Kategoriler

Mersin Portal

Yatırımcının İsteklerine Kulak Verin

Milletvekili Baki Şimşek, yatırımcının; uygun arsa, düşük faizli kredi, doğru teşvik, daha az bürokrasi ve yatırımın doğru yere yapılması taleplerine kulak verilmesini istedi.

MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek; Yatırım Ortamının İyileştirilmesi ve Yatırımcıların Önünün Açılması ile ilgili kanun tasarısı hakkında TBMM Genel Kurulu’nda söz aldı. Yatırımcıların istek ve beklentilere dikkat çeken Şimşek, yatırımcılar ile bürokratların bir araya gelerek, iş dünyasının isteklerinin tespitinin gerektiğini söyleyen Şimşek, “Buna göre yasalar çıkarılsa daha doğru olacağını düşünüyorum. Yatırımcı öncelikle düşük faizli kredi istiyor, uygun arsa istiyor, daha az bürokrasi istiyor, doğru teşvik istiyor, yatırım teşviki istiyor ve bunu yapmak için de uygun bir süre istiyor” dedi.

“KAZANLI TURİZM BÖLGESİ İNŞAATI BİRAN ÖNCE BAŞLAMALIDIR. “
Mersin'de yaklaşık Kazanlı turizm bölgesinin 2007 yılında ilan edildiğini ancak inşaatının başlamadığını ifade eden Şimşek; inşaatın bir önce başlamasını istedi. Baki Şimşek konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu, “Buranın imar planları, izinleri yapıldı. Uygulama safhasına geçildiğinde bu arazinin göçmen kuşlarının göç yolunda olduğu tespit edildi ve burada bu yatırımın yapılmasına mahkeme  izin verilmedi. Daha sonra tekrar itiraz edildi ve Kazanlı turizm bölgesi olarak ilan edildi. Buranın alt yapısı yapıldı, kanalizasyonu yapıldı, elektrik ve su geldi kilometrelerce uzaktan, geç de olsa yolu bitirildi. Hükümet söz verdiği süre içerisinde bunu yapmadı ama geç de olsa sekiz, on yıllık bir gecikmeyle bunlar yerine getirildi. Yalnız, daha sonra da Rusya krizinden dolayı, turizmde yaşanan sıkıntılardan dolayı bu proje askıya alındı. Şu anda burada yatırım yapacak olan firmalar Türkiye'nin en büyük inşaat firmaları, Limak gibi, Özaltın gibi, Çeçen İnşaat gibi. Yalnız, şu ortamda yine yatırım askıda duruyor. Mersin'in bu yatırıma ivedi olarak ihtiyacı var. Bu firmalara mutlaka yatırım teşvikinin ve uygun sürenin verilerek Kazanlı turizm bölgesinin, ikinci bir Antalya Belek olması sağlanmalıdır. Bütün Mersin halkı bunu beklemektedir. 

KREDİ FARANTİ FONU DESTEĞİ SÜRSÜN
Ayrıca, iş adamları Kredi Garanti Fonu'ndan bir an önce kredilerin açılmasını ve iş adamlarına bu desteğin sürmesini beklemektedirler. Esnaf kefalet kooperatifleri arasında kaynak aktarmada ciddi sıkıntılar oluşmaktadır. Bazı ilçelerden arayan esnaf kefalet kooperatif başkanları ‘Bizim kooperatifimize para aktarılmadı ya da yeteri kadar aktarılmadı ama falanca ilçeye daha fazla para aktarıldı’ gibi bizlere şikâyette bulunuyorlar. Bunun da mutlaka önüne geçilmesi, esnaf kefalet kooperatifleri kanalıyla da esnafların desteklenmesi, ayrıca büyük iş adamlarının yanında küçük girişimcilerin de mutlaka desteklenmesi ve bunların hayatlarını idame ettirmeleri sağlanmalıdır. Şimdi, öyle şeylerle karşılaşıyoruz ki... Adam köyde tavuk besliyor, belki 100-200 tane yumurta üretiyor. Şimdi, yumurtayı satmak üzere gittiği zaman diyorlar ki: ‘Bunun üzerine marka basacaksın. Bunun üzerine tarih basacaksın’ Bir marka basacak cihaz 100-150 bin lira civarında. Küçük işletmecilerin bunların altından kalkabilmeleri mümkün değil. Tarım ve hayvancılığı desteklerken, yatırımcıyı desteklerken küçük işletmeleri de bitirmememiz gerektiğini, bunlara mutlaka destek vermemiz gerektiğini düşünüyorum”.

“KÖYLERDE VE BELDELERDE YAŞAYANLARDAN KAZI ÜCRETİ ALINMASIN” 
Yapılan kazılarla ilgili büyükşehir belediyelerinin özellikle inşaatlarla ilgili yapılan kazılarda bütün mücavir alan sınırlarının tamamını harca tabi tuttuğunu da anımsatan Milletvekili Şimşek, “Burada da özellikle köylerde ve beldelerde yaşayan insanlarımız herhangi bir yere hafriyat dökmemelerine rağmen kazı ücreti ödemek zorunda kalmaktadırlar. Bu kapsamda  mutlaka köylerde ve beldelerde yaşayanlar kapsam dışı bırakılmalıdır. Zaten arsalarına ya bir bahçe evi yapıyor veya bir köy evi yapıyor, bu malzemeyi de kendi arazileri üzerine döküyorlar. Bunların mutlaka kapsam dışı bırakılması gerekmektedir” dedi.

Yorumlar

Daha Fazla Haber
GÜNDEM
71 Kez Görüntülendi.
Enis Berberoğlu'na Bir İyi Birde Kötü Haber
ÖZEL HABER
211 Kez Görüntülendi.
Habertürk Yazarından Flaş İddia: Sosyal Medyada Blok Koyduruyorlar...
POLİTİKA
62 Kez Görüntülendi.
Bahçeli'den 'Uçak Saray'a Sert Tepki!
BOZYAZI
25 Kez Görüntülendi.
Mersin'de 100 Gram Saf Kokain Ele Geçirildi
ERDEMLİ
58 Kez Görüntülendi.
Yaralı Sansar Korumaya Alındı
MERSİN
65 Kez Görüntülendi.
Karaduvar Kültür Merkezi İnşaatında Sona Gelindi
MERSİN
838 Kez Görüntülendi.
Devlet Bahçeli, Kocamaz İle İlgili Sorulara Stratejik Cevaplar Verdi
GÜNDEM
62 Kez Görüntülendi.
Burhanettin Kocamaz; "Elbette Daha Çok Yapacak İşimiz Var"
POLİTİKA
76 Kez Görüntülendi.
MHP İstanbul'da Belediye Başkan Adayı Çıkarmayacak
MERSİN
41 Kez Görüntülendi.
Mersin'de Geliştirme Eğitimleri Verildi