banner253

Baro Başkalarından İç Güvenlik Paketi Tepkisi

Çukurova Bölgesi'ndeki barolar ortak bir bildiri yayınlayarak, kamuoyunda 'İç güvenlik paketi' olarak anılan yasa tasarısı ile ilgili çekincelerini dile getirip paketin TBMM gündeminden derhal çekilmesini istedi.

Baro Başkalarından İç Güvenlik Paketi Tepkisi

Çukurova Bölgesi'ndeki barolar ortak bir bildiri yayınlayarak, kamuoyunda 'İç güvenlik paketi' olarak anılan yasa tasarısı ile ilgili çekincelerini dile getirip paketin TBMM gündeminden derhal çekilmesini istedi.

04 Şubat 2015 Çarşamba 17:33
Baro Başkalarından İç Güvenlik Paketi Tepkisi
Adana Baro Başkanı Av. Mengücek Gazi Çıtırık, Gaziantep Baro Başkanı Av. Bektaş Şarklı, Hatay Baro Başkanı Av. Ekrem Dönmez, Mersin Baro Başkanı Av. Alpay Antmen ve Osmaniye Baro Başkanı Av. Dilem Aksoy, yasa tasarısı ile ilgili ortak bildiri yayınladı.
'POLİSİN YETKİSİ SINIRSIZ OLACAK'
Önleyici kolluk faaliyetinin suç öncesi aşamaya ait olduğu ve suç işlendikten sonra soruşturma evresinin adli makamlar tarafından yürütüldüğü hatırlatılan bildiride şöyle denildi:
"Mülki amirler, böylelikle suç unsuru belirleme ve suç yaratma yetkisine sahip olacaklardır ki bu durum 'suç ve cezalarda kanunilik ilkesine' aykırılık teşkil edecektir. Kişilerin üst, eşya ve araçlarının aranmasına dair tedbirlerin uygulanmasında yargıç kararı olmaksızın, kolluğun keyfiyetine bırakılması da son derece tehlikeli bir düzenlemedir. Aynı husus; koruma altına alma ve yakalama gibi tedbirler için de geçerlidir. 2559 Sayılı Polis Vazife ve Selâhiyet Kanunun 16'nci Maddesinde yer alan polisin zor ve silah kullanma yetkisini daha da arttıran bu düzenlemelerle, polise tanınan yetki sınırsız hale gelecek, polis keyfiyeti, orantısız güç kullanımı meşruluk kazanacaktır."
'ANAYASA'YA AYKIRI'
Yasa tasarısında iletişimin tespiti ve dinlenme işlemlerinin yargı kararı olmadan Emniyet Genel Müdürlüğü'nün veya İstihbarat Daire Başkanının yazılı emriyle Telekomünikasyon yoluyla yapılacağının ifade edildiği bildirinin devamında şu görüşlere yer verildi: "Bölge baro başkanları olarak temel hak ve özgürlüklerin özüne dokunan, Anayasa, AİHS ve evrensel normlara aykırı olan, kuvvetler ayrılığını ortadan kaldıran, hukuk devletini askıya alıp parti-devlet, polis devletini yasal hale getiren bu düzenlemelere karşıyız. İç Güvenlik Paketi'nin yasalaşmaması gerekir.


TBMM'nin gündeminden derhal geri çekilmelidir. Siyasi iktidar hukuk tanımazlığına artık bir son vermelidir. Hukuku sözde değil, özde içselleştirmelidir. İnsanlarımızın temel hak ve özgürlüklerini kullanmasına ket vuracak düzenlemelere değil, demokrasi ve insan hakları standartlarını yükseltecek uygulamalara ihtiyacımız bulunmaktadır. Avukatlık Yasası'nın 76 ve 95'inci maddelerinin barolara verdiği yetki ve göreve dayanarak bu açıklamayı yapmamız vicdani bir sorumluluktur. Anılan bu paketin yasalaşmaması için her türlü mücadelenin içinde olacağımızın bilinmesini istiyoruz."
Son Güncelleme: 05.02.2015 11:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner266