banner253

Ağaç ve Orman Ürünleri Sektörü Hammadde Arzında Artış Bekliyor

MTSO 34 No’lu Ağaç ve Orman Ürünleri Meslek Komitesi Meclis Üyeleri, iyi bir yılı geride bıraktıklarını belirtip, sektörün daha da gelişebilmesi adına hem hammadde miktarının artırılması hem de sektörel sanayi siteleri kurulmasını istiyor.

Ağaç ve Orman Ürünleri Sektörü Hammadde Arzında Artış Bekliyor

MTSO 34 No’lu Ağaç ve Orman Ürünleri Meslek Komitesi Meclis Üyeleri, iyi bir yılı geride bıraktıklarını belirtip, sektörün daha da gelişebilmesi adına hem hammadde miktarının artırılması hem de sektörel sanayi siteleri kurulmasını istiyor.

18 Mart 2021 Perşembe 13:56
Ağaç ve Orman Ürünleri Sektörü Hammadde Arzında Artış Bekliyor

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 34 No’lu Ağaç ve Orman Ürünleri Meslek Komitesi Meclis Üyeleri Sabri Tekli ve Alpay Seyhan, sektörde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Hammadde arzının yetersizliğinden, sektörde sigortalama konusunda yaşanan sorunlara, kalifiye elaman bulmanın zorluğundan sektörel sanayi sitelerinin kurulması gerekliliğine kadar birçok konuyu ele alan Meclis Üyeleri ardından çözüm önerilerini sundu. Pandeminin sektöre yansımalarını da değerlendiren Meclis Üyeleri, bu süreçte artan dış ticarete paralel ambalaja talebin de artması nedeniyle sektörel bir sıkıntı yaşanmadığına dikkat çekti. Ahşap atıklarının değerlendirilerek ekonomiye kazandırılması yönündeki çalışmalara ağırlık verilmesi gerekliliği de ele alınan konular arasında yer aldı. 

Tekli: “Sektörel sanayi siteleri mutlaka oluşturulmalı”
34 No’lu Komite Meclis Üyesi ve Yaren Orman Ürünleri Genel Müdürü Sabri Tekli, pandemi sürecinde üretimin durmadığını söyledi. Diğer tüm sektörler gibi ahşap sektörünün de üretmeye devam ettiğini, dış ticaretten inşaata talep edilen her sektöre hizmet verildiğini kaydeden Tekli, bu üretimlerin artarak devam etmesi için sektörel sanayi sitelerine duyulan ihtiyacı hatırlattı. Apartman altında faaliyetlerini sürdüren atölyelerin Mersin’e yakışmadığını vurgulayan Tekli, “Aslında Mersin’de arazi bolluğu var ama kullanım şekli hatalı olunca yer bulmak zorlaşıyor. Belediyelerin uzlaşı içinde kentsel dönüşümü sağlayıp sektörel sanayi sitelerini birlikte planlamasını bekliyoruz” dedi. Birçok sektörde olduğu gibi kerestecilerin de bir arada olmasından büyük kazanç elde edileceğini kaydeden Tekli, “Sektörel sanayi sitesi oluşturabilmek adına fırsat kolluyorum. Bu amaca uygun araziyi, yapıyı meslektaşlarıma kazandırabilirsem mesleğimde büyük bir başarı elde etmiş olacağım” dedi. 

Pandemi sürecinde özellikle Avrupa’da üretimin durması nedeniyle Türkiye’de ve beraberinde Mersin’de dış ticaretin hareketlendiğini dile getiren Tekli, gelişen dış ticaretin ambalaj ve palet talebini de artırdığını, bu nedenle iyi bir yılı geride bıraktıklarını söyledi. Talep artmasına rağmen kalifiye eleman bulma konusunda sıkıntı yaşamaları nedeniyle talebe yetişmekte zorlandıklarını da kaydeden Tekli, mesleki eğitimlere ağırlık verilmesinin önemine değindi. Tehlikeli bir iş grubunda faaliyet gösterdiklerini hatırlatan Tekli, ağacın kesilmesinden son ürüne dönüşmesine kadar geçen sürecin tamamında donanımlı, eğitimli kişilerin çalışmasının önemini vurguladı. 

Konuşmasının sonunda sektörün sigorta konusundaki sıkıntılarına değinen Tekli şunları söyledi:  “Sigorta konusunda halen bir uzlaşma yok. Sigortacılığın Türkiye’de tam olarak oturduğuna inanmıyorum. Sektörümüz riskli grupta gösterilip sigortadan muaf tutuluyor ama diğer taraftan kağıt fabrikaları ya da petrol şirketleri riskli görülmeyerek sigortalanıyor. Benim firmamın karşısında iki tane itfaiye olmasına rağmen ben dahi sigorta kapsamı dışında tutuluyorum. Bunu anlamak mümkün değil.”

Seyhan: “Hammadde üretimi artırılmalı”
Meclis Üyesi ve Seyhan Hızarcılık Genel Müdürü Alpay Seyhan, ambalaja artan talep nedeniyle iyi bir yıl geçirdiklerini ancak hammadde arzının artan talebi karşılamakta yetersiz kaldığını dile getirerek, “Fiyatlar gün geçtikçe artıyor. Hammadde üretimi artarsa fiyatlar geriler ve ihracatta da daha rekabetçi oluruz” dedi. Taleplerin hızlanmasıyla son 3 ayda fiyatların yaklaşık yüzde 20 yükseldiğini kaydeden Seyhan, “Türkiye’de orman alanları çok fazla. Kesim yapılacak alanlar artırılarak fiyatların geri çekilebileceğini düşünüyorum. Bunu söylerken elbette ormanlara zarar verilmesini talep etmiyoruz. Seyreltilmesi gereken yerler ve yaşlanan ağaçlar var. Bu bölümler daha çok değerlendirilebilir” ifadelerini kullandı. Özelleştirilmenin düşünülmesi halinde kendi ormanlarını yetiştirmeyi düşünen girişimciler bulunduğunu da hatırlatan Seyhan, sanayi için yetiştirilen endüstriyel ormanlar oluşturulmasının önemini de vurguladı. 

Ardından yenilenebilir enerji konusunu değerlendiren Seyhan, son dönemlerde tüm dünyada atık malzemelerin geri kazandırılmasına yönelik çalışmaların arttığını belirterek şunları söyledi: “Yenilenebilir enerjide ahşap da son dönemlerde yerini almaya başladı. Ahşap atıkları pelete dönüştürülerek yakıt malzemesi olarak kullanılabiliyor. Atığı tüketime hazırlayan sistemler kazanıyor. Mevcut durumda sanayide kullanılan doğalgazda bilindiği gibi dışa bağımlıyız. Geri dönüşüm malzemelerinin kullanılmasının, bu alanda yapılan üretimlerin artmasının dış bağımlılığı da azaltacağı bir gerçek. Enerji ithalatını ne kadar azaltabilirsek cari açığı kapatmamız için o kadar fırsat oluştururuz. Bölgemizde bu alandaki ar-ge çalışmaları hızla devam ediyor.”

Mersin Portal-Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.