banner65

Artık Her Yatırıma Kapımızı Açmıyoruz

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Mersinde işadamlarıyla bir araya geldi

Artık Her Yatırıma Kapımızı Açmıyoruz

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Mersinde işadamlarıyla bir araya geldi

19 Mayıs 2012 Cumartesi 13:40
Artık Her Yatırıma Kapımızı Açmıyoruz

Ekonomi Bakanı Çağlayan, bir dizi toplantıya katılmak üzere Mersin’e geldi. Çağlayan, ilk olarak Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) 2011 Mali Destek Programları Desteklenecek Projeler İlanı ve Doğrudan Faaliyet Desteği açılışına Bakan Çağlayan’ın yanı sıra Mersin Valisi ve ÇKA Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, ilçe belediye başkanları, oda başkanları ile çok sayıda işadamı katıldı.

 
Teşvik sistemi hazırlanırken kalkınma ajanslarıyla yakın diyalog kurulmasını istediğini ifade eden Çağlayan, yaklaşık 204 milyon TL’ye ulaşan, böylesinde önemli çalışmalara imza atan ajanslardan bilgi alınmamasını eksiklik olarak gördüğünü söyledi.Teşvik sitemi uygulamasında kalkınma ajanslarıyla birlikte çalışma yürütüleceğini aktaran Çağlayan, ajans desteklerinin Türkiye’nin bölgesel gelişimini arttırmak için planlandığını hatırlattı.
 
Türkiye’de sosyal güvenlik konusunda geçmiş hükümetlerin birçok hata yaptığını ileri süren Çağlayan, sosyal güvenlik sistemindeki iyileşmeyi ancak 2030’dan sonra sağlayabileceklerini vurguladı. Kamu borçlarına ve dış borçlara önem verdiklerinin altını çizen Çağlayan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Geçmişten gelen borçları ödeyebilmemiz gerek. Yeni yaptığımız teşvik sistemi Adana gibi bazı illerimizi memnun etmemiş olabilir. Ama Türkiye bilmeli ki, bölgeler arası gelişmişlik sürecini ortadan kaldıracak mekanizmayı oluşturmalıyız. Doğu ve Güneydoğu’da yaşananlardan kimsenin ‘bana ne’ deme lüksü yok. Orada ortaya çıkan birçok çalışmadan tüm Türkiye etkileniyor. Türkiye’nin, insanların doğduğu yerde doymasını sağlayacak bir mekanizmayı sağlaması lazım. Bölgesel teşvik mekanizması bunun yollarından biri, 81 ilin aynısını aynı değerde gören bir anlayışa sahibiz. İllere farklı davranma lüksümüz olamaz. Herhangi bir ilimizi başkasına tercih edemeyiz.”
 
 
 

Artık seçen biz olduk

Son yıllarda Türkiye’nin yatırımcı akınına uğradığını söyleyen Çağlayan, başta kimya sektörü olmak üzere birçok sektörden şirketin Türkiye’yi kendisine operasyon merkezi yapmak istediğini belirtti. Dünyada yatırım yapanların en fazla güvendiği ülkeler arasında Türkiye’nin ilk sıralara yükseldiğini vurgulayan Çağlayan, kimya sektörü başta olmak üzere birçok sektörde faaliyet yürüten uluslararası yatırımcının Türkiye’ye gelmeye başladığını anlattı.Avrupa’nın artık çalışamaz hale geldiğini ve yaş ortalamasının 45 olduğunu ifade eden Çağlayan, birçok şirketin Türkiye’yi operasyon merkezi yapmak istediğinin altını çizdi. Çağlayan, “Artık seçen biz olduk. Ülkemiz için önem arz eden, yatırıma, üretime, istihdama ve ihracata dönük çalışma yapacak ve bilhassa Türkiye’nin dış ticaret açığı verdiği, ülkemizde üretilmeyen yatırımları çekme noktasında kararlı olacağız. Geçmişte bizi seçiyorlardı. Ama artık seçen biz olduk. Ülkemize gelen her yatırıma da kapımızı açmıyoruz dedi.
 
Başta Avrupa Birliği (AB) ülkeleri olmak üzere tüm dünya ülkelerinde yaşanan ekonomik krizi hatırlatan Çağlayan, Türkiye’nin, bugün Avrupa’ya ekonomi ve siyasi istikrar konusunda ders vermeye başladığını dile getirdi. Özellikle Yunanistan’ın içinde bulunduğu durumdan kurtulmasının mucize olduğunu ifade eden Çağlayan, Bu sıkıntının başka ülkelere sirayet ettiğini umarım görmeyiz. Yunanistan’ın Portekiz, İspanya ve İtalya’yı aynı sıkıntıya sürüklemesi söz konusu” diye konuştu. 
Türkiye’de ihracatın yüzde 46’sını Avrupa ülkelerine yapıldığını, buna karşın Türkiye’ye 8 yılda 110.5 milyar dolarlık doğrudan yatırım geldiğini ifade eden Çağlayan, sadece geçtiğimiz yıl 15.9 milyar dolarlık yatırım yapıldığını belirtti. Bu yatırım rakamının 80 yıllık cumhuriyet tarihinde gelen toplam yabancı sermayeden daha fazla olduğunu anlatan Çağlayan, 110.5 milyar dolarlık doğrudan yatırımın yüzde 75-80’inin Avrupa ülkelerinden geldiğini söyledi. Çağlayan, “Türkiye tarihinde ilk kez son 100 yıldaki en büyük krizde IMF çıpasını bir tarafa atmış, kendi ülkemizin değerlerine, kendi özel sektörüne çıpasını bağlayarak bu küresel krizde tarihi bir destan yazmıştır” yorumunda bulundu.
 
 
 

Göçle gelenlere 27 milyon lira

Mersin Valisi ve ÇKA Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Güzeloğlu ise konuşmasında ÇKA’nın 2006 yılından bu yana bölgesine kaynak aktaran, doğrudan 100 milyon eş finansmanla 200 milyon TL’lik değer yaratmanın yanında Türkiye’nin ilk Kalkınma Ajansı olma özelliği taşıdığını ifade etti. KOBİ’lere, sosyal faydalı derneklerden vakıflara kadar değer yaratan bir ajans olduğunu belirten Güzeloğlu, bugün ‘Rekabet Gücünün Artırılması’, ‘Göçle Gelen Nüfusun Sosyal ve İktisadi Uyumunun Sağlanması’ ve ‘Bölge İçi Gelişmişlik Farklarının Azaltılması’ başlıklarında 27 milyon TL’lik kaynağın bölgeye aktarılacağı söyledi.


 
ÇKA Genel Sekreteri Zekeriya Şarbak ise konuşmasında mali destek proje çağrısı ile ilgili bilgi verdi. ÇKA’nın 2011 Mali Destek Programında bölgedeki rekabet gücünün artırılması, Çukurova Bölgesine göçle gelen nüfusun sosyal ve iktisadi uyumunun sağlanması ve bölge içi gelişmişlik farklarının azaltılması olduğunu anımsatan Şarbak, bu kapsamda hazırlanan projelere 20 bin TL- 200 bin TL aralığında destek verildiğini söyledi.
 Konuşmaların sonunda Vali Güzeloğlu tarafından Bakan Çağlayan’a desteklerinden dolayı teşekkür plaketi verildi. Bakan Çağlayan, daha sonra Anadolu Sanayici ve İşadamları Federasyonunun (ANSİFED) basına kapalı olan toplantısına katıldı.

banner75
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.