banner311
banner312

Başkan Seçer'den Anamur Çıkarması

Anamur’da vatandaşlar ve muhtarlarla bir araya gelen ve taleplerini dinleyen Başkan Seçer, düzenlenen programda da koyun, keçi ve avokado fidanı dağıttı. Seçer, Büyükşehir Belediyesi’nin halkın her kesimine dokunduğunu vurgulayarak, “Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal politikalar konusundaki uygulamaları Türkiye’de parmakla gösteriliyor” dedi. Her fırsatta Anamur’u ziyaret ettiklerini söyleyen Seçer, “‘Gözden ırak olan gönülden de ırak olur’ sözünü boşa çıkarmak istiyoruz. Gözümüz de gönlümüz de burada” diye konuştu.

Başkan Seçer'den Anamur Çıkarması

Anamur’da vatandaşlar ve muhtarlarla bir araya gelen ve taleplerini dinleyen Başkan Seçer, düzenlenen programda da koyun, keçi ve avokado fidanı dağıttı. Seçer, Büyükşehir Belediyesi’nin halkın her kesimine dokunduğunu vurgulayarak, “Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal politikalar konusundaki uygulamaları Türkiye’de parmakla gösteriliyor” dedi. Her fırsatta Anamur’u ziyaret ettiklerini söyleyen Seçer, “‘Gözden ırak olan gönülden de ırak olur’ sözünü boşa çıkarmak istiyoruz. Gözümüz de gönlümüz de burada” diye konuştu.

09 Eylül 2021 Perşembe 12:11
Başkan Seçer'den Anamur Çıkarması

Gelecek yıl 500 bin adet çilek fidesi dağıtacaklarını, tarım başta olmak üzere her alanda projelerine devam edeceklerini ifade eden Seçer, “Yolumuz uzun, işimiz çok, görevimiz çok, sorumluluğumuz çok, ülkenin bizden beklentisi çok. Mersin Büyükşehir Belediyesi iyi işler yapıyor. Daha da iyi işler yapmaya aday” diye konuştu.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Aydıncık ve Bozyazı ziyaretlerinin ardından Anamur ilçesine çıkarma yaptı. Anamur ilçesinde bir dizi ziyaretler geçekleştiren, muhtarlar ve vatandaşlar ile bir araya gelerek taleplerini dinleyen Başkan Seçer, Anamurlu yetiştirici ve üreticilere koyun, keçi ve avokado fidanlarını düzenlenen törenle teslim etti. Başkan Seçer, “‘Gözden ırak olan gönülden de ırak olur’ sözünü boşa çıkarmak istiyoruz. Gözümüz de gönlümüz de burada” dedi.

Ziyaretler Anamur Kaymakamlığı ile başladı

Başkan Seçer’e ziyaretleri sırasında CHP Anamur İlçe Başkanı Durmuş Deniz, CHP Bozyazı İlçe Başkanı Baykal Arıdeniz, Meclis üyeleri, Büyükşehir Belediyesi bürokratları ile muhtarlar eşlik etti. Seçer’in Anamur programı Anamur Kaymakamı Bilal Bozdemir’i ziyaretle başladı. Seçer, göreve yeni atanan Bozdemir’e görevinde başarılar diledi. Ardından yaklaşık 20 kilometre uzunluğundaki Güneybahşiş-Çaltıbükü grup yolu çalışmasını inceleyen Seçer, toplam 9 köyü birbirine bağlayan yolda yapımı devam eden sathi kaplama çalışmalarında incelemelerde bulundu. Seçer, grup yolu incelemesine geldiği sırada davullar ve zurnalar ile karşılandı. Ardından Çaltıbükü Mahallesi Dibek Mevkii’ne geçen Seçer, muhtarların ve vatandaşların taleplerini tek tek dinledi. Toplantıda Çaltıbükü, Boğuntu, Sugözü, Kılıç, Akine, Sarıağaç, Güneybahşiş, Ormancık ve Çeltikçi mahalle muhtarları yer aldı. Ardından Malaklar Mahallesi’ne giden Seçer, burada yer alan Malaklar İlkokulu ve Malaklar Ortaokulu’nda öğrenciler ile bir araya geldi, yeni eğitim-öğretim döneminde başarılar diledi.

Seçer, Anamur’da esnaf ziyaret etti

Çeltikçi Mahallesi’ne geçen Seçer, orada da vatandaşlarla sohbet edip taleplerini dinledi. Seçer Anamur’un cadde ve sokaklarında esnaf ziyaret edip, ‘Hayırlı işler’ diledi. CHP Anamur İlçe Başkanlığı’nda da partililer ile bir araya gelen Başkan Seçer, ziyaretlerinin ardından ise ‘Hadi Gel Köyümüze Destek Verelim Projesi’ kapsamında koyun, keçi ve avokado dağıtım töreninin yapıldığı Anamur Koordinasyon Müdürlüğü’ne geçti. Seçer, Anamur ziyaretlerinin ardından ise yol dönüşünde Bozyazı ilçesi Tekmen Mahallesi’nde çıkan yangın dolayısıyla yolda durup, vatandaşlara geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Seçer, yaklaşık 20 kilometre uzunluğundaki grup yolunu inceledi

Başkan Seçer, Güneybahşiş-Çaltıbükü grup yolu çalışması incelemesinde yaptığı açıklamada, “Bu güzergah Güneybahşiş-Çaltıbükü grup yolu. Sugözü bölgesi. Daha önce 6 kilometrelik kısmı Güney’den Kuzey’e doğru birinci katı dökülmüştü, yapılmıştı, sathi kaplama. Şimdi kalan kısmını yapıyoruz. Toplamda da 20 kilometreye yakın bir grup yolu. Burada 10 köye yakın yerleşim yerimiz var, mahallemiz var ve yoğun kullanılan, aktif kullanılan bir yol. Kalan bölümü de yani o 6 kilometre sonrası yolun da şu anda çalışmaları başladı. İkinci katı da dökülecek. Kısa bir süre sonra vatandaşlarımız son derece konforlu bir yola kavuşmuş olacaklar” ifadelerine yer verdi.

Çaltıbükü Mahalle Muhtarı Nazım Saydam ise  “Yaklaşık olarak 50 yıldır bu köyümüz hiçbir şekilde böyle bir hizmet görmedi, böyle bir genişleme olmadı. Kendisine çok teşekkür ediyoruz, Allah razı olsun” dedi.

Seçer, muhtarlarla bir araya geldi

Seçer, Çaltıbükü Mahallesi Dibek Mevkii’nde muhtarlar ve vatandaşlar ile bir araya geldiği sırada yaptığı konuşmasında, vatandaşların ilgisinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Allah hepinizden razı olsun. Şunun için razı olsun; muhtarımın dediği gibi yarım asırdır bir hizmeti alamayan bölgeye sorun aktarıldığı zaman sorunun ciddiyetinin farkına varıp bunu derhal gidermeliyiz diyen bir Belediye Başkanı’nın bu gayretinin sizler tarafından görülmesi benim için çok önemli, çok değerli. Benim çalışma gücüm bu, çalışma enerjim bu. İnsanların bizim yaptıklarımızı takdir etmesi, saygı, hürmet, sevgi göstermesi. Her şeyden önemlisi Allah razı olsun demesi bizim için çok önemli” dedi. Buluşmada kırsal mahallelerin muhtarları ve vatandaşlarla bir araya geldiklerini sözlerine ekleyen Seçer, taleplerin başında yol ve suyun geldiğini belirterek, Büyükşehir Belediyesi olarak en fazla bütçe ayırdıkları birimin yol yapım birimi olduğunu kaydetti.

“Büyükşehir’in sosyal politikalar konusundaki uygulamaları Türkiye’de parmakla gösteriliyor”

Seçer, CHP Anamur İlçe Başkanlığı’nda yaptığı konuşmasında, yönetim olarak merkeze uzak yerlere ayrı bir önem gösterdiklerini belirterek, “Anamur da bunların en başında geliyor. Buranın yönetimi ile ilgili, buradaki hizmetlerle ilgili, buradaki uygulamalarla ilgili çok daha dikkatli davranmaya gayret ediyoruz. Anamur’da bugün de gördüğüm manzara, belediye olarak halkın her kesimine dokunulduğu yönünde. Kötü diyebileceğim hiçbir hizmet alanımız yok. İyi yolda olduğumuz çok aşikar, çok net. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal politikalar konusundaki uygulamaları Türkiye’de parmakla gösteriliyor. Ortaya koyduğumuz sosyal politikalarla ilgili projeler Türkiye’de ilk ve tek” ifadelerini kullandı.

“‘Gözden ırak olan gönülden de ırak olur’ sözünü boşa çıkarmak istiyoruz”

Başkan Seçer, ‘Hadi Gel köyümüze Destek Verelim Projesi’ kapsamında gerçekleştirdikleri dağıtım töreninde, Anamur’un Akdeniz’in en güzel ilçelerinden biri olduğunu, yeşille mavinin buluştuğu bereket, tarım ve turizm kenti olduğunu ifade ederek, her fırsatta Anamur’u ziyaret ettiklerini söyledi. Seçer, “‘Gözden ırak olan gönülden de ırak olur’ sözünü boşa çıkarmak istiyoruz. Gözümüz de gönlümüz de burada” dedi.

“Yolumuz uzun, işimiz çok, sorumluluğumuz çok”

Büyükşehir Belediyesi’nde en üst kademeden en alt kademeye kadar herkesin çalıştığını kaydeden Seçer, “Yolumuz uzun, işimiz çok, görevimiz çok, sorumluluğumuz çok, ülkenin bizden beklentisi çok. Mersin Büyükşehir Belediyesi iyi işler yapıyor. Daha da iyi işler yapmaya aday bir belediye çünkü sistem oturmuş, mali disiplin sağlanmış” dedi. Seçer, geriden gelen borçları ödediklerini fakat kendi döneminde borçlanma alamadığını hatırlatarak, ödedikleri 1 milyara yakın borçla yüzlerce kilometre yol, binlerce insana sosyal yardım, milyonlarca liralık tarım desteği yapabileceklerinin altını çizdi.

“Amacımız üretmek, amacımız ekonomiye katkı sunmak”

Türkiye tarımının önemine dikkat çeken Başkan Seçer, ‘Hadi Gel Köyümüze Destek Verelim’ projesinin anlamının ‘köyde doğanları köyde doyurmak’ olduğunu söyleyerek, “Bunun anlamı bu, yoksa insanlar şehre göç ediyor, üretim olsun” dedi. Seçer, kısa süre önce atalık tohum nohut hasadı için Gülnar’a yaptıkları ziyaretlerde kadınların üretmek istediklerini belirtmeleri üzerine Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi’nin gönüller ekibinin Gülnar’ın Dayıcık Mahallesi’nde bir toplantı gerçekleştirdiklerini ifade ederek, “Bu hafta boyunca bütün ilçelere gidecekler. Bunlar gönüllü insanlar. Eşim Meral Seçer de içerisinde. Gülnar’ın Dayıcık ilçesine kadar gittiler. Biz kırsal bölgede kadınlarımızın kalkınması adına ne gerekiyorsa beraber proje yürütmek istiyoruz ve bunun için de ilk toplantılarını yaptılar. Demek ki amacımız üretmek, demek ki amacımız ekonomiye katkı sunmak” ifadelerine yer verdi.

“Gerçekten gerçekçi verilerle biz bu adayları seçiyoruz”

Başkan Seçer, 2’si kadın üretici olmak üzere Anamur ve Bozyazı’da toplam 5 yetiştiriciye koyun ve keçilerini teslim edeceklerini belirterek, “Gerçekten gerçekçi verilerle biz bu adayları seçiyoruz. Elbette çok daha fazla insanımız buna layık ama her yıl 60 üreticiye, 5 yıl süre ile her birine 25 küçükbaş hayvan toplamda 1500 hayvan. 5 yılda 7 bin 500 damızlık hayvan popülasyonuna katılacak. Bölgemizde damızlık popülasyonunun daha kaliteli olması için yapılan bir çalışma. Avokado fidanı toplamda Mersin genelinde bu yıl 4 bin 40 adet dağıtılacak. Erdemli’de de Akdeniz ilçemizde de dağıtım gerçekleşecek. Bugün burada 2 bin 540 avokado fidanı dağıtacağız. Bu geçen yıl 1500 adetti. 21 mahallede 32’si kadın 127 üreticiye avokado fidanı dağıtacağız” diye konuştu.

İstedikleri kalitede verim alınamayacağını tespit ettikleri için bu yıl çilek fidesi dağıtımı yapmadıklarını ifade eden Seçer, “Gelecek yıl 500 bin adet en kalitelisinden, en iyisinden çilek fidelerini üreticilerimize dağıtma imkânımız olacak” dedi.

Evsel atıkları toplamak Mersin Büyükşehir’den, vergiyi almak ilçe belediyelerinden

Evsel atıkları toplayarak Büyükşehir Belediyesi’nin düzenli katı atık istasyonlarına teslim etmenin ilçe belediyelerinin görevi olduğunu fakat bu yapılmadığı için Anamur’un evsel atık sorunu olduğunu hatırlatan Seçer, bugüne kadar ormanlık alanlarda vahşi depolama yapıldığını söyledi. Başkan Seçer, ayrıca, Anamur, Bozyazı, Aydıncık, Gülnar ve Mut’un evsel atığını, taşıma bedelini finanse ederek çevre kirliliğinin önüne geçmek için Büyükşehir Belediyesi’nin taşıdığını fakat evsel atık toplama vergisini ilçe belediyesinin aldığını vurguladı. Yıllık 8-10 milyon lira maliyeti olan taşıma bedelini Büyükşehir’in üstlendiğini söyleyen Seçer, “Paraya acımadık. Yeter ki Anamur’un, Bozyazı’nın, Aydıncık’ın güzel doğası kirlenmesin, denizi kirlenmesin, ormanı kirlenmesin diye bu katkıyı yaptık. Biz çevremiz, ormanımız kirlenmesin diye bugüne kadar yapılmamış bir hizmeti yani burada ormanlarda vahşi depolama yapılmasın diye belirli bir ücret ödeyerek bu çöpleri Silifke’deki bertaraf tesisine Büyükşehir Belediyesi olarak biz taşıtıyoruz” diye konuştu. 

Bozyazı’da yapılacak olan ve bugüne kadar mahkeme süreci nedeniyle beklemiş olan atık depolama tesisi yapım işinin kısa sürede başlayacağının da müjdesini veren Seçer, yeni bir kredi bulduklarını ifade ederek, “Ancak üzülerek bir şey daha söylemek istiyorum. Çöp depolama tesisi için alacağımız kredi paketi içerisinde İller Bankası bizlere; Otluca İçme Suyu Hattı Projesi’nin finansmanının da bu paketten sağlanabileceğini söylemişti. Ama gerçekleşmedi. Burada Cumhur İttifakı’na mensup Meclis üyelerinin ve siyasetçilerimizin bu işin peşine düşmesini istiyorum’ dedi.

Anamur’da yol yapım çalışmaları sürüyor

Anamur’da yol yapım çalışmalarının aralıksız devam ettiğini ifade eden Başkan Seçer, “Özellikle grup yolları yapımımız devam ediyor ama artık Merkez Anamur İskele Yolu, Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi’nde şu anda yağmur suyu hatları yapılıyor, ardından asfaltlama çalışmaları yapılacak. Çok geniş, güzel ışıklandırmalı bisiklet yolu da var, onun çalışmasını yapıyoruz. Orada açık kanal var DSİ’nin. Protokol yapmak istiyoruz, orayı kapatıp bisiklet yolunu sığdırmak istiyoruz. Muazzam bir yol yapacağız. Yine Hoca Ahmet Yesevi Caddesi, 19 Mayıs Caddesi buralarda içme suyu çalışmaları var. 19 Mayıs Caddesi’nde Hoca Ahmet Yesevi Caddesi’nde MESKİ’nin yağmur suyu çalışmaları var. Önce alt yapı sonra üst yapı yapılıyor. Artık Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde yapboz dönemi de sona erdi” diye konuştu.

“2024 seçimlerinde biz bu hizmetleri sayacağız ama çok yorulacağız, say say bitmez”

Büyükşehir Belediyesi’nin tarım alanındaki desteklerinin devam edeceğini sözlerine ekleyen Seçer, ‘Dosthane’ hizmetinden evde sağlık ve bakım hizmetlerine, ücretsiz lise ve üniversite sınavlarına hazırlayan Eğitim ve Öğretim Kurs Merkezlerinden sosyal hizmetlere kadar yürütülen birçok projenin artarak devam edeceğini söyledi. Seçer, “2024 seçimlerinde biz bu hizmetleri sayacağız ama çok yorulacağız, say say bitmez. 5 yıla çok şey sığdıracağız. Allah nasip etti, vatandaşlarımız destek oldu, biz göreve geldik. Allah bizi mahcup etmesin” dedi. Seçer, ayrıca vatandaşların telefonlarına indirebilecekleri Teksin Mersin uygulaması üzerinden ve Alo 185 hattından her türlü dilek, istek ve şikâyetlerini iletilebileceklerini söyledi.  

Şenay: “Hadi Gel Köyümüze Destek Verelim Projesi dört aşamalı bir ayaktan oluşuyor”

Mersin Veteriner Hekimler Odası Başkanı Bektaş Şenay, tarım ve hayvancılığın Türkiye’nin vazgeçilmezleri olduğunu belirterek, ülke ekonomisinin tarımla değerlendiğini söyledi. Şenay, “‘Hadi Gel Köyümüze Destek Verelim’ projesi dört aşamalı bir ayaktan oluşuyor. Büyükşehir Belediye Başkanlığımız bütün dağıtım, muayene ve tedavi ihtiyaçlarını karşılamakla yükümlü iken Koyun Keçi Birliği de koyunların teminatını sağlamakta. Veteriner Hekimler olarak biz hayvanların sağlıklarıyla ilgileniyoruz ve aşılarını zamanında yapıyoruz, yeniliyoruz. Kayıt ve takip işlerine de Tarım İl Müdürlüğü destek veriyor. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Kocabıyık: “Böylesine güzel projeler üreticinin hem gönlüne hem de cebine dokunuyor”

Mersin ili Damızlık Koyun Keçi Birliği Anamur-Bozyazı Temsilcisi Veteriner Hekim Güven Kocabıyık, yaptıkları saha ziyaretlerinde geçen yıl dağıtılan hayvanları kuzularını ve oğlaklarını gördükçe mutluluk duyduklarını ifade ederek, “Böylesine güzel, gerçekçi, somut, elle tutulur gözle görülür projeler çiftçinin, köylünün, üreticinin hem gönlüne hem de cebine dokunuyor. Tıpkı diğer fidan ve fide dağıtımı gibi Anamur’da Çamlıpınaralanı köyümüzdeki, Halkalı’daki vatandaşlarımızın evlerindeki musluklarından akıttığınız sular gibi. Ve de bakım hizmetleri gibi, hasta yakınları için kurduğunuz ‘Refakatçi Evi’ gibi, dağıtılan arı malzemeleri gibi, karla kaplı yollarımızı açtığınız gibi. Bir sloganımız vardı ‘Halk ister, Vahap Seçer yapar’ diye ama görüyoruz ki; 2.5 yıl sonunda da Vahap Seçer halkın istemesine bile gerek kalmadan ihtiyaçlarını görüyor ve uyguluyor. Çok teşekkür ederiz” dedi.

Doğan: “Geçen sene Mersin’de ihracat şampiyonu avokado çıktı”

Tropikal Meyve Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Başkanı Ergun Doğan, Anamur muzuna alternatif ürün olan avokado yetiştiriciliğine Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği destekten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, şunları söyledi:

“2, 3 yıldır avokado fidanlarımız buraya dışarıda 100, 150 TL arası fiyatlarda giderken dağıtabildiğimiz kadar, ulaşabildiğimiz kadar her aileye 14 ile 20 arasında bir fidan sözünü aldık ve hiç aksamadan devam ediyor. Fidanlar hem sertifikalı hem aşıları vurulmuş hem de kısa sürede kendini toplayan fidanlar. Burada bize düşen; bu fidanlara bakıp meyvelerini de ihracata gidebilecek şekilde yetiştirmekti. Biz de bunun sözünü vermiştik. Geçen sene Mersin’de ihracat şampiyonu avokado olarak çıktı. Alanya ve Antalya’dan bir gömlek daha ilerdeyiz. Kaledran’da bu ekimleri yapmıştık şimdi burada her yıl aşağı yukarı 5 binin üzerinde fidan Anamur’da ekiliyor. Kayıtlı olan 5 bin, bunun 2 bin 500 tanesini Mersin Büyükşehir Belediyesi sübvanse ederek çiftçilerimize dağıttı. Bize de bu ektiğimiz fidanların meyvelerini şimdi Vahap Bey’e ikram etmek kaldı. Tarımı desteklediği için Allah razı olsun diyoruz.”

Yağcı: “Kadınlara arka çıktığı için teşekkür ediyorum Başkanımıza”

‘Hadi Gel Köyümüze Destek Verelim’ projesinden yararlanan yetiştirici Ayşe Yağcı, üreticiye desteklerinden dolayı Başkan Seçer’e teşekkür ederek, “Geçen yıl hayvan alan kadınım. Çok memnunum. Kadınlara arka çıktığı için teşekkür ediyorum Başkanımıza. Hayvanlardan çok memnunum, 13, 14 tane oğlak aldım” dedi.

Mersin Portal-Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.