30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlamaları

Mersin milletvekilleri, belediye başkanları ve kurum müdürleri, yayınladıkları mesajlarla Mersinlilerin 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı kutladılar.

30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlamaları

Mersin milletvekilleri, belediye başkanları ve kurum müdürleri, yayınladıkları mesajlarla Mersinlilerin 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı kutladılar.

29 Ağustos 2013 Perşembe 11:00
30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlamaları
AK Parti Mersin Milletvekili Çiğdem Münevver Ökten, yayınladığı mesajda, 30 Ağustos'un, tarih sayfalarına gömülmek istenen bir milletin yeniden ayağa kalktığı; özgürlüğü ve bağımsızlığı karakter edinmiş bir milletin, boyunduruk altına alınamayacağını dünyaya haykırdığı gün olduğunun altını çizdi. "30 Ağustos Zafer Bayramı'nı 91. yıldönümünü büyük bir coşku ve gururla kutluyoruz. Bu destan; Türk milletinin bağımsızlığa ve özgürlüğe olan inancının kararlı bir yansımasıdır" diyen Ökten, şunları kaydetti:
"Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Türk milleti, olağanüstü koşullarda, tüm dünyaya örnek olan bir bağımsızlık mücadelesi vererek Kurtuluş Savaşı'nı kazanmış ve Türkiye Cumhuriyeti'ni kurmuştur. 26 Ağustos'ta başlayıp, 30 Ağustos'ta Dumlupınar'da Mustafa Kemal Atatürk'ün başkumandanlığında zaferle sonuçlanan bu anlamlı günde, başta Ulu Önder Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, şehitlerimizi ve gazilerimizi sevgi, saygı ve minnetle anıyorum."Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan da mesajında, zaferleri ve mazisi ile örnek bir ulus olan Türk Milleti'nin tarihindeki en önemli zaferlerden birisinin 30 Ağustos Zaferi olduğunu vurguladı. Bu zaferin Türk topraklarını paylaşmak isteyen düşmanlar karşısında tüm olanaksızlıklara rağmen, yüce Türk Milleti'nin vatanseverliği ve kahramanlığı ile kazandığı bir zafer olduğunu ifade eden Özcan, 30 Ağustos Zaferi'nin, dünya savaş tarihinde eşine az rastlanan, imkansız denilenin başarıldığı ender savaşlardan biri olduğunu kaydetti. Tarih boyunca hür yaşamış Türk Milleti'nin elinden toprağını ve özgürlüğünü almak isteyenlere bu zafer ile karşılık verildiğinin altını çizen Özcan, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın anlam ve öneminin bugün daha iyi bir şekilde idrak edilmesi gerektiğini kaydetti. Özcan, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere ülke savunmasında hayatlarını kaybeden tüm şehitleri minnetle andığını belirterek, Zafer Bayramı'nın tüm Türkiye'ye kutlu olmasını diledi.


***

Zafer Bayramı'nı kutlayan Akdeniz Belediye Başkanı Mehmet Fazıl Türk ise 30 Ağustos Zaferi'nin, Anadolu'nun kadim halklarının ortak azmi ile kazanıldığını ifade ederek, "Bu zafer, ezilen tüm mazlum halkların özgürlük direnişine güç ve cesaret vermiştir" dedi. Anadolu'nun kadim halklarının, vatanlarını korumak için emperyalist ülkelere karşı birlikte savaşmaları sonucu bu zaferin elde edildiğini ifade eden Türk, şöyle devam etti:
"Yoksul ve ümitsiz bir halkın diriliş ve bağımsızlığı uğruna verdiği var olma savaşı büyük bir zaferle taçlanmıştır. Bu zafer, Anadolu'da yaşayan ve farklı etnik kökenlere sahip halkların, dil, din ve ırk gözetmeksizin tek vücut halde, emperyalist ülkelere karşı vatanlarını korumak için savaşmaları sayesinde kazanılmıştır. Zaferden çıkarılacak en büyük ders, bu topraklarda yaşayan halkların ortak iradesinin, varlığı ve geleceği söz konusu olduğunda çelikten bir duvar gibi örüldüğünü göstermesidir. Ülkemizin barışa ve kardeşliğe her zamankinden çok ihtiyaç duyduğu bugünlerde, zaferin anlamı ve önemi daha iyi anlaşılacaktır."


***

Türk ulusunun en zor şartlarda Atatürk liderliğinde Kurtuluş Savaşı ile kahramanlık destanı yazdığını vurgulayan Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürü Kamil Ülgen
de Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Savaşı ile Türk ulusunun bağımsızlığını ortaya koyduğunu kaydetti. Ülgen, "Türk Milleti bu zaferle, milli hakimiyet, milli birlik ve beraberlik anlayışı içerisinde, kendisini tarih sahnesinden silmek isteyenlere, tüm mazlum halklara örnek teşkil edecek biçimde unutulmayacak bir ders vermiş; hiçbir şekilde bağımsızlık ve hürriyetinden ödün vermeyeceğini sonsuza kadar var olacağını tüm dünyaya kabul ettirmiştir. Bu büyük zaferin ardından geçen 91 yıllık süreç içinde tüm milletçe el ve gönül birliği ile kurup geliştirdiğimiz Türkiye Cumhuriyeti, bugünkü demokratik ve dinamik yapısıyla dünyada seçkin ve saygın bir konuma sahiptir" diyerek Zafer Bayramı'nı kutladı. 
Son Güncelleme: 29.08.2013 11:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.