banner253

"2 YÜZLÜ 2B"

2B Satışından 25 Milyar Beklentisi Hayaldir !

"2 YÜZLÜ 2B"

2B Satışından 25 Milyar Beklentisi Hayaldir !

04 Kasım 2011 Cuma 11:28

Yıllardır çözülemeyen ’2B sorunu’ ile ilgili hazırlanan yasa tasarısı bu ay içerisinde TBMM’ye sunulacak. Üzerinde ’Anayasa değişikliği’ yapılması bile göze alınan 2B sorunu bu ay ya çözülecek yada spekülasyonlar artarak devam edecek. Resmi bilgilere göre Mersin, 39 bin 287 hektarlık alanı ile en fazla 2B alanına sahip 2. il konumunda... Yatırımcıların da gözdesi olan 2B’ler, bazıları için ise büyük bir tedirginlik oluşturuyor. TEMA Mersin üyesi Şükrü Altınova’ya göre, ’Devletin kadastro memurları orman kadastrosu çıkarıyorlar. Bu orman kadastrosu çıkarılırken, raporda birtakım yerler orman arazilerinin dışına çıkarılıyor ve o bölgeler, verilen rapor sonucunda orman arazisi olma vasfını kaybediyor.’ Hükümetin 29 Mart 2009 yerel seçimlerinden önce çıkarmayı planladığı 2B’ler yasası, yaşanan tartışmalar ve hazırlıkların yetişmemesi nedeniyle ileri bir tarihe ertelenmişti. 
Aradan geçen 2 yıllık sürede, sık sık gündeme gelse de, yasa tasarısı her seferinde rafa kaldırıldı. Türkiye’de 473 bin 419 hektarlık bir alanı kaplayan ve çeşitli spekülasyonlara neden olan 2B sorunu, bu ay içinde ya çözülecek ya da daha büyük tartışmalara neden olacak. Çünkü ilgili bakanlıklar çalışmalarını tamamladı ve tasarıyı meclise sunmaya hazırlanıyor. En fazla 2B alanına sahip iller arasında, 2. sırada yer alan Mersin’de ise toplam 39 bin 287 hektarlık alan bulunuyor. Hükümet, aralarında Anamur, Bodrum, Marmaris, Şişli ve Sarıyer gibi ilçelerin de bulunduğu yerleşimlerin satışından 25 milyar lira gelir bekliyor. Uzmanlar ise Anayasaya aykırı olduğunu öne sürdükleri düzenlemeyle yağmalanan ormanların yabancıların eline geçeceği görüşünde.Özellikle de sermayeye kolay birikim olanağı sunulacağı iddia ediliyor.
SATIŞA KIYILARDAN BAŞLANACAK.
Orman ve Su İşleri, Çevre ve Şehircilik ve Maliye Bakanlığı’nın, ’Orman vasfını yitirmiş 2B kapsamındaki arazilerin satışının’ gerçekleştirilmesi için hazırladıkları yasa tasarısı bu ay içinde meclise sunulacak. Bu kapsamda tapu ve kadastro bölge müdürlükleri 2B arazilerine ilişkin bedel, ölçü ve tespite ilişkin değerlendirme çalışmalarını tamamladı.
Kadastro çalışmaları tamamlanan ve büyük bölümü kıyılarda bulunan 2B’ler, ilk etapta aralarında Mersin, Adana, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Denizli, Düzce, Edirne, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Kırıkkale, Kırklareli, Kocaeli, Kütahya, Manisa, Muğla, Osmaniye, Sakarya, Samsun, Sinop, Tokat, Trabzon ve Yalova’nın bulunduğu 36 ilde satışa çıkarılacak. Tarım arazileri dışında kalan, üzerinde yapılaşma bulunan ve Maliye Bakanlığı’nca uygun görülen taşınmazlar, Toplu Konut İdaresine (TOKİ), Büyükşehir ve ilçe belediyelerine kentsel dönüşüm projeleri gerçekleştirmek üzere devredilebilecek. Özellikle çarpık kentleşmenin olduğu 2B alanlarında uygulanması amaçlanan çalışma kapsamında devir, emlak vergisi metrekare birim değerleri üzerinden gerçekleştirilecek. Bu tip devirlerde, mevcut kentsel dönüşüm uygulamalarında olduğu gibi hak sahiplerine yeni inşa edilecek konutlarda daire verilecek.

UZMANLAR 2-B KONUSUNDA NE DİYOR?
Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA)  Mersin üyesi Şükrü Altınova, hazırlanan yasa tasarısının orman arazilerinin yeniden kazanılması değil, tam tersi, orman arazilerinin kaybedilmesi anlamına geldiğini söyledi. 
"Üstelik bu, devlet eliyle yapılıyor. Ne şekilde bir kaybedilme? Devletin kadastro memurları içerisinde orman mühendisleri, teknisyenler orman kadastrosu da çıkarıyorlar" diyen Altınova, "Bu orman kadastrosu çıkarılırken, raporda birtakım yerler orman arazilerinin dışına çıkarılıyor ve o bölgeler, verilen rapor sonucunda orman arazisi olma vasfını kaybediyor" şeklinde konuştu.
Altınova, TEMA’nın 2B arazilerin değerlendirilmesine bakışını şöyle anlattı: "Bugüne değin "2B arazisi" olarak artık orman sayılmayan 473 bin hektar arazinin yalnızca % 9’unun kullanım kadastrosu yapılabilmiştir. Kullanım kadastrosu yapılan 43,9 bin hektar "2B" arazisinin yalnızca 6,7 bin hektarı satılabilmiş ve 2003 yılı fiyatlarıyla da 49 trilyon TL elde edilebilmiştir. Başka bir söyleyişle; Türkiye’nin her yerinde yapılabilen "2B arazisi" satışının birim fiyatı, 2003 yılı fiyatlarıyla, yalnızca; 731 343 TL/m2 olmuştur. Tüm "2B arazileri" bu birim fiyat üzerinden satılabildiğinde, 2003 yılı fiyatlarıyla elde edilebilecek gelir, toplam; en fazla 2,5 milyar Dolar dolayında olabilecektir. 25 Milyar lira beklentisi gerçekçi değildir.Tüm ülkemizde "orman" sayılan alanların % 80’inin üzerinde bir bölümünün kadastrosu yapılabilmiştir. Bunların da büyük bir çoğunluğu sorunludur ve yargıdadır.Geriye kalan ve henüz kadastrosu yapılmamış orman alanlarının bir kısmı da mevcut yasal düzen içinde yeniden "2B arazisi" olarak değerlendirilebilecektir. Halen de orman arazilerinde 2 B sonucunu doğuracak faaliyetler devam etmektedir. Bu nedenle ve öncelikle 2B uygulamalarına dayanak olan yasal düzenlemeler ortadan kaldırılmalıdır. Hali hazır 2B uygulamalarında yasada gerekli değişiklik yapılarak, “bilim ve fen bakımından orman niteliğini tam olarak kaybetme” durumuna açıklık getiren ölçütler arasında; “orman bütünlüğünü bozmama”, “su ve toprak rejimine zarar vermeme”, “çevresindeki orman ekosistemlerinin tüm öğeleriyle kendisini yenileyebilme gücüne zarar vermeme”, “ormancılık çalışmalarının etkenlik, verimlilik ve kârlılık düzeylerini düşürmeme” vb koşulların da birlikte aranması sağlanmalıdır. 2 B arazilerinde satış kesinlikle düşünülmemelidir. Toplu yerleşim alanı haline gelmiş/kentleşmiş yerlerdeki insanların sokağa atılması da düşünülmemelidir. Fakat orman içinde münferit veya siteler halinde yapılaşmalar, mevcut yasalar gereği kesinlikle yıkılarak orman haline dönüştürülmelidir. Kentleşen alanlarda ise medeni hukukumuzdaki mülkiyet kavramında yeni düzenlemelere gidilerek satış dışı çözüm oluşturulmalıdır.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner262