banner229

Chp Bütünşehir Yasası'nın İptali İçin Aym'ye Başvurdu

CHP, TBMM'de tartışmalarla kabul edilen ve kamuoyunda "Bütünşehir Yasası" olarak bilinen yasanın yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulundu.

Chp Bütünşehir Yasası'nın İptali İçin Aym'ye Başvurdu

CHP, TBMM'de tartışmalarla kabul edilen ve kamuoyunda "Bütünşehir Yasası" olarak bilinen yasanın yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulundu.

31 Ocak 2013 Perşembe 19:39
Chp Bütünşehir Yasası'nın İptali İçin Aym'ye Başvurdu

CHP, TBMM'de tartışmalarla kabul edilen ve kamuoyunda "Bütünşehir Yasası" olarak bilinen yasanın yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulundu. CHP'li 121 milletvekilinin imzasının bulunduğu başvuru dilekçesini, CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk ile Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu yüksek mahkemeye sundu.
Başvuru dilekçesinde, "On Üç İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Altı İlçe Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişlik Yapılmasına Dair Kanun"un 1'inci, 2'inci, 3'üncü, 4'ünü, 6'ıncı, 17'inci, 34'üncü maddelerinin bazı fıkraları ile Geçici 1'inci maddesi ile Geçici 2'inci maddelerinin iptali ve iptal davası sonuçlanıncaya kadar yürürlüklerinin durdurulması istendi.

Haber: Chp Bütünşehir Yasası'nın İptali İçin Aym'ye Başvurdu


Gerekçede ise, söz konusu kanunun tüzel kişilikleri kaldırılan ve sınırları değiştirilen köy ve beldelerde referandum öngörülmeden yerellik ortadan kaldırıldığından yerinden yönetim ilkesine ve Yerel Yönetim Özerklik Şartı'na, dolayısı ile Anayasa'ya aykırı olduğu belirtildi. Diğer taraftan bu düzenlemeler ile 29 ilin kapsadığı coğrafyada tamamen farklı bir yönetim biçimi, 52 ili kapsayan coğrafyada ise başka bir yönetim yapısı oluşturulduğu, "idarenin bütünlüğü" ilkesinin tümüyle dışlanarak bir ülke ve iki yönetim yapısının getirildiği ifade edildi ve "Türkiye'nin siyasal yapısı üniter devlet esasına dayanmaktadır.Bunun idari yapı bakımından zemini merkezden yönetim ilkesine dayanan il yönetimidir. İl yönetimini yerinden yönetim esasına dayandırmak üniter yapıdan sapma anlamına gelir. Yönetimde böyle bir yapılanma getiren, Anayasanın üniter devlet ilkesi bakımından kabul edilmesi mümkün olmayan ve Anayasaya açıkça aykırı düşen iptali istenilen kuralların uygulanmaları halinde sonradan giderilmesi güç ya da olanaksız durum ve zararların doğabileceği açıktır" denildi.

Son Güncelleme: 02.02.2013 18:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner231