banner229

Akkuyu İçin Soru Önergesi

CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, Akkuyu Nükleer Santrali'nin ardından aynı bölgede yapılması planlanan termik santral ve çimento fabrikasının ekosistemde yaratacağı tehlikeye dikkat çekti

Akkuyu İçin Soru Önergesi

CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, Akkuyu Nükleer Santrali'nin ardından aynı bölgede yapılması planlanan termik santral ve çimento fabrikasının ekosistemde yaratacağı tehlikeye dikkat çekti

06 Şubat 2013 Çarşamba 20:38
Akkuyu İçin Soru Önergesi

CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, Akkuyu Nükleer Santrali'nin ardından aynı bölgede yapılması planlanan termik santral ve çimento fabrikasının ekosistemde yaratacağı tehlikeye dikkat çekerek, konuyu Meclis gündemine taşıdı.CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, nükleer santralin yaklaşık 15 kilometre uzağında yapımı planlanan termik santral ile çimento fabrikası çalışmalarıyla ilgili, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na yazılı soru önergesi verdi.
 Seçer, Taşucu ile Aydıncık ilçeleri arasındaki bölgenin Türkiye'nin doğallığı ve biyolojik çeşitliliğini nispeten koruyabilmiş ender kıyılarından olduğunu vurguladı. Türkiye'de denizler ve denizlerdeki yaşam konusunda önemli uzmanlık ve birikime sahip ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü'nün Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kıdeyş'in yeni termik santraller ve çimento fabrikasının kıyı ekosistemine vereceği zararlar konusundaki uyarılarını hatırlatan Seçer, şöyle devam etti:


"Sözü edilen tesislerin hayata geçmesiyle sahip olduğumuz biyolojik zenginliğin bir kısmının daha ilelebet kaybedileceği, bunun yanında bölgenin balıkçılık ve turizm faaliyetlerinin de olumsuz etkileneceği belirtilmektedir. Hem ülkemizin enerji ihtiyacının sağlanması, hem de iş olanaklarının artırılması açısından bu yatırımlara gerek duyulması gayet normaldir. Ancak, bunu doğal ve kültürel değerlerimizi koruyarak yapmak, gelecek kuşaklara karşı ortak sorumluluğumuz olmalıdır. Bu santraller yapıldığı takdirde denizimizde ve kıyılarda yaratacağı olumsuz tablolara karşı duyarlı olmak zorundayız. Olağanüstü doğal güzellikleriyle, deniz yaşamına ve dolayısıyla turizm potansiyeline sahip olan Mersin'in kıyılarına kontrolsüz olarak tesislerin inşa edilmesi, nesli tehlikede olan deniz canlılarının sonu olmakla kalmayacak, hepimiz için bir kayıp olacaktır."
BAKAN BAYRAKTAR'A SORULAR

Seçer, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın yanıtlaması istemiyle hazırladığı soru önergesinde şu soruları sordu:"Taşucu ile Aydıncık arasındaki bölgenin, Türkiye'nin doğallığını ve biyolojik çeşitliliğini nispeten koruyabilmiş ender kıyılarından biri olmasına karşın, sözü edilen bölgede yapımına izin verilen ya da yapımı süren kaç termik santral bulunmaktadır? Önergenin yanıtlandığı tarihe kadar olan dönemde sözü edilen santrallerin yapım sürecinde gelinen aşamalar nelerdir? Santrallerin özellikleri ve üretim kapasiteleri ne olacaktır? Sözü edilen santrallerin ÇED süreci nasıl işlemiştir?


Sözü edilen bölgedeki santrallerin ÇED sürecinde alanında uzmanlaşmış kurumların devre dışında bırakıldığı ve görüşlerinin alınmadığı iddiaları doğru mudur? Sözü edilen süreçte bilgi alınan kurumlar hangileridir? Santraller yapıldığı takdirde soğutma faaliyetleri için gerekli büyük miktarlarda deniz suyunun alınıp ısıtılarak denize salıverilmesiyle zaten küresel ısınma tehdidi altında bulunan deniz suyu sıcaklığının yükseleceği tahmin edilmektedir. Bu durum yabancı türlerin daha da çoğalmasına, birçok yerli türün kaybolmasına neden olmayacak mıdır? Türkiye'nin sahip olduğu biyolojik zenginliğin dünyanın diğer ülkeleri ile karşılaştırması ve sonuçları nelerdir? Sözü edilen tesislerin faaliyete geçmesi ile Türkiye bu zenginliğinin bir kısmını daha kaybetmeyecek midir?
 


Balıkçılık ve turizm faaliyetleri de bu gelişmelerden olumsuz olarak etkilenmeyecek midir? Söz konusu santral ve fabrikanın, doğal hayata ve turizm faaliyetlerine vereceği tahribatlar nasıl ortadan kaldıracaktır? Akdeniz foku, nesli kritik derecede tehlikede olan bir türdür. Bilim insanları tesislerin uzun dönemli faaliyetleri, kirlilik ve yoğunlaşan gemi trafiği yüzünden bu hayvan neslinin yok olacağını belirtmektedir. Bakanlığınızın bu konuda aldığı önlem ya da alacağı önlemler nelerdir? Taşucu ile Aydıncık arasındaki söz konusu bölgede biyolojik çeşitlilik araştırılmış mıdır? Üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye'nin denizlerinin biyolojik zenginliğinin korunması adına bakanlığınızın yaptığı çalışmalar nelerdir?"

Son Güncelleme: 06.02.2013 20:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner231