banner253

Başkan Seçer, Suda Yaptığı İndirimi Koruyamadı!

Göreve geldikten 3 ay sonra 1 Haziran’da su tarifesinde yüzde 10 indirim yapan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, aradan geçen 6 ayın sonunda yeniden zam kararı aldı. Mevcut enflasyon oranı ve girdi maliyetlerinde artış olduğunu söyleyen Başkan Seçer, “Bunlara baktığımız zaman kaçınılmaz bir düzenlemeye gitmek lazım. Haziran ayında yüzde 10’luk bir indirim ile vatandaşa ekstra bir katkı sunmaya çalıştık ama bunun sürdürülebilirliği yok” dedi.

Başkan Seçer, Suda Yaptığı İndirimi Koruyamadı!

Göreve geldikten 3 ay sonra 1 Haziran’da su tarifesinde yüzde 10 indirim yapan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, aradan geçen 6 ayın sonunda yeniden zam kararı aldı. Mevcut enflasyon oranı ve girdi maliyetlerinde artış olduğunu söyleyen Başkan Seçer, “Bunlara baktığımız zaman kaçınılmaz bir düzenlemeye gitmek lazım. Haziran ayında yüzde 10’luk bir indirim ile vatandaşa ekstra bir katkı sunmaya çalıştık ama bunun sürdürülebilirliği yok” dedi.

27 Kasım 2019 Çarşamba 22:54
Başkan Seçer, Suda Yaptığı İndirimi Koruyamadı!

Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Kasım ayı genel kurul toplantısının 2’inci birleşimi, Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapıldı. Toplamda 8 maddenin görüşüldüğü toplantının önemli gündem maddelerinden biri de MESKİ Genel Müdürlüğü 2020 Mali Yılı Ücret Tarifesi Tasarısı ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyon Raporunun görüşülmesi oluşturdu. Madde ile ilgili ilk olarak MHP’li Meclis Üyesi Mehmet Topkara, “Yaptığımız istişarelerde grup olarak üzerinde durmamız gereken konular olduğunu tespit ettik. Borçlanma yetkisini direk vermişiz bunun kaldırılıp, 100 milyon TL’lik borçlanma yetkisinin mecliste görüşülmesini istiyoruz. Tarifeler ile ilgili de bu dönemde kademeler yapıldığını gördük.

Bu kademelerin de geçmişte olduğu gibi tablo şeklinde getirilmesini talep ediyoruz. Örneğin daha önce tüm ilçeler bir tarife üzerinden işlem görüyordu. O ilçede çalışan işçiler için o ilçeye has bir fiyat tarifesi oluşturuluyordu. Maliyet ve yatırımlara göre yuvarlak bir rakam tespit ediliyordu. Ama şimdi komisyonumuz idare tüm ilçeleri tek bir tarife üzerinde toplamış. Ancak daha önce Anamur, Aydıncık, Anamur, Bozyazı için 4.16 gibi bir rakam, merkez ilçeler ise 4.87 TL gibi bir rakamdan 4.98’e çıkmış. 2020 tarifesine baktığımızda Mut’un tarifeleri ise en yüksek artışın yaşandığı bölge. Yüzde 80-90 gibi bir zaman tarifelere yansıyacak. Bu da hem sizi, hem belediyemizi zora sokacak” dedi.

KARA: “DÜZELTME YAPILIRSA İYİ OLUR”

Ardından söz alan MHP’li Meclis Üyesi Duran Kara ise “Burada çarpık bir fiyatlandırma var. Örnek veriyorum Gülnar’ın ekonomisi ile Tarsus’un ekonomisi farklı. Mut ile Aydıncık’ın ekonomisi farklı. Burada bir düzeltme yapılırsa iyi olur” diye konuştu.

SEÇER: “DEVLET BANKASI KAPILARINI KAPATMIŞ”

Başkan Vahap Seçer ise yaptığı konuşmada, “Bana borçlanma yetkisi verin diye sizi zorlamayacağım ama tarzım veya bizim belediye yönetimim ile ilgili bazı hatırlatmalar yapacağım. Temmuz’da bana borçlanma yetkisi verdiniz. Geçen haftaya kadar belediyeme bir TL borç para almadım. Zaten bankalar borç vermekte imtina ediyor, devlet bankası kapılarını kapatmış. İller Bankası uzun girişimlerimden sonra AK Partili milletvekillerimizin, bizim milletvekillerimizin orak çabası ile gide gele, gide gele, rica ederek, en sonunda 75 milyon TL teminat mektubu aldım. Bunları beraber yaptık. Kendime mal etmiyorum. Hepinizin katkısı oldu. Banka faizleri almış başını gitmiş, tefeci faizi gibi.

Ben aptal değilim. Kamu kaynağını en rasyonel şekilde kullanmamam lazım. Alacaklarım var. Bunlar geliyor. Biz borç da ödüyoruz. 7 ay içerisinde 695 milyon TL para ödemişim. Bu ödediğim paranın önemli bir kısmı geçtiğimiz döneme ait borçlarla ilgili. Personel giderlerini ödemişim, rutin harcamalarımı veya dönemsel zorunlu giderlerimi ödemişim. Geriden kaynaklanan yaklaşık olarak 350 milyon TL gibi bir rakam da borç ödemişim. Bunları mali disiplini sağlayarak ve borçlanmadan yaptık. Geçen hafta bankalardan borçlandım ve yarısını en büyük alacaklıma gönderdim. 200 milyon TL alacağı var ama daha bin kuruş ödememiştim. Uzlaşarak ödüyorum. Kalan yarısını da maliye ve SGK’ya ödedim. Toplamda 57 milyon TL borcum birikmiş. Benden önceki dönemden kaynaklı borçlar. Cazip faizlerle borçlandım. Ben sizden 100 milyon TL borç isterken yangından mal kaçırmıyorum. Siz beni denetleyin, bana istikamet vermeyin. Takdir sizin, verirsiniz vermezsiniz.  Bizi denetleyin ama güvenin. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bize yardımcı olun” ifadelerini kullandı.

SEÇER: “TÜM İLÇELERDE FİYATLAR AYNI OLMALI”

Tarifelerle ilgili 0.12 metreküp olan başlangıç skalasını 0.10 metreküpe indirdiklerini söyleyen Başkan Seçer, “Bunu da Türkiye standardını yakalamak için yaptık. Bizim diğer ilçelerle bir standardı yakalamamız lazım. Bu değerlendirmeleri yaparken birçok kriteri göz önüne alarak yaptık. Biz fiyat tespiti yaparken kabullerimizin neler olduğuna bakmamız lazım. Tüm ilçelerde fiyatlar aynı olmalı. Bazı ilçelerde cazibeli bazı ilçelerde tarifeli su kullanılıyor. Gülnar’da ve Mut’ta kaç depo var biliyor musunuz? Depoların halini biliyor musunuz? Depoların halini söyleyemiyorum. O depolardan su mu içilir? 2 ilçede 700 tane depo yapacağım ama kimden alacağım bunun parasını? Olaya böyle bakmayın. Biz tarifeleri eşitleyelim dedik ama hala eşitlemiş değiliz.

O bölgelerde kırsal mahalle sayımız fazla olduğu ve onlarda indirimli aldığı için suyu, 2020’ye kadar 4’de bir fiyatında bize ücret ödüyorlar. Hala merkez mahallelerden çok daha ucuza su kullanacaklar. Tarsus 3.65’e su kullanırken Mut 2.56’ya kullanmaya devam edecek. Kullanandan parayı alacağız ama hakça, adilce yapmamız lazım. Bir yerlere şirin görünme adına bunu yapamayız.  Her yerde depo, yatırım var.  Bizim tartıştığımız bir yöntem. Her ikimizde adaleti arıyoruz. Bu bir sorun, realite tespiti. Sizde takdir edin ki belediyeyi ve sular idaresini biz yönetiyoruz gerçeğe göre adaletli davranmaya çalışıyorum. Haksızlık yapıp, Mut’taki, Gülnar’daki seçmenimi kendime neden küstüreyim? Ben herkesin gönlünü hoş tutmak durumundayım” şeklinde konuştu.

“YAPTIĞIMIZ POZİTİF AYRIM DAR GELİRLİLERDEN YANA”

Fiyat tarifesini hazırlarken yaptıkları değerlendirmelerde dar gelirli yurttaşlarla, suyu az tüketenlerle görece olarak gelir düzeyi yüksek ve çok kullananlar arasında bir ayrım yaptıklarını kaydeden Seçer, “Yaptığımız pozitif ayrım dar gelirlilerden yana. Dar gelirlilere yüzde 50 indirim yapıyoruz. Bir taraftan alırken diğer taraftan veriyoruz. 10 metreküp su kullananların oranı yüzde 61 yani 299 bin kişi. 10 bin kişiye ben zaten yüzde 50 indirim yapıyorum. Toplam abone sayım 484 bin. 0.10 metreküp kullanan ile 0.25 metreküp kullanan arasında frak olması lazım. Su tüketimi arttıkça değerini bilmeli, fiyatı yüksek olmalı, biz insanları az su kullanmaya teşvik etmeliyiz. Kırsal mahallelerde ucuz su kullandığı için hortumu takıyor, ağaçları da arabayı da yıkıyor. Ucuz bulduğunuz zaman malı, yandı gülüm keten helva. Bu fiyat düzenlemesinden sonra dahi biz maliyetlerimizi kurtarmıyoruz. Biz hiç yatırım yapmazsak ki 2,5 milyar TL’lik yatırım düşünüyoruz. Bir metreküp su maliyeti yatırımsız 4.55 TL. Ben 2,5 milyar TL yatırım yapacağım. Bunun 975 milyon TL’sini öz kaynaklarımdan sağlayacağım. Bu minvalde benim maliyetim 8.77’ye çıkıyor. Ben suyu kaça vereceğim 8.77’ye verebilir miyim? Mümkün değil. 3. 32’den başlayıp, kullanıma göre 4.99’a kadar çıkacağım. Bizde toplamda 41 bin işyeri abonemiz var. Bunun yüzde 70’i en alt seviyede zam görecek sınıfta çünkü 0.10 metreküp su kullanıyor. Az kullanandan az, çok kullanandan çok bedel almak durumundayız” diye söyledi.

ÖZYİĞİT: “YATIRIMLARIN ÇOK KISARA SÜREDE YAPILMASI GEREKİYOR”

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit ise yaptığı değerlendirmede, “Geçmişten gelen borçlarla alakalı 2020 borç ödemesinin 100 milyon TL olduğunu biliyoruz. Yatırımların çok kısara sürede tüm kentte en üst düzeyde yapılması gerekiyor. Yani biz sağlıksız su içip, 1-2 sene sonra borçlanma yetkisi isteyip yatırım yapacağımıza bugünden yapalım. Kaldı ki çevreyi kirletme ve atıksu yönetimi de çok önemli. Mersin merkez dahil olmak üzere atıksu yönetiminde çok başarılı olduğumuz söylememiz mümkün değil. Çünkü hale kentte denize kanalizasyon akıyorsa söylenecek söz kalmıyor. Vatandaş, ‘mecliste el kaldır, el indir’ şeklinde görebilir ama komisyonlarda uzun uzun çalışılıyor” şeklinde konuştu.

SEÇER: “KAÇINILMAZ BİR DÜZENLEMEYE GİTMEK LAZIM”

“Bizim ne yaptığımız sorgulamayabilmemiz için kaynak yaratmamız lazım” diyen Başkan Seçer, “Hangi siyasetsi fiyatlarda tepki alacak bir düzenleme yapmak ister. Ama diğer illerin fiyatlarını bir araştırın. Biz yeni fiyatımızla su fiyatımız 3.32 olurken, aynı standartta yani 0.10 metreküpte 4.33 ve yeni yıl için de zam yapıyor. Bizim yaptığımız düzenlemeler tamamen şu an ki konjektürün realitesine uygun. Yüzde 5 giderlerde artış olmuş durumda. Bunlara baktığımız zaman kaçınılmaz bir düzenlemeye gitmek lazım. Haziran ayında yüzde 10’luk bir indirim ile vatandaşa ekstra bir katkı sunmaya çalıştık ama bunun sürdürülebilirliği yok. Mevcut bir enflasyon oranı var veya girdi maliyetlerinde artış söz konusu” dedi.

OK: “VATANDAŞA BUNU İZAH ETMEK ÇOK ZOR”
AK Parti’li Meclis Üyesi Mevlüt Ok ise konuya itiraz ettiğini dile getirerek, “3-4 ay önceki genel kurulda; ‘Biz vatandaşın yanında olmamız lazım, seçimde söz verdim ve su fiyatında indirim istediniz. Yüzde 10 ve yüzde 5 olarak. Aradan 3-4 ay geçti şu anda benim Bozyazı’daki vatandaşım neredeyse yüzde 60-70 zamlı su içecek. Ben Bozyazı’ya gittiğimizde suya zam yaptığımızı nasıl izah edeceğiz? Bu insanların aklı ile dalga geçmektir. Ama böyle popülist politika ile bu tabloyu görmeden vatandaşa bunu izah etmek çok zor. Benim Bozyazı’daki şebekem yeni, depolarım yeni cazibe ile geliyor. Bozyazı’da hiçbir yatırıma gerek yok. İki caddem var ama yağmur gideri yok. Benim bunu Bozyazı’daki vatandaşlarıma izah etme şansım yok, ben ret diyorum” diye konuştu.

“AKARYAKIT FİYATI İLE BUGÜNKÜ FİYATLAR AYNI DEĞİL”

Ok’a yanıt veren Başkan Seçer, “Aldatma, popülist politikalar böyle bir şey yok. Türkiye 0 enflasyonla yaşayan bir ekonomiye sahip değiliz. Ben sizi anlıyorum. Bunları açıklamak zorundasınız. Popülizm diye bir şey yok. Siyasetin gereğidir. Sizin adayınız da aynı minvalde sözler vermiştir. Bundan sonra ne yapacağımız konusunda doğru kararlar vermeliyiz. 8 ay önce aldığımız akaryakıt fiyatı ile bugünkü fiyatlar aynı değil.  Tefeci faizi uyguluyorlar, devlet bankaları kredi vermiyor. Allah aşkına bir tarafta elim ayağım bağlanacak ama bana kahramanlık yap diyorsunuz. Kılıcı çekemiyorum ki elim ayağım bağlı” ifadelerini kullandı.

“İNDİRİM YAPARKEN BİLE ZAM YAPMIŞIZ”

Tekrar söz alan MHP’li Meclis Üyesi Mehmet Topkara, metreküp kademelerinin ısrarla düzelmesini istediklerini ifade ederek, “ Yüzde 10 indirim yaptığımızda aslında gizli bir zam yapmışız. Şu anda gizli zama devam ediyoruz. Geçen dönem indirim yaparken bile zam yapmışız. Tonajları aşağı çekerek vatandaşın aynı tonaja daha fazla para ödemesini sağlamış oluyoruz. Biz 100 milyon TL borcu vermeme görüşünde değiliz. Biz meclis üyesiyiz. Borçlanma tekrar gelebilir. Bu madde buradan çıkarılmalı. Ücret ve kademelerdeki tarifelerin 0.12 metreküp olarak düzenlenmesini istiyoruz” dedi.

“VERMİŞ OLDUĞUMUZ İMZANIN ARKASINDAYIZ”

MHP’li Meclis Üyesi Ali Usca ise “Komisyon olarak toplandık, hem fikir olduk ancak Mehmet beyin söylediği gibi daha önce 0.10 olan başlangıç, 0.12’ymiş. Bunu bize daha önce söyleselerdi daha şık olurdu. Ama gizli zam olduğunu düşünmüyorum. Burada bir hata var. Veya 2019 sunumuna baktığımızda 0 metreküp ile 10 metreküp olarak geçiyor fiyatlar. 0.12 denilmiş olsaydı bu tartışma olmazdı. Biz komisyon olarak vermiş olduğumuz imzanın arkasındayız” diye konuştu.

TAT: “KADEME KONUSU HİÇ KONUŞULMADI”

MHP’li Meclis Üyesi Mahmut Tat ise konu görüşülürken kademelere çok dikkat edilmediğini iddia ederek, “Ancak grup toplantımızda 0.10 metreküpün yüzde 10’lük indirim yapıldığı zaman değiştirildiğini gördük. Kademe bozulmamalı. Yoksa bizim yaptığımız komisyon toplantısında kademe konusu hiç konuşulmadı. Yani burada MESKİ’nin yapacağı yatırımlar yetmeyecek, daha fazlasını yapmak gerek, bunda problemler yok. Su fiyatlarındaki artışlarla ilgili maliyet artışları kabul edilebilecek artışlar. Artışların yansımasının belli oranda yapılması gerekir ama kademe konusunda üzerinde grup olarak durduğumuz konu hassas. Kademinin bu şekilde değil de 0.12 olarak MHP grubu olarak ısrarımız var. 100 milyon TL’lik borçlanma yetkisini de görüşüleceği zaman konuşuruz” dedi.

“SU ÜCRETLERİNİN ZAMLI TARİFESİ KABUL EDİLDİ”

“Bu zam oranları bile bizim için hiç yeterli değil” Seçer,  “Bu para bizim cebimize girmeyecek, bu para maliyetlerimizi de kurtarmayacak. Yine kredi, hibe bulacağız. Yatırım yapmak zorundayız.  Bu şekilde desteğinizi bekliyoruz. Oy birliği ile bütçeyi oylayalım. Bunları birkaç kez tartıştık sizlerle, sizin fikrinizi de almak için. Kaynak yok, kredi yok, destek yok” ifadelerini kullandı. Yaşanan tartışmaların ardından su ücretlerinin zamlı tarifesi teklif 35 kabul, 17 ret oylarıyla kabul edildi.

BAŞKAN SEÇER TEKLİFİ GERİ ÇEKTİ

MESKİ Genel Kurulu’ndaki tartışmaları konulardan biri de 100 milyon TL’lik borçlanma yetkisi tartışması oldu.  2020 yılı için 798 milyon TL’lik gider ve 750 milyon TL gelir öngörülen MESKİ bütçesinde, gelir gider arasındaki 48 milyon TL’lik farkın ise borçlanma ile gidermek isteyen idare, borçlanma talebinde sert muhalefetle karşılaştı. MHP grubu 100 milyon TL’lik borçlanma yetkisinin MESKİ yönetim kuruluna verilmek istenmesini kabul etmeyerek, yetkinin Büyükşehir Belediye Meclisi’ne bırakılmasını istedi. AK Parti’nin de MHP’yi desteklemesi ile Başkan Vahap Seçer, teklifi geri çekti.

“YÖNTEMLERE VE USULLERE İTİRAZIMIZ VAR”

Borçlanma ile ilgili komisyona bilgi verilmediğini söyleyen MHP’li Meclis Üyesi Mehmet Topkara, “Bize bilgi verilmedi. Geçmişte de yok. Varmış gibi her yerde yapılıyormuş gibi gösteriliyor. Biz bu belediyeciliğin içinde biz de varız. Yatırımlar yapılmasın diye bir görüşümüz yok ama yöntemlere ve usullere itirazımız var. Şimdi çoğunluğu görünce direk oymama yapmak istiyorsunuz. Bize tepeden bakarak konuşmanız hoş olmuyor. Biz 48 milyon TL’lik bir borçlanma yetkisi de koyduk zaten” dedi.

“BU YETKİLENDİRME İLE İLGİLİ BİLGİMİZ YOK”

Plan Bütçe Komisyonu Üyesi ve MHP’li Meclis Üyesi Haluk Mutluay ise “Bu teklif bizim önümüze geldi yalnız 100 milyon TL olarak görüşmedik. Yetkinin MESKİ yönetim kurulu yetkilidir diye bir karar almadık, böyle bir imza atmadık. 100 milyon TL’nin verilmesi ile ilgili bir sıkıntı yok ama bunun meclis yetkisinde, meclis üyelerinin iradesi ile verilmesi daha mantıklıdır. Bütçenin gelir gider arasındaki farkını dengelemek için 48 milyon TL’lik borçlanmaya imza attık. Ama bu yetkilendirme ile ilgili bilgimiz yok” dedi.

Mersin Portal-Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner205