan Akkuyu Nükleer AŞ'den cumartesi günü yapılan açıklamada, Türk firmasıyla olan anlaşmanın feshinden sonra santralin kalan inşaat işlerini üstlenmek üzere "TSM Enerji" ile bir anlaşma imzaladığını bilgisi verilmişti.

Ticaret siciline göre, "TSM Enerji"nin sahibi Rusya merkezli üç şirket.

Ayrıca IC İçtaş'la sözleşmenin neden feshedildiği konusunda ayrıntı vermeyen Akkuyu Nükleer AŞ, TSM ile yapılan sözleşmenin, projenin daha önceden belirlenen tarihte tamamlanması ve işçilere zamanında ödeme yapılmasını sağlayacağını bildirdi.

IC İÇTAŞ: “FESİH GİRİŞİMİ ULUSLARARASI HUKUKA AYKIRI”

IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ ise, Akkuyu Nükleer AŞ tarafından yürütülen fesih girişiminin uluslararası hukuka aykırı olduğunu açıkladı.

Şirketten yapılan açıklamada, Akkuyu Nükleer AŞ'nin, "Akkuyu NGS projesinde çalışmalarını tamamlayan IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ ile sözleşmenin feshedildiği" yönündeki basın açıklamalarının hukuken geçersiz olduğu ifade edildi.

IC İçtaş İnşaat AŞ'nin, Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi kapsamında Rosatom ortaklı Rus Titan-2 şirketiyle yüzde 50-50 eşit oranda hissedar olduğu, T2-IC Ortak Girişim AŞ proje işvereni Akkuyu Nükleer AŞ ile Mühendislik, Tedarik ve İnşaat Sözleşmesi'ni 22 Temmuz 2019 tarihinde imzaladığının kaydedildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Kamuoyuna duyurulan fesih girişimi bildirisinde yalnızca şirketimiz IC İçtaş İnşaat'ın sözleşmesinin tek taraflı olarak sona erdirildiği belirtilmiştir. IC İçtaş İnşaat, Akkuyu Nükleer AŞ ile direkt hiçbir sözleşmenin tarafı olmayıp, Rus TİTAN-2 şirketi ile beraber kurulmuş olan T2-IC Ortak Girişim AŞ'nin, TİTAN-2 ile beraber eşit hak ve yükümlülüğe sahip yüzde 50 hissedarı konumundadır. Projede tüm işler her seviyede eşit hak ve sorumlulukta ortak olarak yürütülmektedir.

IC İçtaş ayrıca, Akkuyu Nükleer tarafından anlaşmanın feshedilmesine karşı yasal bir itiraz başlatıldığı da kaydedildi.

ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANLIĞI: İHTİLAFIN ÇÖZÜMÜ İÇİN GİRİŞİMDE BULUNULDU

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Akkuyu NGS ve yüklenici Titan 2-IC İçtaş konsorsiyumu arasında ihtilafların yaşandığının kamuoyuna yansıdığı belirterek şu açıklamada bulundu: “Bu süreçte Bakanlığımız tarafların arasındaki ihtilafın çözümü için gerekli girişimlerde bulunmuştur. Önceliğimiz, projenin başından bu yana inşaat sahasında hizmet veren bütün yüklenicilerin ve çalışanların aleyhine bir mağduriyet oluşmaması ve projenin zamanında devreye alınmasıdır. Daha önce olduğu gibi, yine bu çerçevede girişimlerimiz sorunların çözümü için devam etmektedir. Taraflara da böyle bir projede daha sağduyulu ve yapıcı bir görev düştüğünü bir kez daha hatırlatmak isteriz."

AKKUYU NÜKLEER SANTRALİ

Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS), Türkiye Cumhuriyeti’nin bugüne kadar tek kalemde yapılan en büyük yatırımı. Her biri 1200 megavat kapasiteli 4 reaktörün tam kapasite devreye girmesiyle Türkiye’nin toplam elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 10’unu tek başına karşılayacak.

İLK REAKTÖR GELECEK YIL DEVREDE

21 Temmuz 2022 günü dördüncü ve son reaktörünün temeli atılan Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin ilk reaktörünün gelecek yıl devreye alınması planlanıyor. mAkkuyu Nükleer Güç Santrali “yap-işlet” modeliyle inşa ediliyor. Nükleer santrallerin kurulması ve işletilmesi için bugüne kadar 317 öğrenci nükleer enerji eğitimi için Rusya’ya gönderildi. 263 mühendis eğitimlerini tamamlayarak, Akkuyu’da işbaşı yaptı. Halen 54 öğrenci Rusya’da eğitimlerine devam ediyor.
 

Mersin Portal-Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.