banner65

"Öğretmen Not İstemez, Öğretmen Sadece Ders Verir"

Eğitim ve Bilim İşgörenleri (Eğitim-İş) Sendikası Mersin Şubesi, eğitimcilere yönelik performans dalatmasını düzenlediği eylem ile protesto etti.

"Öğretmen Not İstemez, Öğretmen Sadece Ders Verir"

Eğitim ve Bilim İşgörenleri (Eğitim-İş) Sendikası Mersin Şubesi, eğitimcilere yönelik performans dalatmasını düzenlediği eylem ile protesto etti.

16 Nisan 2018 Pazartesi 10:16
"Öğretmen Not İstemez, Öğretmen Sadece Ders Verir"

Özgür Çocuk Parkı’nda gerçekleşen eylemde, “Öğretmen not istemez, öğretmen sadece ders verir!” mesajı verildi.  Eğitimcilerin yoğun katılımı ile yapılan eylemde basına açıklaması yapan Eğitim-İş Sendikası Mersin Şube Başkanı Hakan Boyar, öğretmenlik mesleğinin itibarsızlaştırılmasına karşı durmak için bu eylemi yaptıklarını söyledi. 

“ÖĞRETMEN-ÖĞRENCİ ARASINDAÇIKAR İLİŞKİSİ OLMAZ”
Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenler için yayınladığı performans taslağına karşı olruklarını belirten Boyar, “MEB performans sistemi ile ülkemizin geleceği olan yavrularımızı eğiten, şekillendiren, yarınların mimarı olan biz öğretmenleri baskı altına almayı amaçlamaktadır.Dünyanın hiçbir ülkesinde benzeri görülmeyen bu sistemde, eğitimcilerin uzmanlık kariyerleri uzman olmayanlar tarafından değerlendirilmek istenmektedir.  Bu uygulamayla; Öğretmen ve öğrencisi arasına, birbirlerinin notlarına karşılıklı ihtiyaç duymaktan ötürü, bir çıkar ilişkisi oluşturulmaya çalışılmaktadır. Öğretmenlerin birbirine not verecek olması da, kişisel husumetlerin ya da görüş ayrılıklarının bir şekilde kariyerlere yansımasına yol açacak, okullarda çalışma barışını bozacaktır. Bildiğiniz üzere yanlış eğitim politikaları ve yöneticilerin hadsiz söylemleriyle son yıllarda öğretmenlik mesleğinin itibarı zedelenmiş, eğitimcilerin maruz kaldığı adli ve idari saldırılar sosyal medyayı ve gazetelerin 3. sayfalarını kaplar hale gelmiştir. Bu sistemle birlikte, öğretmenlik meslek onuru, tamamen ayaklar altına alınmaya çalışılmaktadır.Her şeyden önce; bir eğitimcinin performansını, o alanın uzmanı olmayan kişilerin notlarıyla ölçmeye çalışmanın bilimsel ve akademik hiçbir gerçekliği yoktur” dedi.

“HUKUKİ MÜCADELEMİZ SÜRÜYOR”
MEB tarafından 2016 yılında devreye sokulan ve Eğitim-İş olarak dava konusu da yaptıkları performans değerlendirme sisteminin, öğretmenlik mesleğini değersizleştirmenin geldiği noktayı gösterdiğin ide vurgulayan Başkan Boyar, “Her konuda olduğu gibi MEB, bu önemli aşamada da eğitimin paydaşları olan bizlere fikir sormaya lütfetmemiş ve hatta itirazlarımıza kulak kapatmıştır.Türkiye’de eğitimde yaşanan sorunların nedeni öğretmenlerin performansları değildir. Öğretmen eğitimin temelidir ancak öncelikli olan eğitime yaklaşım anlayışının ulusal olması, siyasi değil milli hedeflerin ön plana çıkarılmasıdır.Eğitimin cevheri olan öğretmenlere kıymet vermeyen bir anlayışın, başarılı ve çağdaş bir eğitim sistemi getirme ihtimali yoktur. Performans sistemi kaldırılıncaya kadar devam ettireceğimiz eylemlerimize, bu haklı, meşru ve demokratik başkaldırımıza, sendikalı-sendikasız tüm öğretmenlerimizi destek vermeye çağırıyoruz.Eğitim sisteminin veriminden memnun olmayan MEB, eğitimcilerden önce dönüp kendi performansına bakmalıdır.

Ülkemizde, eğitimin gericileştirildiği, piyasacılaştırıldığı, başarı oranının giderek düştüğü, müfredat ve sınav sistemlerinin yapboza döndüğü, dünya eğitim kalitesi standartlarına kıyasla sürekli geriye gittiği gün gibi açıktır. Ve bizim böylesi bir Milli Eğitim Bakanlığı’na vereceğimiz performans notu sıfırdır! Bugün burada yaptığımız açıklamamız ve bu sıfır vurgusu ve MEB’in karanlık yüzüdür!Burada oluşumuz, mesleğimizin onurumuz olduğunun ve onurumuzu da asla çiğnetmeyeceğimizin göstergesidir!Müfredattan da çıkarsalar, ulusal bayramların törenlerinden de silseler, hatıralardan koparmaya da çalışsalar Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkeleri ışığında laik, bilimsel, çağdaş, parasız eğitim için mücadele edecek eğitim neferleri her zaman olacak, Eğitim-İş gerici müfredat karşında dimdik duracaktır.Öğretmen hareketinin efsanevi lideri Fakir Baykurt’un, ilke edindiğimiz o sözünü unutmamak gerekir: ‘Öğretmen yalvarmaz, öğretmen boyun eğmez, öğretmen el açmaz, öğretmen ders verir! Bir kez daha haykırıyoruz ki,Öğretmenlik mesleğinin itibarsızlaştırılmasına Eğitim-İş asla geçit vermeyecektir!” diye konuştu. 

Mersin Portal-Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner161

banner160