Alevi Kadınlar Sempozyumda Buluşacak

Mersin’de faaliyet gösteren Alevi dernekleri tarafından bu yıl ilk defa 10-11 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek Alevi Kadınlar Sempozyumu’nda Alevi kadınların yaşadığı problemler masaya yatırılacak.

Alevi Kadınlar Sempozyumda Buluşacak

Mersin’de faaliyet gösteren Alevi dernekleri tarafından bu yıl ilk defa 10-11 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek Alevi Kadınlar Sempozyumu’nda Alevi kadınların yaşadığı problemler masaya yatırılacak.

08 Kasım 2018 Perşembe 09:12
Alevi Kadınlar Sempozyumda Buluşacak

Demokratik Alevi Derneği Mersin Şubesi, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Mersin Şubesi, Alevi Kültür Dernekleri Mersin Şubesi ile Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Mersin Şubesi tarafından, 10-11 Kasım günleri arasında organize edilecek Mersin 1’inci Alevi Kadınlar Sempozyumu’nun basın lansman toplantısı gerçekleştirildi. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Mersin Şubesi’nde gerçekleştirilen toplantıya, Mersin Cemevi Kadın Kolları Başkanı Zeynep Kaya Çavuş, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Mersin Şube Yöneticisi Menekşe Özer, Demokratik Alevi Derneği Mersin Şube Üyesi Aynur Şahin katıldı. Kapitalist üretim ilişkileri ve erkek egemen yaklaşımının Alevi inanç değerlerini ve yaşam felsefesini de değişime ve dönüşüme uğratmaya başladığını söyleyen Demokratik Alevi Derneği Mersin Şube Üyesi Aynur Şahin, “Bu yaklaşımın yarattığı cinsiyetçi ayrımcı, ötekileştirici tutumların Aleviliğin içine de sızmaya başladığını, hatta belirleyici olduğunu görmeye başladık” diyerek tüm Alevi kadınları sempozyuma katılmaya çağırdı.
  
 

“CİNSİYETÇİ AYRIMCI, ÖTEKİLEŞTİRİCİ TUTUM ALEVİLİĞİN İÇİNE DE SIZMAYA BAŞLADI”
Mersin’de yaşayan Alevi kadınlar olarak yaşam alanlarında yaşadıkları sorunların çözülmesi için uzun zamandır tüm alevi kurumları ile kafa yorduklarını ifade eden Şahin, çözüm önerileri geliştirmek ve daha katılımcı bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla etkinliğin organize ettiklerini kaydetti. Şahin, “Günümüzde gerek kente ait yaşam koşulları, gerekse de tüm hayatımızı sarıp sarmalamış olan kapitalist üretim ilişkileri ve erkek egemen yaklaşım, tüm hayatımızı belirlediği gibi inanç değerlerimizi ve yaşam felsefemizi de değişime ve dönüşüme uğratmaktadır. Bu değişimin en önemli kısmını ise erkek egemen yaklaşımın yarattığı cinsiyetçi ayrımcı, ötekileştirici tutumların Aleviliğin içine de sızmaya başladığını, hatta belirleyici olduğunu görmeye başlamamızdır” dedi.

“ALEVİ KURUMLARI ERİL ZİHNİYETLE ŞEKİLLENİYOR”
Alevi kurumların işleyişinde eril zihniyetin güçlendiğinin altını çizen Şahin birçok kurumun yönetim kadrolarının sadece erkeklerden oluşmaya başladığına da dikkat çekerek, “Kent yaşam koşullarında ortaya çıkmış olan Alevi kurumları eril zihniyetle şekillenmeye başlamış ve pek çok kurumda yönetim kadrosu yalnızca erkeklerden oluşmaya başlamaktadır. Yine can ilkesi gereği Alevi inanç önderleri yalnızca erkeklerden oluşmaz. Ancak bugün cem esnasında posta oturan kadın pirleri görmek neredeyse mümkün değildir. Derdimiz: iktidarcı bir yaklaşımla, bir makam elde etmek değildir. Derdimiz: bugünkü koşullarda özünü kaybetmeye başlamış olan Aleviliğin yeniden kendi özüne kavuşmasıdır. Çünkü biz biliyoruz ki cinsiyet ayrımsız bir yerden yola çıkmak Aleviliğin özüdür. Alevilikte tüm varlıkların ve canlıların yaşamın özünü oluşturduğunu, bir tek canın eksikliği bile yaşamın dengesini olumsuz etkileyecektir. Etkilediğini de görmekteyiz” diye konuştu.

Mersin Portal-Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.