Başkan Sarı; Ahilik İnsan Odaklı Ticaret Ahlakının Özüdür

Geçmişi 13. Yüzyıla kadar dayanan ve Mersin Valiliği himayesinde Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliğince (Mersin ESOB) bu yıl 30’uncusu kutlanacak olan Ahilik Kültürü Haftasında, geleneğin yaşatılması ve geleceğe taşınması sağlanacak.

Başkan Sarı; Ahilik İnsan Odaklı Ticaret Ahlakının Özüdür

Geçmişi 13. Yüzyıla kadar dayanan ve Mersin Valiliği himayesinde Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliğince (Mersin ESOB) bu yıl 30’uncusu kutlanacak olan Ahilik Kültürü Haftasında, geleneğin yaşatılması ve geleceğe taşınması sağlanacak.

18 Eylül 2023 Pazartesi 19:32
Başkan Sarı; Ahilik İnsan Odaklı Ticaret Ahlakının Özüdür

Bu yıl 30’uncusu kutlanacak olan Ahilik Haftası kapsamında Mersin’de bir dizi etkinliğe imza atılacak. Mersin Valiliği ile Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği (Mersin ESOB) organizasyonundaki kutlamalar bugün başlayacak.

Kutlamalarla ilgili yazılı bir açıklama yapan Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Sarı, bir meslek örgütlenmesinin ötesinde insanı ticari ve ahlaki yönde de eğiterek toplumun sosyal ve ekonomik hayatına büyük etkisi olan Ahiliğin kamuoyuna tanıtılması ve gelecek nesillere aktarılmasının büyük önem taşıdığını söyledi.

Mersin Valiliği himayesinde bu yıl 30.  Kutlanacak olan Ahilik Kültürü Haftasıyla ilgili açıklama yapan Başkan Sarı, Ahiliğin insan odaklı ticaret ahlakının özü olduğunu söyledi.

“AHİLİK GÜZEL MEZİYETLERİN BİRLEŞTİĞİ BİR SOSYO-EKONOMİK DÜZENDİR”

Başkan Sarı; insanı ele alan ve insan olarak yetiştiren Ahiliğin geçmişinin 13. Yüzyıla kadar dayandığını, bu geleneğin devlete çok büyük katkılar sunmuş bir kurum olduğunu dile getirerek “Ahilik, Ahi Evran tarafından kurulmuş; Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde Anadolu’da yaşayan halkın sanat, ticaret, ekonomi gibi çeşitli meslek alanlarında yetişmelerini sağlayan, onları ahlaki yönden yetiştiren, çalışma yaşamını iyi insan meziyetlerini esas alarak düzenleyen bir örgütlenmedir. Kendi kural ve kurulları vardır. Günümüzün esnaf odalarına benzer bir işlevi olan Ahilik iyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin kısacası bütün güzel meziyetlerin birleştiği bir sosyo-ekonomik düzendir” dedi.

“AHİLİĞİN GELECEK KUŞAKLARA AKTARABİLMESİ ADINA ÇALIŞMALARIMIZ SÜRECEK”

Konuşmasının devamında Ahilik kurumunun bugün modern çağda kurulan bir çok kurum ve kuruluşun temeli ve özü olduğunu kaydeden Sarı, “Toplumsal huzurun ve barışın sağlanmasının temel taşı olan ahilik aslında kardeşlik, sevgi, saygı, çalışma ve dayanışma demektir. Belirli meslek ilkeleri doğrultusunda yetişmesi önemli olan Esnaf ve Sanatkarımızın emeğini ve sermayesini ortaya koyarak hem kazanç elde etmek hem de yanında çalışan işçisinin alın terinin karşılığını vererek toplumsal dayanışmaya ve barışa destek olmak gibi görevleri vardır. Ahiliğin temelinde sevgi, saygı, kardeşlik, doğru çalışma, helal lokma, esnafın birbirini desteklemesi, yardımlaşması ve dayanışması yatar. Bunlar aynı zamanda toplumsal huzurun ve barışın sağlanmasına da vesile olur. Emeğini ve sermayesini ortaya koyarak çaba gösteren esnafın kazancı kutsaldır. Sahip olduğumuz bu zenginliği anlayarak gelecek kuşaklara aktarabilmesi adına çalışmalarımız sürecektir” dedi.

“İNSAN ODAKLI TİCARET AHLAKINI GÜNÜMÜZE AKTARMALIYIZ”

Başkan Sarı açıklamasını şöyle sürdürdü: “Ahilik insan odaklı, insanı sadece ticari anlamda değil, ahlaki ve dini yönde de eğiten köklü bir kültürdür. Bunları yaparken ticari ahlakı da esas almaktadır. Biz o kültürü yaşatmak amacıyla mücadele ediyoruz. Bugün bile baktığımızda Cumhuriyet döneminin TSE, Paten enstitüsü, Ticaret Müdürlüğü, kooperatifler, odalar gibi bir çok kurumunun temelini Ahilik oluşturmaktadır. Hatta Almanya’nın mesleki eğitim sisteminin temelini bile Ahilik oluşturmaktadır. Bu anlamda bu kadar köklü ve bizim geçmişimizde iz bırakan ahiliği kamuoyuna tanıtabilmek bu kültürü gelecek nesillere aktarabilmek adına mücadele ediyoruz. O dönemin kurallarını bugüne elbette getiremeyiz belki ama en azından insan odaklı ticaret ahlakını günümüze aktarabilmek bile bizler için büyük önem taşımaktadır”.

YILIN İL AHİSİ, İL KALFASI VE İL ÇIRAĞI SEÇİLECEK

Daha sonra hafta ile bilgi paylaşımında bulunan Başkan Sarı “Bu yıl 30. Kutlanacak Ahilik Kültürü Haftası kapsamında Tertip komitesi olarak 19 Eylül Salı günü saat 16.00 ‘da Mersin Valisi Sayın Ali Hamza Pehlivan; saat 16.45’te ise Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Vahap Seçer ziyaret edilecektir. Ana kutlama programı ise 20 Eylül Çarşamba günü gerçekleştirilecek. Toroslar Cumhuriyet Alanında saat 09.00 da Atatürk Anıtına çelenk sunulması sonrası kutlamalar Toroslar Yunus Emre Kültür Merkezinde devam edecek.  Buradaki kutlamalar  saat 10.00 da  saygı duruşu ve istiklal marşı ile başlayıp, protokol konuşmaları ile devam edecek. Temsili şed kuşatma töreninin ardından halk oyunları gösterisi yapılacak. Yılın İl Ahisi, il kalfası ve il çırağı ödüllerinin verilmesi sonrası mesleğinde yarım asırı geride bırakan esnaf sanatkarlara plaket verilecek. Kaybolmaya yüz tutmuş mesleği icra eden esnaf sanatkarlara plaket verilmesinin ardından kutlamalar geleneksel Ahilik Pilavı ikramı ile son bulacak. Tüm Mersinlileri ve basın mensupları arkadaşlarımızı kutlamalarımıza tekrar davet ediyoruz.”

Mersin Portal-Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.