banner311

Mersin Büyükşehir'in 2020-2024 Dönemi Stratejik Planı Kabul Edildi.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi Ekim ayı toplantısının ikinci birleşimi gerçekleştirildi. Toplantıda, Büyükşehir Belediyesi’nin 2020-2024 Dönemi Stratejik Planı ile ilgili komisyon raporu kabul edilirken, Meclis gündemine dair önemli konular da değerlendirildi.

Mersin Büyükşehir'in 2020-2024 Dönemi Stratejik Planı Kabul Edildi.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi Ekim ayı toplantısının ikinci birleşimi gerçekleştirildi. Toplantıda, Büyükşehir Belediyesi’nin 2020-2024 Dönemi Stratejik Planı ile ilgili komisyon raporu kabul edilirken, Meclis gündemine dair önemli konular da değerlendirildi.

18 Ekim 2019 Cuma 21:13
Mersin Büyükşehir'in 2020-2024 Dönemi Stratejik Planı Kabul Edildi.

Başkan Seçer, Meclis üyelerinden belediye otobüslerinin klimalarının çalışmadığı ile ilgili gelen şikayetleri dikkate alarak, “Şu anda 73 otobüs için ihaleye çıkacağız, kalan 27 otobüs için de Ocak ayında ihalenin ikinci aşamasını yapacağız. Burada bizim bir ihmalimiz var. Klimalarımız ya arızalı ya da otobüs şoförleri bilinçli olarak bu klimaları açmıyorlar. Bunu bir ihbar kabul edelim. Bu konuda bir soruşturma yapalım” dedi. Milli Emlak Müdürlüğü’nden kiralanan, fakat işlevsel bir şekilde kullanılamayan plajlarla ilgili değerlendirmelerde de bulunan Başkan Seçer, “Belediyeye külfet getiriyor. Bu konuda da sorunların çözümünde yalnız kalıyoruz, yani kendi paramızla rezil oluyoruz. Yine plajlarda belirli noktaları işletelim. İş yaparken en iyisini, en doğrusunu, düzgününü yapmaya çalışıyoruz. Bir taraftan uzanamadığımız yere şapkamızı atarak hizmet olmaz” diye konuştu.

Ayrıca, Mersin gündeminde olan ve Akdeniz İlçesi’ne yapılması planlanan Polipropilen tesisi ile ilgili de konuşan Seçer, konuya olumsuz baktığını ifade ederek, “Yetki açısından bizi aşan bir konu. Benim görüşüm oraya bu tesisin yapılmasının olumsuz olacağı. Ben yatırıma karşı bir insan değilim. Yatırımcı ve işadamı bir Belediye Başkanı olarak böyle bir düşüncenin içerisinde olamam. Ama yatırım yapılsın diye de kentime olumsuz sonuç doğuracak yatırımlara da olumlu bakamam” diye konuştu. Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi Ekim ayı toplantısının ikinci birleşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında gerçekleştirildi. Meclis’te, komisyon raporlarına ait 28, idare tekliflerine ait 3 ve gündem dışı 2 olmak üzere toplam 33 madde görüşüldü. Toplantıda, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin 2020-2024 dönemi Stratejik Planı ile ilgili komisyon raporu kabul edilirken, Meclis gündemine dair önemli konular da değerlendirildi.

Başkan Seçer, Meclis üyelerinden belediye otobüslerinin klimalarının çalışmadığı ile ilgili gelen şikayetler konusunu dikkate alarak, “Şu anda 73 otobüs için ihaleye çıkacağız, kalan 27 otobüs için de Ocak ayında ihalenin ikinci aşamasını yapacağız. Burada bizim bir ihmalimiz var. Klimalarımız ya arızalı ya da otobüs şoförleri bilinçli olarak bu klimaları açmıyorlar. Bunu bir ihbar kabul edelim. Bu konuda bir soruşturma yapalım” dedi.

“Uzanamadığımız yere şapkamızı atarak hizmet olmaz”

Mersin sahillerinde geçmiş dönemde Milli Emlak Müdürlüğü’nden kiralanan, ancak işlevsel bir şekilde kullanılamayan plajlarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Başkan Seçer, “Bunların birçoğu zaten işlevsel değil. Kiralanmış, bedel ödeniyor ama orada herhangi bir belediyenin yatırımı da yoktu, işletilmiyordu. Gereksiz yere bir kira ödemesi söz konusu. Diğer taraftan bazı bölgeler yine kiralanmış ancak bizim açımızdan işletilmesi son derece zor. Belediyeye külfet getiriyor. Bu konuda da sorunların çözümünde yalnız kalıyoruz, yani kendi paramızla rezil oluyoruz” dedi. Yine geçmiş dönemde Susanoğlu’nda kiralanan oldukça geniş bir alan olduğunu ve bedelinin çok üzerinde kira ödendiğini söyleyen Seçer, bu konuyla ilgili de düzenlemeye gittiklerini belirtti. Başkan Seçer, şunları söyledi:

“İptal edilen bir nokta da Susanoğlu’nda. Orada işletme devam edecek ama bedelinin çok üzerinde. O dönemde kaymakamlıkla bir anlaşmazlık söz konusu olmuş, gereksiz yere o anlaşmazlığı o an çözmek için çok geniş bir alan kiralanmış ve en çok kira bedeli ödediğimiz nokta orası. Bunları ortadan kaldırmak için bir düzene gidelim. Yine plajlarda belirli noktaları işletelim. İş yaparken en iyisini, en doğrusunu, düzgününü yapmaya çalışıyoruz. Bir taraftan uzanamadığımız yere şapkamızı atarak hizmet olmaz. Buraları işletmek kendi tasarrufumuzda. Dolayısıyla bunu da yaparken, inisiyatif alırken de doğru işler yapmak istiyoruz. Gelecek yıl için Susanoğlu, Kocahasanlı, Kumkuyu gibi plajlarımız işletilecek ama çok daha derli toplu olacak ve giderlerimiz de azalacak”

“Mantıklı görmediğimiz projelerde düzenlemeler yapıyoruz”

Emirler Kent Ormanı projesini durdurduklarını ifade eden Başkan Seçer, “Emirler Kent Ormanı var. Bir proje yapılmış. 7 milyon civarında para harcanmış. Benim bu projeyi tamamlamam için 28 milyon lira ek paraya ihtiyacım var. Benim öyle bir param yok. Param da olsa bunu mantıklı görmediğim için çok açık söylüyorum 7 milyondan vazgeçtik. 28 milyon daha vermemek için bu tip düzenlemeler yapıyoruz. Orası Orman Bölge Müdürlüğü’nden tahsisti. İlgilenen kurumlar varsa ilgilenebilir. Orada yatırımları öyle bıraktık” ifadelerine yer verdi.

“Ben yüce Meclis’in onurunu temsil ediyorum”

Başkan Seçer, Meclis üyeleri tarafından yürütülen komisyon çalışmalarını, komisyon üyesi olmayan Meclis üyelerinin de takip edebileceğini ifade ederek, komisyonda görüşülecek konularla ilgili Meclis üyelerinin önceden bilgilendirilmesi için talimat verdi. Seçer, “Komisyon toplantılarını o komisyona üye olmayan Meclis üyelerinin izlemesine mani bir durum yok. İzleyici olarak zaman zaman görüş de belirtebilirler. Diğer bütün komisyon toplantılarına katılabilirler. Elektronik ortamda komisyon gündemlerini duyurmuyoruz ama bundan sonra komisyon gündemlerinde bütün Meclis üyelerimize duyuralım. Komisyon gündemleri meclis üyelerimize gönderilecek.  Hiç merak etmeyin, hiçbir konu kimsenin gözünden kaçırılmaz. Ben yüce Meclis’in onurunu temsil ediyorum. Kamuoyunda bizi sıkıntıya sokacak hiçbir konunun altında imzamız olamaz. Bir yanlış varsa bundan da döneriz” dedi.

“Polipropilen tesisi bizi aşan bir konu”

Akdeniz İlçesi’nde kurulması planlanan plastik fabrikasına değinen Başkan Seçer, “Yetki açısından bizi aşan bir konu. Benim görüşüm oraya bu tesisin yapılmasının olumsuz olacağı. Bu konuda görüşümüzü ilgili bakanlıklara gönderdik. Ben yatırıma karşı bir insan değilim. Yatırımcı ve işadamı bir belediye başkanı olarak böyle bir düşüncenin içerisinde olamam ama yatırım yapılsın diye de kentime olumsuz sonuç doğuracak yatırımlara da olumlu bakamam. Bu çevre, kent, sosyolojik, ulaşım açısından olabilir. Birçok faktör var. Ben bunları değerlendiririm, olumlu görürsem olumlu yaklaşırım ama olumsuz görürsem bunu açıklıkla ifade ederim. Ben sadece görüş bildiririm. Bu Ankara'nın, ilgili Bakanlığın, Bakanlar Kurulu'nun alacağı karar” diye konuştu.

Çalışmayan otobüs klimaları için soruşturma açılacak

Başkan Seçer, Meclis üyelerinden belediye otobüslerinin klimalarının çalışmadığı ile ilgili gelen şikayetler konusunu dikkate alarak, “Şu anda 73 otobüs için ihaleye çıkacağız, kalan 27 otobüs için de Ocak ayında ihalenin ikinci aşamasını yapacağız. Burada bizim bir ihmalimiz var. Klimalarımız ya arızalı ya da otobüs şoförleri bilinçli olarak bu klimaları açmıyorlar. Bunu bir ihbar kabul edelim. Bu konuda bir soruşturma yapalım” dedi.

Mersin, Batı Çin’deki ‘Xining’ kenti ile kardeş olacak

Mersin ile Batı Çin'deki en büyük şehir olan ve yaklaşık 2.2 milyon nüfusa sahip, ekonomi, kültür, eğitim, teknoloji, ulaşım ve ticaretin merkezi “Xining” şehriyle kardeş kent olunması ile ilgili teklif oy birliği ile kabul edildi.

Büyükşehir ve Mersin Üniversitesi işbirliğinde Menopoz Okulu açılacak

Mersin’de yaşayan vatandaşlara yönelik olarak Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Mersin Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Arasında Menopoz Okulu Açılmasına Dair İş Birliği Protokolü’nü imzalamak üzere, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e yetki verilmesi ile ilgili teklif Meclis’te görüşülerek, ilgili komisyonlara havale edildi.

Büyükşehir’den 8. Güneş Enerjisi Sistemleri Sempozyumu’na destek

Büyükşehir Belediyesi, TMMOB Makine Mühendisleri Odası Mersin Şubesi tarafından 8-9 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek olan 8. Güneş Enerjisi Sistemleri Sempozyumu ve Sergisi için maddi destek verecek. Yapılacak sempozyuma 50 bin TL destek verilmesi ile ilgili teklif, Meclis üyeleri tarafından görüşülerek, oy birliği ile kabul edildi.

Yenişehir Triatlonu için 100 bin TL destek

Yenişehir Belediyesi'nin 19-20 Ekim tarihlerinde düzenleyeceği Yenişehir Triatlonu ve diğer sportif faaliyetler için 100 bin TL destek verilmesi konusu ile ilgili gündem dışı madde oy birliği ile kabul edildi.

73 adet doğalgazlı otobüs alınacak

Toplu taşıma hizmetlerinin daha etkin ve verimli sunulabilmesi ve vatandaş memnuniyetinin arttırılabilmesi amacıyla 73 adet 12 metrelik doğalgazlı otobüsün alınabilmesi için 2019 yılında edinilecek taşıtların (T1) cetveline eklenmesi ile ilgili teklif, oy birliği ile kabul edildi.
 

Mersin Portal-Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.