banner311
banner312

Akkuyu Nükleer Santralinde Bakanlık Taş Ocağının Önünü Açtı

Akkuyu Nükleer A.Ş.’nin, “Akkuyu Taş Ocağı No:3 Projesi” ile ilgili bakanlık ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı verdi

Akkuyu Nükleer Santralinde Bakanlık Taş Ocağının Önünü Açtı

Akkuyu Nükleer A.Ş.’nin, “Akkuyu Taş Ocağı No:3 Projesi” ile ilgili bakanlık ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı verdi

10 Temmuz 2015 Cuma 12:02
Akkuyu Nükleer Santralinde Bakanlık Taş Ocağının Önünü Açtı
Türkiye’nin ilk nükleer santrali olarak Rusya Federasyonu ortaklığında yapımı hedeflenen Akkuyu Nükleer Güç Santrali ile ilgili çalışmalar aralıksız sürüyor. Santrali yapacak olan Akkuyu Nükleer A.Ş.’nin, altyapı için ihtiyaç duyulan malzeme teminine yönelik taş ocağı projesinde sürpriz bir gelişme yaşandı. Şirketin, “Akkuyu Taş Ocağı No:3 Projesi” ile ilgili bakanlık ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı verdi.


OCAK 19 HEKTARA KURULACAK

Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde yer alan; “Projenin Teknik Olmayan Özeti”nde, proje ile ilgili şu bilgiler yer aldı: “Akkuyu Nükleer A.Ş. tarafından yapılması planlanan ‘Akkuyu Taşocağı No: 3 Projesi’, Mersin İli, Gülnar İlçesi, Büyükeceli Beldesi, Akkuyu Mahallesi, Akkuyu Nükleer Enerji Santrali
sahası içerisinde 1/25 bin ölçekli Mersin P31-d1 paftası üzerindeki alanda yer almaktadır. Proje faaliyetlerinin gerçekleştirileceği 84410 No’lu ruhsat alanı 98,75 hektar olup, Akkuyu Taşocağı No: 3, 19 hektarlık alanda gerçekleştirilecektir. Proje alanına en yakın yerleşim alanı yaklaşık 3,5 kilometre uzaklıktaki Büyükeceli Beldesi’dir. Taşocağı No:3 Projesi MIGEM tarafından verilmiş olan 84410 numaralı ruhsat üzerinde gerçekleştirilecektir.10 YILLIĞINA VERİLDİ

Söz konusu alan için 10 yıllık işletme ruhsatı alınmıştır. Bu kapsamda, ocak faaliyetleri ile pasa/hafriyat çalışmaları aynı ruhsat alanı içinde gerçekleştirilebilecektir. Faaliyete başlanmadan önce sıyrılacak olan bitkisel toprak yine pasa sahasında ayrı olarak depolanarak
faaliyeti biten alanların üzerine serilecektir. Pasa döküm alanının büyüklüğü 5,99 hektar olup, bu alan bitkisel toprak depolama alanı olarak da kullanılacaktır. Faaliyet alanında yıllık 380 bin ton Dolomit-Kalker üretiminin yapılması planlanmıştır.İSTİHDAM SÖZÜ

Yapılacak olan yeni yatırımlar, çalıştırılacak personel, inşaat giderleri sonucunda gerek yöre halkının istihdam edinmelerini gerekse ülke ekonomisinin kalkınmasında küçükte olsa bir paya sahip olacaktır. Üretimin gerçekleşmesi için ihtiyaç duyulacak olan yakıt, gıda maddeleri, makine ve ekipman, bakım onarım gibi hizmetler de dikkate alındığında bu sektörleri ilgilendiren direkt ve dolaylı olumlu etkiler açığa çıkacaktır.


Ayrıca, yapılmış fizibilite çalışmalarına göre ise Akkuyu proje karının yüzde 0,04 devlet hakkı ve yüzde 30’si altında ülke ekonomisine gelir sağlayacaktır. Proje kapsamında ortalama 80 kişinin çalıştırılması planlanmaktadır. Her bir işçinin 4 nüfuslu bir aileye sahip olduğu düşünülürse proje ile yaklaşık 320 kişi için gelir sağlamış olacaktır. Ayrıca, çalıştırılacak olan personel, ihtiyaç duyulan kalifiye elemanların dışında mümkün olduğunca yakın yerleşim birimlerinden sağlanacaktır. Böylece yöre halkının yeni bir iş alanında istihdam edilmeleri de sağlanacaktır.“BÖLGE EKONOMİSİNİ HAREKETLENDİRECEĞİZ”

İşçilerin günlük ihtiyaçları yakın çevre köyler ve ilçeden temin edilecektir. Bu yolla, gerek köylülerin gerekse ilçede bulunan işyerlerinin ekonomik anlamda projeden olumlu etkilenecekleri açıktır. Çalışacak personelin tüm ihtiyaçları saha içerisinde kurulacak olan prefabrik binadan karşılanacaktır. Akkuyu Taşocağı No:3 Projesi, Akkuyu Nükleer Enerji Santrali’nin kendi inşaat malzeme ihtiyacının karşılanması amacıyla hazırlanmıştır. Açık işletme yöntemi ile üretilecek olan Dolomit- Kalker madeni, daha önce ÇED Gerekli Değildir kararı almış olan ‘Akkuyu Taşocağı Kırma Eleme ve Depolama Tesisinde’, kırma – eleme işlemine tabii tutulduktan sonra, inşaat dolgu malzemesi, beton yapımı ve mevcut yolların genişletilmesi için kullanılacaktır.


Taşocağında nakliye amaçlı kullanılacak araçlarla ilgili olarak Karayolları Yönetmeliğine göre hız sınırına, araçların boyut ve ağırlıklarına ve araçların yükleme kurallarına uyulacaktır. Faaliyetler süresince 2872 sayılı “Çevre Kanunu” ve ilgili Yönetmelikler ile diğer mevzuat kapsamında çevrenin korunması ve kirliliğin önlenmesi için gerekli her türlü izinler alınacak ve ilgili yönetmeliklere uyulacaktır. Sahanın işletmeye geçmesiyle, istihdam temini, devlet hakkı, kurumlar vergisi, stopaj ödemeleri ile ülke ekonomisine de katkı sağlanmış olacaktır” denildi.
Haber:
Hediye Eroğlu
Son Güncelleme: 10.07.2015 12:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.