banner253

ERDOĞAN: TOPÇU KIŞLASINI YAPACAĞIZ

Erdoğan'dan Gezi Parkı ile ilgili sert açıklama: Topçu Kışlası'nı yapacağız, AVM'yi açacağız...

ERDOĞAN: TOPÇU KIŞLASINI YAPACAĞIZ

Erdoğan'dan Gezi Parkı ile ilgili sert açıklama: Topçu Kışlası'nı yapacağız, AVM'yi açacağız...

01 Haziran 2013 Cumartesi 13:44
ERDOĞAN: TOPÇU KIŞLASINI YAPACAĞIZ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) 20. Olağan Genel Kurulu'nda konuşuyor.Başbakan'ın konuşmasından satır başları: 2002 sonunda 36 milyar dolar olan yıllık ihracat 2012 sonunda 152.5 milyar dolara ulaştı. 2023 hedefine yani 500 milyar dolar ihracat hedefine verdiğiniz destek nedeniyle müteşekkiriz.
 
IMF'ye borç defterini kapattık. İhtiyaçları olursa borç verebiliriz. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Türkiye'nin kredi notları artırıldı. Güçlü bir ekonomi, güçlü bir hukuk ve güçlü demokrasi zemininde atbaşı ilerliyoruz. Hukuk ve demokrasinin askıya alındığı her dönemde çok ağır bedeller ödedik.
Demokrasi tek başına iktidarın varlığıyla ilerleyecek bir sistem değildir. Sistem içinde en az iktidar kadar muhalefet de güçlü olmak zorundadır. Muhalefet de kaliteli, seviyeli olmak zorundadır. Yoksa muhalefet görevi aşırı uçların eline geçer. İktidar nasıl boşluk kabul etmezse muhalefet de kabul etmez. Seçmen muhalefetin kaliteli proje üretmesini istiyor, göremediğinde kendince çıkış arıyor.

Başbakan Erdoğan'dan Gezi Parkı olayları ile ilgili ilk açıklama

"TAHRİK VAR"

Gerilimi artırabilmek için çok ciddi tahrikler yapıldığını görüyoruz. Hükümet olarak attığımız her adıma içeriğine bakılmadan lokal tepkiler verildiğini görüyoruz. Türkiye, parlamenter sistemin tıkır tıkır işlediği bir ülkedir."AZINLIK ÇOĞUNLUK ÜZERİNE DAYATMA YAPAMAZ"

Çoğunluğun oyunu alarak iktidara gelmiş iktidarın sınırsız yetkilere sahip olduğunu asla kabul etmiyoruz. Çoğunluğun azınlığa dayatma yapmasını asla kabul etmedik. Azınlık da asla çoğunluk üzerine dayatma yapamaz, tercihler dayatamaz. Bizim dönemimize kadar çoğunluğun istekleri dikkate alınmamıştır. Çoğunluk bidon kafalı, göbeğini kaşıyan adam olarak görülmüştür."BU ANTİ DEMOKRASİDİR, HUKUK DIŞIDIR"

Hükümetle meselesi olanlar demokrasi ve hukuk içerisinde tepkilerini ortaya koyarlar. Bu işin mikyası, ölçüsü sandıktır. Sandığın dışında netice arayanlar anti demokratiktir, hukuk dışıdır.MENDERES ÖRNEĞİ VERDİ

Menderes döneminde yapıldığı gibi muhalefetin, medyanın, marjinal örgütlerin birlikte hareket ettiklerini gördük. Menderes'in neden idam edildiğini bilemediler. 12 Eylül'de aynı şeyi yaşadık, bir oradan bir buradan idam kararı verdiler.

Türkiye böyle restleşme görmedi !

"YASADIŞI İŞGALE KİMSENİN HAKKI YOK"

Herkesin fikrini ortaya koyma, miting yapma hakkı vardır. Yasadışı işgal eylemi yapma hakkı yoktur."TOPÇU KIŞLASI YAPILACAK, AVM YAPILACAK"

Politika üretemeyen muhalefetin illegal örgütlerle nasıl görev aldığı defalarca gördük
Herkese sesleniyorum. Oynanan oyunu herkesin görmesini istiyorum. Gezi parkıyla ilgili bazı eylemler yapılıyor gerekçe ne ? Ağaçlar kesiliyor, Topçu Kışlası yeniden yapılacak, AVM yapılacak. Taksim’de gezi parkında yapılan çalışmanın Topçu Kışlasıyla ilgisi yoktur Topçu Kışlası'nı yapacağız, gökten inme bir proje değil.Şu andaki çalışmaların Topçu Kışlası'yla ilgili çalışmaları yok.

Türkiye'de belli meselelerde toplumda gerilimin arttığını, gerilimi daha da artırabilmek için çok ciddi tahriklerin yapıldığını görüyor ve bunlara şahit oluyoruz. Hükümet olarak attığımız her adım içeriğine, gayesine, hedefine bakılmadan, sorgusuz ve sualsiz bir şekilde lokal tepkilerle karşılanıyor. Buradan 76 milyonun tamamına, aziz milletimin her bir ferdine şunu özellikle hatırlatmak istiyorum; Türkiye, parlamenter sistemin bütün kural ve kurallarıyla işlediği, hem de tıkır tıkır işlediği bir ülkedir. 4 yılda bir bu milletin önüne sandık gelir, tercihini, takdirini sandıkta yapar.Çoğunluğun oyunu alarak iktidara gelen hükümetin sınırsız yetkilerle donatılmış olduğunu, sorunsuz olacağını, dilediği ne varsa onu yapabileceğini asla iddia etmiyorum. Hükümet belli bir çevrenin oyunu alarak iş başına gelse de bütün ülkenin, bütün milletin, 76 milyonun tamamının hükümetidir ve bu hassasiyetle hareket etmelidir. Bu bizim ilkemiz. Yani çoğunluğun azınlığa dayatmalar yapması, baskı kurması, azınlığı ezmesi, onların tercihlerine kulak tıkaması gibi bir şeyi biz bugüne kadar kabul etmedik, bundan sonra da kabul etmeyiz.


Burada şunu da belirtmek durumundayım. Çoğunluk nasıl ki azınlık üzerinde baskı kuramazsa azınlık da bu ülkede artık çoğunluk üzerinde baskı kuramaz, dayatmalar yapamaz, tercihler dayatamaz.Samimiyetle ve tekraren ifade ediyorum; bu ülkede herkesin görüşlerini özgürce ifade etme hakkı vardır. Bu ülkede herkesin demokratik sınırlar içinde, hukuk çerçevesinde tepkisini ortaya koyma, mitingini yapma hakkı vardır. Ancak hiç kimsenin hukuksuzca, demokrasi dışı eylem yapma, işgal eylemi yapma, esnafa, çevrede oturanlara, yoldan geçenlere zarar verme hakkı yoktur. Hele hele hiç kimsenin ağaçlar kesiliyor bahanesiyle ortaya çıkıp, Türkiye'de gerilimi arttırmaya hiç hakkı yoktur.
Hiç kimsenin ağaçlar kesiliyor bahanesiyle ortaya çıkıp gerilimi artırmaya hakkı yoktur. Polisin Burada bir yanlış var eyvallah ama yeri geldiğinde kurallara göre onu da kullanacağız. Dünyanın her yerinde bu yapılıyor.İş farklı yerlere çekiliyor. Benim belediye başkanlığım dönemimde İstanbul'a yapılan 10 yaş ve üstü ağaç dikimi hiçbir zaman yapılmamıştır. Zekeriyaköy'de bir üniversite yapıldı. Binlerce ağaç kesildi, ben adeta savaş verdim. Taksim'de gösteri yapanlar o zaman neden ses çıkarmadı.
Taksim'de bu gösterileri yapanlar dürüst davranmıyor. Tarihi Topçu Kışlası'nı yeniden yapacağız. Niye çünkü o orada vardı. Bu hükümeti yeşil karşıtı göstermek büyük haksızlıktır.3. köprüyü yapıyoruz. 368 bin ağaç kesilecekmiş. Kim verdi sana bunun sayısını, nereden yaptınız bu hesabı?
Biz Istranca Dağları'ndan su getirdik, o zaman da ağaçları kesiyorlar dediler ama biz 780 bin fidan diktik. Şimdi onlar orman oldu.İnsana hizmet için yeri gerekirse 3-5 ağaç sökülür yerine 50 ağaç dikilir.Aşırı güç kullanımı konusunda bakan ve valiye talimat verdik. Gereken yapılacak.Topçu Kışlası'nda AVM yapılmasıyla ilgili kesin bir karar yok.

MUHALEFETE ELEŞTİRİ
DHA


Son Güncelleme: 01.06.2013 14:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner205