3. HAVALİMANI İHALESİNİN KAZANANI BELLİ OLDU

3. havalimanı için yapılan açık artırmada son teklif 21 milyar avro'nun üstüne çıktı. Ve ihaleyi kazanan belli oldu...

3. HAVALİMANI İHALESİNİN KAZANANI BELLİ OLDU

3. havalimanı için yapılan açık artırmada son teklif 21 milyar avro'nun üstüne çıktı. Ve ihaleyi kazanan belli oldu...

03 Mayıs 2013 Cuma 19:58
3. HAVALİMANI İHALESİNİN KAZANANI BELLİ OLDU

İstanbul'a yapılacak 3. havalimanı ihalesinin açık artırmasında 25 yıllık kira bedeli için en yüksek teklifi, 22 milyar 152 milyon avro ile Limak İnş. San. ve Tic. AŞ/Kolin İnş. Tur. San. ve Tic. AŞ/Cengiz İnş. San. ve Tic. AŞ/Mapa İnş. ve Tic. AŞ/Kalyon İnş. San. ve Tic. AŞ Ortak Girişim Grubu verdi."BÜYÜYEN TÜRKİYE'YE GÜVENDİK"

İhaleyi kazanan grup adına Nihat Özdemir, "3. havalimanı etap etap yapılacak. Şartnameye göre ödeme 25 yıla bölünerek KDV ilavesiyle birlikte eşit taksitlerle ödenecek. Ortak giriş grubu ihaleye girerken finansman modellerini hallederek geldi, zorluk yaşayacağımızı zannetmiyorum. Büyüyen bir Türkiye ve büyüyen bir İstanbul var. Bu parayı büyüyen Türkiye'ye güvenerek vardik. En geç bir yıl içinde ilk kazmayı vuracağız" dedi.İHALEDEN SATIR BAŞLARI

3. havalimanı için düzenlenen Cumhuriyet tarihinin en büyük ihalesine katılacak dört grup TAV, IC-Fraport, Cengiz-Kolin-Limak-Mapa-Kalyon ve Makyol'un teklif zarfları salona geldi. Açık artırmaya geçildi.İlk teklifler şu şekilde:

IC İçtaş-Fraport 20 milyar euro+KDV
TAV 9 milyar euro+KDV
Cengiz-Kolin-Limak-Mapa-Kalyon OGG 12 milyar 682 milyon euro+KDV
Makyol 4 milyar euro+KDV

Makyol ihaleden çekildi.

İhalede 20 milyar 380 milyon euro geçildi.

20 milyar 570 milyon euro aşıldı.

21 milyar 50 milyon euro da geçildi. TAV mola aldı.

21 milyar 211 milyon dolar geçildi.

21 milyar 600 milyon dolar geçildi.

22 milyar euroya ulaşıldı. TAV bir kez daha mola aldı.

22 milyar 110 milyon euro geçildi. TAV ihaleden çekildi.

22 milyar 130 milyon euroya ulaşıldı. IC İçtaş-Fraport mola aldı.

22 milyar 152 milyon euroluk teklifin ardından IC İçtaş-Fraport çekildi.

İhale Cengiz-Kolin-Limak-Mapa-Kalyon OGG'nin oldu.YILDIRIM: "ALLAH GÜÇ KUVVET VERSİN"

İhalenin ardından Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "Dünyanın en büyük havalimanları arasında yerini alacak. Bu ihalede, uzun ve zahmetli bir hazırlık yapan bütün gruplara teşekkür ediyorum. Bu yarıştır, birisi kazanacaktı. Adil, şeffaf, güzel bir yarış oldu. 22 milyar 152 milyon euro+KDV. KDV'si ile birlikte 30 milyar euroyu geçiyor. Yaklaşık 75 milyar lira gibi bir parayı ifade ediyor. Allah güç kuvvet versin. 3. havalimanı Türkiye'nin gelecek 80 yılına hitap edecek. Nükleer santralin bedeli de 15 milyar euro" dedi.17 FİRMA ŞARTNAME ALMIŞTI

Esenboğa Havalimanı Sosyal Tesisleri'nde yapılan ihale için ikisi yabancı 17 firma şartname aldı. Yatırım büyüklüğünün 9 milyar Euro seviyesinde olması bekleniyor. Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle gerçekleştirilecek ihalede IC İçtaş İnşaat San. ve Tic. AŞ/Fraport Ag Frankfurt Airport Services Worldwide Ortak Girişim Grubu, TAV Havalimanları Holding AŞ, Limak İnş. San. ve Tic. AŞ/Kolin İnş. Tur. San. ve Tic. AŞ/Cengiz İnş. San. ve Tic. AŞ/Mapa İnş. ve Tic. AŞ/Kalyon İnş. San. ve Tic. AŞ Ortak Girişim Grubu ve Makyol İnş. San. Tur. ve Tic. AŞ teklif zarfı sundu..

Projede, işletme ve yapım süreleri değil, idareye belirli bir işletme süresinde ödenecek kira yarıştırılacak. İşin başında işletme süresi 25 yıl olarak sabitlenecek.

Üçüncü havalimanı, İstanbul'un Avrupa yakasında Yeniköy ve Akpınar yerleşim yerleri arasında, Karadeniz sahil şeridinde yer alan yaklaşık 77 milyon metrekare büyüklüğündeki bir alana yapılacak.

DHMİ GENEL MÜDÜRÜ ORHAN BİRDAL

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Orhan Birdal, İstanbul'a yapılacak 3. havalimanının Avrupa yakasında Yeniköy ve Akpınar Köyü arasında Karadeniz sahil şeridinde yer alan yaklaşık 76,5 milyon metrekare büyüklüğündeki alana yapılacağını bildirdi.

İstanbul'a inşa edilecek 3. havalimanı ihalesinin gerçekleştirildiği Esenboğa Havalimanı Simülatör Eğitim Merkezi'nde açıklamada bulunan Birdal, İstanbul'un Avrupa yakasında yer alan ve Türkiye'nin en büyük havalimanı konumunda bulunan Atatürk Havalimanı'nın 1953 yılından beri, 60 yıldır Türkiye ve dünya havacılığına hizmet verdiğini söyledi.

Türk sivil havacılık sektörünün son yıllarda niceliksel ve niteliksel anlamda büyük bir hızla geliştiğini belirten Birdal, İstanbul Atatürk Havalimanı'nın dünyanın ve Avrupa'nın önde gelen havalimanlarından ve transfer noktalarından biri haline geldiğini anlattı.

Atatürk Havalimanı'nın içinde ve çevresinde yaşanan hızlı yoğunlaşmanın, havalimanının büyümesi önünde engel oluşturduğuna dikkati çeken Birdal, Atatürk Havalimanı'ndaki hızlı gelişimin alt yapının geliştirilmesini de beraberinde getirdiğini ancak şehir içinde kalan havalimanının hareket alanını genişletmeyi güç hale getirdiğini söyledi.Çevredeki yapılaşmanın genişlemeye imkan vermediğini, hava trafiği açısından kapasite artışına engel teşkil ettiğini bildiren Birdal, kapasite sıkışlığı nedeniyle havalimanını kullanan uçakların yerde ve havadaki zaman kaybının gelir kaybına yol açarken, hizmet kalitesini olumsuz etkilediğini anlattı.İstanbul'un gerçek havacılık potansiyelini ortaya çıkarmak ve kapasite problemine karşı uzun vadeli bir çözüm ortaya koyabilmek için, İstanbul'a yeni bir havalimanının gerekli olduğu sonucuna varıldığını bildiren Birdal, şöyle konuştu:"İstanbul Yeni Havalimanı Projesi, tarih boyunca medeniyetlere, kültürlere ev sahipliği yapmış İstanbul'u, gelecekte önemli bir turizm ve finans merkezi yapmak hedefine büyük ölçüde katkı sağlayacak. Bu hedefin gerçekleştirilmesi için adeta bir lokomotif görevi görecektir."Yeni havalimanının, İstanbul'un Avrupa yakasında Yeniköy ve Akpınar Köyü arasında Karadeniz sahil şeridinde yer alan yaklaşık 76,5 milyon metrekare büyüklüğündeki alana yapılacağını kaydeden Birdal, "Bu alan, bölgenin ekolojik dengesi, rüzgar verileri ve doğal/yapay mania durum tespitleri yapılarak belirlenmiştir" diye konuştu.Yeni havalimanının en göze çarpan özelliklerinden birinin yüksek düzeydeki uçak ve yolcu trafiğini kaldıracak, uzun yıllar Türkiye'nin havacılık hizmetlerine yeterince cevap verecek bir tasarımla gerçekleşecek olması olduğunu dile getiren Birdal, "Türkiye'nin iç ve dış hatlarda havacılıktaki büyümesine ve gelişmesine katkı sağlayacak, teşvik edecek olmasının yanı sıra Batı Avrupa ile Uzak Doğu arasında da önemli bir transfer merkezi haline gelecek. Yatırımın ihale modeli, kamu özel sektör işbirliği projelerinin ülkemizde büyük başarı ve deneyim elde etmesi nedeniyle en yaygın olarak kullanılan model olan YİD modelidir."

Son Güncelleme: 03.05.2013 20:00
Anahtar Kelimeler:
3. HAVALİMANI İHALESİ
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner205