Başkan Seçer'e Etik mi Sorusu ?

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Mersin Şubesi'nin Kurucu Başkanlarından ve 3 dönem Oda başkanlığı görevi yürütmüş Mühendis Kamer Gülbeyaz, yayınladığı bir yazılı açıklamayla Başkan Vahap Seçer'e "Etik" sorusunu yöneltti. Gülbeyaz, "Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı Mersin'deki Meslek Odalarının sırf Oda Başkanı konumunda oldukları için Belediyeye işe alınmaları etik midir?" dedi.

Başkan Seçer'e Etik mi Sorusu ?

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Mersin Şubesi'nin Kurucu Başkanlarından ve 3 dönem Oda başkanlığı görevi yürütmüş Mühendis Kamer Gülbeyaz, yayınladığı bir yazılı açıklamayla Başkan Vahap Seçer'e "Etik" sorusunu yöneltti. Gülbeyaz, "Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı Mersin'deki Meslek Odalarının sırf Oda Başkanı konumunda oldukları için Belediyeye işe alınmaları etik midir?" dedi.

18 Kasım 2019 Pazartesi 11:40
Başkan Seçer'e Etik mi Sorusu ?

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB)'a bağlı Meslek Odalarında Başkanlık görevi yürütenlerin, Büyükşehir Belediyesi'nde işe alınmalarının doğru olmadığını kaydeden Elektrik Mühendisi Kamer Gülbeyaz, "Akademik bir konuma sahip olan Meslek Odaları kentin yararına olmayan projeler uygulanmaya konulduğu zaman, bu projelerle ilgili bilimsel veri ve haklı gerekçelerle itiraz eder, projenin uygun ve kentin lehine olması konusunda çaba harcar, yetkilileri ikna ederek işin takipçisi olurlar. Peki, Büyükşehir Belediyesi şayet kentin ve kentte yaşayanların yararına olmayan bir projeyi kentte uygulamaya kalkışırsa, Belediyeye işe alınan bu Oda Başkanları kendilerini işe alan Büyükşehir Belediye başkanına karşı tavır alırlar mı? Tabii ki hayır" ifadelerini kullandı. Gülbeyaz yaptığı bu açıklama ile Meslek Odası Başkanlığı görevini yürüten 3 ismin belediye bünyesinde işe alındığını aktardı. 

"PEKİ, NEDEN ETİK DEĞİLDİR"

"Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Vahap Seçer’e soruyoruz" cümlesiyle giriş yaptığı yazılı açıklamasında Gülbeyaz, "Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliğine (TMMOB) bağlı Mersin de ki Meslek Odalarının sırf Oda başkanı konumunda oldukları için Belediye ye işe alınmaları etik mi dir. Bu konu gündeme geldiği günden itibaren masaya yatırılmış ve Mersin de ki TMMOB’a bağlı meslektaşlarımızın geneli etik olmadığı kanısındadır. Peki neden etik değildir?  TMMOB bünyesinde faaliyet gösteren Meslek Odalarının kuruluş amacı genel tanımıyla meslek ve meslektaşlarının haklarını korumak ve geliştirmekle birlikte, ayrıca yaşadığı ülkenin, kentin ve o kentte yaşayanların yararına önemli proje ve uygulamaları önerir, geliştirir ve tatbikinde önemli katkı ve destek sağlar.  Ancak yerelde geçmiş dönemlerde de sıkça görüldüğü gibi yerel yöneticiler kentin ve kentte yaşayan halkın yararına olmayan proje ve uygulamaları yapma konumunda olabiliyorlar.

Akademik bir konuma sahip olan Meslek Odaları kentin yararına olmayan projeler uygulanmaya konulduğu zaman, bu projelerle ilgili bilimsel veri ve haklı gerekçelerle itiraz eder, projenin uygun ve kentin Lehine olması konusunda çaba harcar, yetkilileri ikna ederek işin takipçisi olurlar.  Büyükşehir Belediye başkanımız Mersin de ki TMMOB’a bağlı bazı meslek oda başkanlarını Belediye ye işe almış bulunmaktadır. Peki Büyükşehir Belediyesi şayet kentin ve kentte yaşayanların yararına olmayan bir projeyi kentte uygulamaya kalkışırsa, Belediyeye işe alınan bu Oda Başkanları kendilerini işe alan Büyükşehir Belediye başkanına karşı tavır alırlar mı? Tabii ki hayır" şeklinde belirtti. 

"ODA BAŞKANLARININ İSTİFA EDİP, BELEDİYEDEKİ İŞLERİNE ODAKLANMALARI SAĞLANMALI"

"Kaldı ki TMMOB Mersin İl Koordinasyon  Kurulu (TMMOB Mersin İKK) yönetmelik gereği alınacak kararlar ancak oy birliği ile alınırsa uygulanabilir" diyerek açıklamasına devam eden Gülbeyaz, devamında şu ifadeleri kullandı: "Oda başkanlarından oluşan bu kurul yani bir tek Oda başkanı hayır derse kararlar oy birliği ile alınmayınca uygulanamaz. Eğer Belediyede çalışan bir meslektaşımız daha önce bir meslek odası başkanı değilken seçimlere girerek bir meslek odasının başkanı olmuşsa elbetki buna bir şey söyleme hakkımız olamaz. Ama bir meslek odasının başkanı ilken bulunduğu konumu kullanarak Belediye ye işe girmişse ve bulunduğu odanın başkanlığından istifa etmemişse bu etik değildir.

Zaten meslek odalarının tabanında da bu durumdan hiçde hoşnut olmayan tepkili üyelerin varlığından söz etmek mümkündür.  TMMOB’a bağlı Meslek Odaları her daim kent ve kentlinin yararına çalışmalarını sürdürür, objektif ve bilimsel veriler ışığında kentte adeta bir denetim mekanizması görevini doğal olarak yürütür.  Aksi takdirde kent adına her zaman doğru ve önemli projelerin yaşama geçirilmesinde büyük bir özveri ile çaba harcayan TMMOB Mersin İKK nın yetkilerini bu şekilde elinden alırsanız vasıfsız bir meslek grubu konumundan öteye gidemez. Bu nedenle Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Vahap Seçer, kalıcı bir şekilde tarihe not düşmek istiyorsa, işe aldığı bu oda başkanlarının bulundukları meslek odalarının başkanlığından derhal istifa etmelerini sağlayarak, sadece belediyedeki işlerine odaklanmaları sağlanmalıdır.  Böylesi bir karar hem Büyükşehir Belediyesi hem kentimiz ve bende Mersin de ki tüm meslek Odalarımızın lehine olabilecek tek yegane çözüm olacaktır. Aksi takdirde bu konu asla gündemden düşmeyecektir. Saygılarımla..."

Mersin Portal-Haber Merkezi

Son Güncelleme: 18.11.2019 11:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.