Yeni Dönem Mersin Büyükşehir Meclisi Gerginlik İle Başladı

Mersin Büyükşehir Belediye meclis toplantısında Cumhur ittifakı üyeleri ile izleyiciler arasında gerginlik çıktı. Öğrencilere bin 200 TL öğrenim yardımı ile ilgili teklif görüşmelerinde AKP’li Aydıncık Belediye Başkanı Ferhat Aktan Belediyelerin öğrencilere verdiği bursları CHP'nin Anayasa Mahkemesi’ne götürerek iptal ettirdiğini söyledi. Başkan Seçer ise konunun kamuoyuna yanlış aktarıldığını savunarak CHP'nin konuyu Anayasa Mahkemesine götürme gerekçeleri hakkında bilgi verdi.

Yeni Dönem Mersin Büyükşehir Meclisi Gerginlik İle Başladı

Mersin Büyükşehir Belediye meclis toplantısında Cumhur ittifakı üyeleri ile izleyiciler arasında gerginlik çıktı. Öğrencilere bin 200 TL öğrenim yardımı ile ilgili teklif görüşmelerinde AKP’li Aydıncık Belediye Başkanı Ferhat Aktan Belediyelerin öğrencilere verdiği bursları CHP'nin Anayasa Mahkemesi’ne götürerek iptal ettirdiğini söyledi. Başkan Seçer ise konunun kamuoyuna yanlış aktarıldığını savunarak CHP'nin konuyu Anayasa Mahkemesine götürme gerekçeleri hakkında bilgi verdi.

10 Eylül 2019 Salı 10:43
Yeni Dönem Mersin Büyükşehir Meclisi Gerginlik İle Başladı

Seçer, CHP'nin cemaatlerin belediyeler aracılığı ile burs vermesi nedeniyle konuyu Anayasa Mahkemesine götürdüğünü söyledi. AK Partililerin Başkan Seçer'in kastettiği FETÖ terör örgütünü ağzına almadığını söylemesi üzerine Başkan Seçer “Ben onları tanımam, onlar sizin arkadaşlarınız" diye karşılık verdi. Bu sözlere izleyiciler alkışlarla destek verdi. AKP’li Meclis üyesi Zafer Şahin Özturan ise az önceki alkışlar çok zoruma gitti onu söyleyeyim. Onlar alkışlarken bizde 15 Temmuz'da meydanlarda şehadete yürüyorduk. Bunu da söyleyeyim. 15 Temmuz akşamı yürüdüğümüz zaman sizde oradan alkış yapıyordunuz. Biz o alkışı kabul etmiyoruz" dedi. Bu sözler üzerine izleyicilerle tartışma çıktı.

Bu esnada salonda bir kişinin Özturan’a yönelik 'Lanlı' sözler söylemesi üzerine tartışma büyüdü. Bunun üzerine Özturan, “lanlı, lunlu hitap etme, terbiyesiz” diyerek Seçer’in duruma müdahale etmesini istedi. İzleyici görevliler tarafından dışarı çıkarı çıkarıldı. AKP’li Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak da, “Biz de o zaman buraya 500-1000 kişi getirelim, onlarda alkışlar. Alkış olmaz” diyerek duruma tepki gösterdi. Salonda sessizliğin sağlanması için yapılan çağrıların ardından meclis üyelerinin sakinleştirilmesi ile tartışma daha fazla büyümedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Eylül ayı 1 oturumu Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapıldı. Yoklama ile başlayan toplantı gündem dışı 5 konunun gündeme alınmasının ardından idareden gelen 55 konu görüşülerek komisyonlara havale edildi. 

BORÇLANMA GÜNDEME GELMEDİ

Meclis toplantısında Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'in hafta sonu Anamur'daki toplantıda gündeme getireceğini söylediği borçlanma konusunu gündeme getirmedi. İdareden gelen konular arasında bulunan daha önce 1 yıl süreyle Mersin İl Müftülüğü adına tahsisine karar verilen Çankaya Mahallesi, Ulu Çarşı'da bulunan 19 ve 20 No.lu bölümlerin tahsis süresinin 5 yıla çıkarılması ile ilgili teklif görüşüldü. Burada söz alan Başkan Seçer, "Bu konu daha önce gündeme geldi, komisyona sevk edildi ancak komisyonda bir yıl uygun görüldü. Daha önce il müftülüğümüze burada bir dükkan verilmiş, benden daha sonra talepleri oldu. Yanında bir dükkan daha verebileceğimizi söyledik. Bunu meclise sunduk, sizler de bunu komisyona götürdünüz. Komisyonda bir yıl çıktı. Müftülük Diyanet’in bunu bu şekilde kabul etmediğini belirttiler. İki dükkanı birleştirecekler ve hiç olmazsa 5 yıllık tahsis istiyorlar. Ben olumlu yaklaşıyorum" dedi.Akdeniz Belediye Başkanı Gültak 5 yıl olarak oylanmasını isterken MHP'li meclis üyesi Mahmut Tat, komisyonu ezmeyelim diyerek konunun komisyona havale edilmesini istedi.

KONUKEVİNDE KALAN KADIN VE ÇOCUKLARI HARÇLIK VERİLECEK

Belediyenin Kadın Konukevi hizmetinden yararlanan kadınlara ve beraberindeki çocuklara harçlık verilmesi ile ilgili teklif Plan ve Bütçe ile Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonları’na sevk edildi. Burada söz alan HDP’li Bedriye Kuran, "Harçlık kelimesinin değiştirilmesini önererek ekonomik destek olarak yer almalı" dedi. Komisyonda düzeltme yapılabileceğini ifade eden Seçer, "Yönetmelikte öyle geçtiği için bu ifade kullanılmış olabilir" diye konuştu. 

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, iç mekan

ÖĞRENCİLERİ 1200 TL YARDIM KOMİSYONA HAVALE EDİLDİ

ÖSYM’ce yapılan 2019 yılı Lisans Yerleştirme sınavında Açık Öğretim Fakülteleri hariç olmak üzere; Türkiye’de yerleşik Devlet Üniversitelerinin en az 4 yıllık bölümlerini kazananlar ile Türkiye ve KKTC’de yerleşik Vakıf Üniversitelerinin en az 4 yıllık bölümlerini tam burslu (Şehit ve Gazi ailelerinin çocuklarının bursluluk oranına bakılmaksızın) kazanan ve ailesi Mersin’de ikamet eden öğrencilerin ödüllendirilerek ilk yıl için karşılıksız geçen yıl bin TL olan yardımın bin 200-TL eğitim yardımında bulunulması, ödemelerin belediye imkanları doğrultusunda bir veya birkaç defada yapılması ile ilgili teklif Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi.

Başkan Seçer bu konu ile ilgili yaklaşık 8 bin kişi için 10 milyon TL bütçe ayırdıklarını söyledi. Akdeniz Belediye Başkanı Muhammet Mustafa Gültük ise bu yardımın miktarını arttırılması isteyerek miktarın bin 600-700’e kadar çıkarılmasını istedi.Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit ise "Büyükşehir bin 200, her ilçe de ayrıca bin 200 TL ödesin, Mezitli Belediyesi bu kararı aldı, biz de Ekim meclisinde bu kararı alacağız. Çocuklarımız ayrı bir kente gidip eğitim almaları zor oluyor, onları desteklememiz gerekiyor" dedi.Mersin Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında yapılacak olan “Mezitli Mesleki Teknik Anadolu Lisesi İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği” alanı iş birliği ile ilgili teklif yapılan oylama ile kabul edildi.

ESNAF MASASI KURULACAK

Esnafların sorunlarını en kısa sürede çözmek ve esnafa destek olmak üzere Büyükşehir Belediyesi bünyesinde “Esnaf Masası” kurulması ve esnafa danışmanlık hizmetleri sağlanması amacıyla Mersin Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği” ile ortak proje olarak yürütmek amacıyla taraflar arasında protokol imzalamak üzere Büyükşehir Belediye Başkanına yetki verilmesi ile ilgili teklif direk kabul edildi.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, oturan insanlar ve iç mekan

Söz alan AK Partili meclis üyesi Bünyemin Önel masa kurunca sorunlar yerinde çözülebilecek bir hale gelecek. Sadece diyalog kurmada köprü vazifesi görecek bir birim olacak" dedi.MHP Mehmet Topkara ise Esnaf Masası’nın yanı sıra Turizm ve Tarım Masaları’nın da eklenmesi hedefe varmaları noktasında daha kapsayıcı olacağını söyledi.Bu sırada Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit ile AK Partili Mevlüt Ekmekçi arasında kısa bir tartışma yaşandı.

Ekmekçi, "Yerel işyerleri değil de ulusal firmalar geldiği zaman ruhsatları kim veriyor? İlçe belediyeler mi, Büyükşehir belediyesi mi? Biliyor ne dediğimi, cevap veremiyor. Ruhsat vermeyin, dükkanlarının önünde satış yapıyorlar, izin vermeyin. Mersin esnafları dükkan önüne tezgah açtığı zaman zabıta gelirse ben de o zaman konuşacağım" diye konuştu.

Özyiğit ise "İlçeler veriyor, Bugüne kadar böyle bir ruhsat vermedim. Bu ilgili kurum belediyemize tek bir kuruş emlak vergisi almadı. Altına imza atıyorum yalnız belediyeler kanunla yönetiliyor, kime ruhsat verilir-verilmez, meclisten çıkan kanunlarla karar veriliyor. Bir vatandaş müracaat yaptığında yasaya bakarız. Hakkı var ise izin vermek zorundayız" dedi.

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ise "Geçtiğimiz günlerde MTSO’ya mensup toptan ve perakende gıdacılar bizi ziyaret etti. Bir belediye meclisinin aldığı karar var ellerinde, büyük hipermarket zincirlerinin kuruluş yerleri, sayıları ile ilgili bazı ölçütler var bu kararda. Ben de bunu destekleyebileceğimi ama hukuki yönünün incelenmesi gerektiğini ilettim. Buna bir dur demek gerekiyor. Çok sayıda hipermarket olduğunu ve küçük esnafın yok olduğunu hepimiz biliyoruz. Ama belediyelerin bu konuda ne kadar yetkisi var, bilmiyoruz? Artık bu başı bozukluğa son vermek gerekir. Küçük esnafı korumak adına böyle bir çalışma yerinde olacaktır" ifadelerini kullandı.

Tarsus İlçesi, Dedeler Mahallesi Zeytin, Yaprak ve Salamura İşletme Tesisi Projesi'nde S.S. Tarsus Eshab-ı Kehf Tarımsal Kalkınma Kooperatifine ortak olunması ile ilgili teklif Plan ve Bütçe, Belediye Şirket Hesaplarını İnceleme ile Tarım ve Hayvancılık Komisyonlarına havale edildi.Eğitimin niteliğini arttırmak, eğitimin hizmetlerini geliştirmek, yaygınlaştırmak amacıyla bahse konu Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleriyle ilgili üniversiteler ile protokol imzalamak üzere Mersin Büyükşehir Belediyesi adına imza yetkisinin Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e verilmesi ile ilgili teklif direk oylanarak oy birliğiyle kabul edildi.Diğer tekliflerin görüşülüp oylanmasının ardından dilek ve temenniler bölümüne geçildi.

Mersin Portal-Haber Merkezi

Son Güncelleme: 10.09.2019 10:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.