banner253
banner269

Akkuyu Nükleer Santrali'nin Temeli Resmen Atıldı

Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli Mahallesi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin tarafından temeli atılan Akkuyu Nükleer Santrali'nde tören düzenlendi.

Akkuyu Nükleer Santrali'nin Temeli Resmen Atıldı

Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli Mahallesi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin tarafından temeli atılan Akkuyu Nükleer Santrali'nde tören düzenlendi.

03 Nisan 2018 Salı 17:45
Akkuyu Nükleer Santrali'nin Temeli Resmen Atıldı

İnşaat alanında Ankara ile birlikte telekonferans yöntemiyle gerçekleştirilen eş zamanlı temel atma törenine, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Rusatom Energy International (REIN) Genel Müdürü Anastasia Zoteeva, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Müşteşarı Fatih Dönmez, Gülnar İlçe Belediyesi Başkanı Ahmet Günel, bölge milletvekilleri, Rus ve Türk yetkililer katıldı.

Akkuyu Nükleer Santralinde tören düzenlendi ile ilgili görsel sonucu

RUS GENEL MÜDÜR KONUŞTU
Açılışta konuşan Rusatom Energy International (REIN) Genel Müdürü Anastasia Zoteeva, şunları söyledi:"Biz Rusatom olarak Türkiye’nin sürekli, istikrarlı çok güçlü bir enerjiye ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz ve Türk devletinin nükleer enerji sektörünü geliştirmesi noktasında destekliyoruz. Dünya enerji piyasasındaki dengeler artık hızlı bir şekilde değişiyor. Nükleer enerjinin bütün dünya enerji tüketiminde oranı gittikçe artıyor. Dünya enerji kullanmasıyla birlikte ısınma sorunlarına karşı ortak tedbir almaya karar verdi. İstikrarlı nükleer enerji elde edebilmek için yerel bir enerji üretiminin olması gerekiyor ve Türkiye hızlı şekilde gelişen bir ülke olarak muhakkak istikrarlı ve güçlü bir enerji kaynağı olması lazım." 

Akkuyu Nükleer Santralinde tören düzenlendi ile ilgili görsel sonucu

SANTRALİN ÖNEMİNİ ANLATTI
Ardından söz alan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Müşteşarı Dönmez ise, şöyle konuştu:"2010 yılında Rusya Federasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti arasında yapılan anlaşmayla her biri bin 200 megavat 4 adet güç ünitesinden oluşan ve asgari 60 yıl işletme ömrüne sahip ilk nükleer santralimiz nihayet 61 yıl sonra gerçeğe dönüşmeye başlıyor. Bu tip büyük tesislerde inşaat süresi kadar inşaat öncesi hazırlıklar da zaman alıyor. Fakat biz yinede şanslıyız ve çok kısa süre içinde buraya ait her türlü izinler tamamlanmış oldu. Geçtiğimiz Cuma günü de ilk ünite için inşaat lisansı verildi. Sahayı gezdik. Hakikaten çok ciddi ilerlemeler var. Bu iş planlandığı gibi belki de planlandığından önce neticelenir. İnşallah 2023 yılında burada hep birlikte bu tesisin açılışına da tanıklık ederiz. Şu anda sahada 800 işçi çalışıyor. Bunların yüzde 90’ı Türk vatandaşı. Yine 100 iş makinesi çalışıyor. Akkuyu Nükleer Enerji Santrali ile birlikte elektrik üretiminde yeni bir kaynağımız olacak. Devreye girmesiyle birlikte enerji kaynak çeşitliliğimiz çoğalacaktır. Biz nükleer enerjiyi su, rüzgar ve kömür gibi yerli kaynakların ithal kaynakların alternatifi olarak değerlendiriyoruz. Bu santral 4 ünitesiyle devreye girdiğinde yılda yaklaşık 35 milyar kilovat saatlik bir elektrik enerjisi üretecek. Bu da bugün itibarıyla İstanbul ilimizin tükettiği elektrik enerjisinin yüzde 80’ine denk geliyor." 

Akkuyu Nükleer Santralinde tören düzenlendi ile ilgili görsel sonucu

BUTONA BASTILAR
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ise, "Mersin, ülkemiz ve milletimiz için tarihi bir an yaşanıyor. Büyük bir heyecan içindeyiz. Bu devasa yatırım bölge ekonomisine de çok ciddi katkı yapacak. İnşallah pek çok sektörün gelişmesine katkı sağlayacak. Bu Mersin ve Türkiye'mizin gururudur" dedi. Konuşmaların ardından katılımcılar, telekonferans yöntemiyle Ankara ile eş zamanlı olarak butona basıp temeli attı. 

ROSATOM SORUŞTURMA ALTINDA

Rosatom şirketinin çeşitli skandallara imza attığı da kamuoyunda tartışılan başlıklardan biri. Uzunca bir dönem Rusya Federal Savcılığı’nın soruşturması altında olan Rosatom'un teknolojik, ekonomik ve politik skandalları bilinen gerçeklerden. Şirket yolsuzlukla ve nükleer reaktörler için adi malzeme satmakla suçlanırken, şirketin satın alma müdürü, makine yapım tesisi için düşük kalitede hammadde satın almak ve geri kalan parayı kendinde tutmakla suçlanarak tutuklanmıştı.Dünyada örnekleri bilinen nükleer rektör çalışmaları gösteriyor ki, 1100 megavat gücünde bir nükleer reaktörün maliyeti ortalama 6 milyar dolar. Rosatom'un, Akkuyu’da inşa edeceği dört adet 1200 megavatlık nükleer reaktörü 20 milyar dolar gibi gerçekçi olmayan bir bütçeyle gerçekleştirmeyi planlaması da dikkat çekici bir husus. 

DÜNYADAKİ NÜKLEER SANTRALLARDA NELER OLDU?

2008’de ABD Kaliforniya eyaleti tarafından hazırlanan resmi rapora göre, Diablo Canyon nükleer santralının kurulduğu okyanus kıyısında 74 kilometre uzunluk ve üç kilometre açıklıktaki yaklaşık 225 kilometrekarelik deniz alanında yaşayan balık türlerinin yüzde 10,8’inin öldüğü saptandı. Fukuşima felaketinden sonra da Almanya hükümeti yedi santralını kapatmış ve 2022’ye kadar tüm nükleer santrallarını kapatacağını açıklamıştı. İsviçre, üç yeni nükleer reaktör planını iptal etmiş ve 2034 yılına kadar nükleer santrallarını kapatacağını açıklamıştı. Japonya, yeni reaktörlerin inşaatını iptal etmişti. Çek Cumhuriyeti nükleer planlarından vazgeçmişti. 2011'de İtalya’da yapılan referandumda halkın yüzde 95’i nükleere hayır demişti. Fransa ve Rusya’da nükleer istemeyenlerin oranı yüzde 83, Japonya’da yüzde 84 olmuştu. 

ŞİRKETLER PROJEDEN ÇEKİLDİ

Akkuyu Nükleer Santralı projesinde Rusya’nın ortağı olan konsorsiyumdan Kolin İnşaat ve Kalyon İnşaat çekildi.Akkuyu projesi, Rusya devlet nükleer enerji şirketi Rosatom ile birlikte geçen yıl ortasında projeye ortak olan Cengiz İnşaat, Kolin İnşaat ve Kalyon İnşaat’tan oluşan konsorsiyum tarafından inşa edilecekti. Cengiz-Kolin-Kalyon ortaklığının, projenin yüzde 49’unu alması öngörülüyordu, ancak ortaklığı resmi hale getirecek hissedarlar anlaşması henüz imzalanmamıştı.

Geçen Şubat ayında Kolin İnşaat ve Kalyon İnşaat konsorsiyumdan çekildi.

Mersin Portal-Haber Merkezi

Son Güncelleme: 03.04.2018 17:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291