banner311

Altındere, Kişisel Verilerin Önemine Dikkat Çekti

'Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve Yasal Uyum Süreci' başlıklı seminerde konuşmacı Av. Altındere, "Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, tamamen kişiler ile işletmeler, fabrikalar, çalıştıkları yerle aralarında kurmuş oldukları bir ilişkinin sonucudur. Özellikle sağlık ve turizm sektöründe çok ciddi bir süreçle karşı karşıyayız. Bu durum sosyal yıkımlara yol açabiliyor " dedi.

Altındere, Kişisel Verilerin Önemine Dikkat Çekti

'Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve Yasal Uyum Süreci' başlıklı seminerde konuşmacı Av. Altındere, "Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, tamamen kişiler ile işletmeler, fabrikalar, çalıştıkları yerle aralarında kurmuş oldukları bir ilişkinin sonucudur. Özellikle sağlık ve turizm sektöründe çok ciddi bir süreçle karşı karşıyayız. Bu durum sosyal yıkımlara yol açabiliyor " dedi.

11 Kasım 2019 Pazartesi 13:36
Altındere, Kişisel Verilerin Önemine Dikkat Çekti

AEC Partenrs Danışmanlık tarafından 'Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve Yasal Uyum Süreci' konulu bir seminer düzenlendi. Seminerde Av. Murat Altındere, bu kanunun iş dünyasına getirdiği yükümlülükleri ve uyum süreci hakkında bilgilendirmelerde bulundu.  Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nun iş dünyasına getirdiği yükümlülükleri ve uyum süreci hakkında Divan Oteli'nde düzenlenen seminer, Mersin iş dünyası tarafından büyük ilgi gördü.  Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) Başkanı Hasan Engin, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan, Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTSOB) Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli, Mersin Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir, MTSO Meclis Başkanı Hamit İzol ve Mersin iş dünyasından bir çok davetli etkinlikte yer aldı. 

"SOSYAL YIKIMLARA YOL AÇABİLİR"

Kişisel verilerin korunması konusunda konuşma yapan Av. Murat Altındere, Kişisel verilerin çok önemli bir süreç taşıdığını belirterek, "Malesef altını çizmek gerekiyor, biz hep Avrupa Birliği etkileri üzerinden yasal düzenlemeler yapma ihtiyacı duyuyoruz. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, tamamen kişiler ile işletmeler, fabrikalar, çalıştıkları yerle aralarında kurmuş oldukları bir ilişkinin sonucudur. Özellikle sağlık ve turizm sektöründe çok ciddi bir süreçle karşı karşıyayız. Bu durum sosyal yıkımlara yol açabiliyor " diye konuştu. 

"GÜNÜMÜZDE DAHA ÇOK ÖNEM ARZ ETMEKTEDİR"

Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) Başkanı Hasan Engin,  "Kişisel verilerin korunması kanununun, bireylerin özgürlüğünü koruyacağını ümit ediyoruz. Bir kişiye ilişkin, her türlü bilgiyi ifade eden kişisel verilerin kaydedilmesi,tutulması ve işlenmesi artmıştır. Günümüzde bilgisayar, internet ve cep telefonları gibi modern iletişim araçlarının yardımıyla, bireylere ait kişisel verilere kolayca ulaşabilmekte ve bu veriler kişiler, şirketler ve ülkeler arasında çok hızlı bir şekilde paylaşılabilmektedir. Bu durum kişsel verilerin sahibi olan bireylerin hukuki güvenliğini tehdit edecek, özel yaşamlarının gizliliğini bozabilecek seviyeye gelmiştir. İş dünyasına ait kişisel verilerin korunması, günümüzde daha çok önem arz etmektedir" diye konuştu.

"TURİZMCİLER İÇİN ÇOK GEREKLİ"

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nun turzimciler için gerekli olduğunu kaydeden, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Meclis Başkanı Hamit İzol, "Düzenlenen kanunda cezanın arttırılmasını doğru buluyoruz. Eskiden de ceza vardı ama böyle parasal cezalar yoktu.İşte örnek olarak, muhasebeciniz gidip sizin biliglerinizi dışarı aktarabilirdi. Ufak tefek cezalarla da sıyrılabiliyordu. Ben turizmci arkadaşlara da Av. Murat Altındere'yi önerdim. Turizmcileri bilgilendirmek için özel bir toplantı yapmak istiyoruz. İnsanlar gelip bütün veri ve bilgilerini bize veriyor. Biz bu verileri emniyet müdürlüğüyle paylaşıyoruz. Bu bilgilerin, kişi ve emniyetin müdürlüğü dışında bir yere aktarıldığı zaman kişinin kişisel hakları da ihlal ediliyor" ifadelerini kullandı.

"ÖZÜNDE KİŞİLİĞİN KORUNMASI YER ALMAKTADIR"

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu semineri’nin önemine değinen Mersin Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir, "Sizlerin de çok iyi bildiği gibi, kişisel verilerin korunmasının özünde kişiliğin korunması yer almaktadır. Amaç kişiyi korumak. Günümüzde bireylere ilişkin çeşitli veriler,gelişen teknolojininde etkisiyle hergün daha fazla platformlarda işlenebilmekte ve kullanılmaktadır. Bu da verilerin istismar edilme riskini beraberinde getirmektedir. Bu nedenle verilerin hukuka aykırı olarak işlenmesi engellenerek kişsel verilerin korunabilmesi için hukuki bir alt yapının oluşturulması ve güçlendirilmisi büyük önem taşımaktadır. Seminerin ana teması olan kişisel verilerin korunması kanunun uyum süreci, bugün burada enine boyuna masaya yatırılacaktır" dedi.

"SÜREKLİ GELİŞEN BİR ALAN"

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak ise yaptığı konuşmada, "Veri yazılımları geliştikçe, ters yazılımları da gelişiyor. Sürekli gelişen bir alan. Dolayısıyla bu alana hukukun da ayak uydurması gerekiyor. Demokrasinin de, kanunların da, yönetmeliklerin de, ayak uydurması gerekiyor. Türkiye'de bu noktada bir yatırım yapıldı. İş alanlarında  yeni yönetmeliklerle bu kişisel veriler korunacak.Tabi önemli bir konu. Burada uzmanların olduğu yer de bizlerin çok konuşmaması gerekiyor" diye belirtti. 

 

Mersin Portal-Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.