PKK 1 Eylül’den sonra ne yapacak ?

Hükümete 1 Eylül’e kadar süre tanıyan PKK’lı Cemil Bayık: “Silahlı mücadeleyi düşünmüyoruz”

PKK 1 Eylül’den sonra ne yapacak ?

Hükümete 1 Eylül’e kadar süre tanıyan PKK’lı Cemil Bayık: “Silahlı mücadeleyi düşünmüyoruz”

22 Ağustos 2013 Perşembe 09:58
PKK 1 Eylül’den sonra ne yapacak ?
'PKK'nın hükümete 15 Ekim’e kadar süre tanıdığı'nı belirten Bayık, '1 Eylül’de bekledikleri açıklama yapılmazsa örgütün tutumunun ne olacağını' anlattı. Âkil İnsanlar Heyeti’nde yer alan Celalettin Can, Taraf'a Kandil izlenimlerini anlattı ve çözüm sürecini değerlendirdi.

Buna göre Bayık, AKP'nin PKK'yı tasfiye etmeyi başaramadığını iddia etti ve örgütün süreç başlamadan önce 2013 için şehirleri de kapsayan büyük darbelere hazırlık yaptığını belirtti. Bayık'ın ifadelerinde süreç için 'Öcalan'ın el uzatması' tabiri de dikkat çekti.


PKK'nın hükümete 15 Ekim’e kadar süre tanıdığı ifadesini kullanan Bayık, 1 Eylül’de örgütün beklediği açıklamanın yapılmaması halinde olacakları sıraladı ve ekledi: “Bizim şantaja ihtiyacımız yok. Biz dediğini yapan, yaptığının da arkasında duran bir hareketiz." Bayık'ın 'Şantaj değil söylüyorsak yaparız' dediği eylemler ise şöyle: Süreci askıya alırız, PKK'lıların sınır dışına çıkışı yavaşlar ya da durur, bütünTürkiye'ye yayılan başkaldırılar düzenlenir, -Irak, İran, Suriye imasıyla- AKP politikalarına karşı siyaset geliştirilir, her zaman her şeyi yapmaya hazırız, süreç biterse ne olacağı belli olmaz."
Bayık'ın ifadelerini aktaran Akil İnsan Can da Öcalan'ın koşullarının iyileştirilmesi, Kandil'le iletişim kurmasının sağlanması ve yine Öcalan'ın akillerle görüşmesine zemin oluşturulması isteğinde bulundu.
Akil Can, karakol-baraj yapımlarından, koruculuk sisteminin sürmesinden ve tutuklu KCK'lıların serbest bırakılmamasından yakındı.
İşte Taraf'ın haberinin ilgili bölümleri:

Âkil İnsanlar Heyeti’nde yer alan Celalettin Can ve Tükenmez Dergisi Yayın Kurulu Üyesi Nimet Tanrıkulu, kısa bir süre önce Kandil’e giderek KCK Yürütme Konseyi’nin eşbaşkanları Cemil Bayık ve Bese Hozat ile görüştü. Görüşmelere KCK’nin üst düzey yöneticileri Mustafa Karasu, Ali Haydar Kaytan, Sabri Ok ve Beritan Dersim de katıldı. Taraf ’a Kandil temaslarıyla ilgili açıklamalar yapan Celalettin Can, PKK’nın geri çekilme sürecine yönelik yaklaşımlarını da aktardı. Can’ın ifadelerinden dikkat çeken bazı bölümler:
"TÜRKİYE'YE ŞEHİRLERİ DE KAPSAYACAK DARBELER VURACAKTIK"

"Cemil Bayık’a sordum kaygılarını açıkça anlattı. AKP’nin 2012 yılında kendilerini tasfiye etmeye çalıştığını ama başaramadığını söyledi. Bayık kendilerinin de bu dönemde 2013 yılı için ciddi bir hazırlık yaptıklarını, Türkiye tarafında şehirleri de kapsayacak bir şekilde sonuç almaya yönelik darbeler vurmaya hazırlandıklarını anlattı.”

Bayık, bu hazırlıkları hangi koşullarda durdurduklarını Can’a şöyle aktardı: “Abdullah Öcalan barış için el uzatınca Başbakan da bu eli tutunca biz bu hazırlıkları durdurduk. Ateşkes kararı, elimizdeki esirlerin bırakılması, gerillanın geri çekilmesi bu süreci takip etti ve süreç halen devam ediyor. Aramızda tarihsel ve güncel yaşanmışlıklardan kaynaklı toplumsal, siyasal güvensizlikler var. Dolayısıyla sorunun esasına yönelmek için gerekli olan ‘Güven Verici Adımlar’ın tek yanlı kalmaması gerekiyor. Ama hükümet verdiği sözlerin hiçbirini tutmayınca zaten hâlihazırda var olan güvensizlik arttı.”
"ŞANTAJ DEĞİL DEDİĞİMİZİ YAPARIZ"

Can, Bayık’la görüşmesinde örgütün hükümete 15 Ekim’e kadar süre tanımasının da gündeme geldiğini kaydetti. Bayık’ın bu konudaki açıklamaları:

“Önderlik, sekiz komisyon kurulmasını önerdi. Bunlar Hukuk Komisyonu, Sosyo- Ekonomik Komisyon, Misak-ı Milli Komisyonu, Kadın Özgürlüğü Komisyonu, Ekoloji Komisyonu, Sivil Toplum Komisyonu, Güvenlik Komisyonu, Hakikatleri Araştırma ve İzleme Komisyonu. 1 Eylül’de bu komisyonların kurulacağı yönünde açıklamaların yapılmasını, 15 Ekim’e kadar da komisyonların kurulmasını istedi. Biz şimdi bekliyoruz."

“Her şeye rağmen 1 Eylül’de açıklama yapılmazsa ne yaparsınız” diye soran Can, Bayık’tan şu cevabı aldığını söyledi: “Süreci askıya alırız, bunun son derece zengin ve yaratıcı yolları var. Gerillanın geri çekilmesinin yavaşlatılmasından tutun da çekilmenin durdurulmasına, bütün Türkiye’ye yayılan serhıldanlardan, görüşmelerin durdurulmasına, Kürdistan’ın diğer parçalarında AKP politikalarına karşı siyaset geliştirilmesine kadar daha akla gelmeyen birçok yol ve yöntem geliştirilebilir."

"Biz her zaman her şeyi yapmaya hazır şekilde organize olduk her şeye hazırız. Şu anda Abdullah Öcalan süreçten çekildiği takdirde ne olacağı hiç belli olmaz.”
ÖRGÜTÜN SÜREÇTE İSTEDİKLERİ

“Öcalan’a sağlık açısından uygun koşullar sağlanmalı, dünyayı takip edebilmesi ve bu süreci yürütme konusunda ihtiyaç duyduğu elemanlar sağlanmalıdır.
 Barış süreci gelen giden mektuplarla yürütülemez. Öcalan’ın bu savaşın en önemli unsurları olan Kandil’deki arkadaşlarıyla iletişim kurabilmesi sağlanmalıdır. Aynı şekilde Türkiye’deki demokratik kuruluşlarla, barışla ilgili çeşitli kesimlerle ve akil insanlarla görüşmesinin de zemini oluşturulmalıdır.”
Hükümet ile PKK arasında güven verici önlemler denilen karşılıklı güven oluşturmaya dayalı bir plan çizildiğini hatırlatan Can, şöyle konuştu: “PKK ateşkes ilan ederek, esir askerleri bırakarak ve Öcalan’ın çağrısıyla gerillayı geri çekerek kendine düşen görevleri yerine getirdi. Fakat paralel şekilde yürümesi gereken süreç böyle yürütülmedi. PKK kendi üzerine düşeni yaparken devlet karakol yapmaya devam etti. Sadece Dersim’de 38 tane karakol yapıldı. Lice’de bu karakol inşaatlarını protesto ederken insanlar öldü.” Bölgede baraj yapımının da devam ettiğini hatırlatan Can, Başbakan’ın baraj politikasını şöyle değerlendirdi: “Bu barajlar güvenlik anlayışıyla yapılıyor. Âkil İnsanlar toplantısında barajlarla ilgili bir soru sordum Başbakan’a. O da ‘dışarıya giden sular üzerinde egemenliğimizi kaybetmememiz lazım’ dedi. Koruculuk meselesi hâlâ çözülmedi. Bu yüzden köye dönüş mümkün olmuyor. KCK davalarında şiddete bulaşmamış insanların bırakılması gerekirdi en azından milletvekillerinin ve hasta tutsakların bırakılması gerekirdi hükümet bunların hiçbirini yapmadı.”

Son Güncelleme: 22.08.2013 10:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.