KESK'in Yürüyüş Kolu Mersin'de

​Ankara'da 1 Ağustos'ta başlayan Toplu İş Sözleşmesi'ne (TİS) katılmak için Van'dan yola çıkan aralarında KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen ile SES Eş Genel Başkanı Gönül Erden'inde bulunduğu 8 kişilik grup Mersin'e geldi. Grubu Özgür Çocuk Parkı'nda KESK üyeleri karşıladı. KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen bu krizi kendilerinin yaratmadığını bedelini de kendilerinin ödemeyeceğini söyledi.

KESK'in Yürüyüş Kolu Mersin'de

​Ankara'da 1 Ağustos'ta başlayan Toplu İş Sözleşmesi'ne (TİS) katılmak için Van'dan yola çıkan aralarında KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen ile SES Eş Genel Başkanı Gönül Erden'inde bulunduğu 8 kişilik grup Mersin'e geldi. Grubu Özgür Çocuk Parkı'nda KESK üyeleri karşıladı. KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen bu krizi kendilerinin yaratmadığını bedelini de kendilerinin ödemeyeceğini söyledi.

02 Ağustos 2019 Cuma 13:18
KESK'in Yürüyüş Kolu Mersin'de

Ankara'da 1 Ağustos'ta başlayan Toplu İş Sözleşmesi'ne (TİS) katılmak için Van'dan yola çıkan aralarında KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen ile SES Eş Genel Başkanı Gönül Erden'inde bulunduğu 8 kişilik grup Mersin'e geldi.  Grubu Özgür Çocuk Parkı'nda Eğitim-Sen Şube Başkanı Sinan Muşlu, BES Şube Başkanı Kemal Göçmen, SES Şube Başkanı Yılmaz Bozkurt, DİSK Genel İş Sendikası Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen,  Tümbelsen Şube Başkanı Canan Solak’ında bulunduğu kalabalık karşıladı. İlk önce SES Mersin Şube Başkanı Yılmaz Bozkurt toplu iş sözleşmesi taleplerini içeren bir açıklama yaptı. KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen ise yaptığı açıklamada,  Van'da başlayan yürüyüş kollarının engellenmek istendiğini ifade ederek "Diyarbakır'da Mardin'de benzer engellemeler ile karşılaştık" dedi.

"AKP'NİN POLİTİKALARI ÇÖKMÜŞ DURUMDA"

Ülkemizin özellikle son 1 yıldır daha fazla hissedilen bir ekonomik kriz içerisinde olduğunu ifade eden Gezen, "Bu krize neden olan AKP'nin betona, ranta, sıcak para girişine dayalı, üretime dayanmayan tüketime dayanan ekonomi anlayışının sonucudur. Bu politikalar artık çökmüş durumda, Bu çöküşte maalesef biz emekçilerin sırtına çok büyük bir yük biniyor. Gerçek enflasyonun yüzde 40' ları bulduğu, hayatın her geçen pahalılaştığı, ücretlerimizin bunun karşısında eridiği bir dönemde bir toplu iş sözleşme sürecine gidiyoruz.  Ekonomik krizi biz yaratmadık, bunun bedelini ödemeyeceğiz diyerek 5 bölgede mitingler yaptık.

Onlarca, yüzlerce İş yerinde binlerce emekçi ile yüz yüze geldik. Onların taleplerini doğrudan kendilerinden topladık.  Güvencesizliğe karşı işyeri işyeri dolaşıp bir kampanya örgütledik. Bunu 24 Mayıs'ta bakanlık önündeki açıklama ile sonlandırdık, TİS sürecine giderken biz işyerlerimizde sandıklar kurduk, anketler yaptık. Biz bütün emekçilerin görüşlerini yüz yüze gelip topladık. Bugün burada arkadaşlarımızın talepleri emekçilerin kendi taleplidir. Halkın toplumun tamamının ortak talepleridir. Biz bu talepler için masada olacağız. Bize o masayı yasak etmeye çalışanlara karşı, masaya tek biz oturalım ne de olsa imza yetkisi bizde diyenlere karşı biz buradayız emekçilerin hakkını yedirmeyeceğiz. Emekçilerin hakkını savunmak için hem masada hem de bakanlık önünde olacağız "diye konuştu.

"BÜTÇEDEN HAKKIMIZI İSTİYORUZ"

Zam taleplerine karşı bu ülkede kriz olduğunu bu artışın mümkün olmadığının söylendiğini ifade eden Gezen "Buradan diyoruz ki 4 dönemdir emekçileri satmasaydınız, emekçileri enflasyona ezdirmeseydiniz, emekçilere enflasyon farkı verseydiniz, açıkladığınız büyüme ve refah paylarından haklarını verseydiniz biz bu kadar yoksullaşmamış bu rakamları telaffuz etmemiş olacaktık. Her şeye kaynak buluyorlar. Sarayın aylık harcaması milyonlarca lira. Savaşa, sermayedarları desteklemek için kaynak buluyorlar.  Kaynakların yüzde yetmiş 75'i bizim verdiğimiz vergilerle ödediğimiz temel tüketim maddelerinden alınan vergilerden oluşuyor. Biz bu bütçeden hakkımızı istiyoruz.

Başka bir şey değil. Biz insanca yaşanacak bir ücret talep ediyoruz. Bizler herkes için güvenceli iş, güvenceli gelecek istiyoruz. Bu talepler hepimizin talepleri. Özelleştirmeler iptal edilsin, kamu hizmetleri ücretsiz verilsin diyoruz. Bu sadece 5 milyon kamu emekçisinin ve emeklisinin talebi değil bu aynı zamanda aileleri ile birlikte 20 milyonluk bir kitlenin talepleri. Bu talepler yerine gelene kadar, o masada gerçek bir toplu sözleşme imzalayana kadar, kadınlar kamusal alanda daha görünür olup o masada taleplerini sunana kadar bu mücadeleden asla vazgeçemeyeceğiz. Çünkü bu mücadele aynı zamanda kadınların özgürlük ve eşitlik mücadelesi. Biz o masayı sadece ekonomik ve özlük haklarımı konuştuğumuz masa olarak görmüyoruz.

Bütün kamu çalışanlarının demokratik ve siyasal haklarını korumak için de biz o masada olacağız. Çünkü biz barış içerisinde demokratik, laik bir ülkede yaşamak istiyoruz. Ancak böyle bir ülkede emekçiler haklarını kazanabilir" ifadelerini kullandı. Toplu iş sözleşmesine katılan sendikayı eleştiren Gezen şöyle devam etti: "Yaptıklarımız yapacaklarımızın garantisidir diyen ve yaptıklarını iki dönem önce de gördüğümüz maalesef hükümetin bile verdiği zam oranının altına imza atan, geçtiğimiz dönemde de kilometrelerce öteden bir emirle binde 5'e emekçileri satan bir konfederasyon var karşımızda. Buna karşı emeğin birleşik mücadelesi örmek, örgütlemek hep beraber yan yana omuz omuza mücadele etmek zorundayız. Bunu yaptığımız da AKP iktidarını geriletebileceğiz. Şimdi elimizde böyle bir süreç var."

Mersin Portal-Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner184