Böyle Giderse Türkiye'de Kutlanacak bir İnsan Hakları Günü kalmayacak

CHP Mezitli İlçe Başkanı Ulaş Yılmaz İnsan Hakları Günü Nedeniyle Açıklama Yaptı.

Böyle Giderse Türkiye'de Kutlanacak bir İnsan Hakları Günü kalmayacak

CHP Mezitli İlçe Başkanı Ulaş Yılmaz İnsan Hakları Günü Nedeniyle Açıklama Yaptı.

10 Aralık 2012 Pazartesi 23:41
Böyle Giderse Türkiye'de Kutlanacak bir İnsan Hakları Günü kalmayacak
CHP Mezitli İlçe Başkanı Ulaş Yılmaz, "AKP bugün, bir yandan, ileri demokrasi söylemleriyle yeni bir Anayasa hazırlayacağını iddia ederken, diğer taraftan kendi dünya görüşüne aykırı bulduğu insan haklarına dair pek çok demokratik teklifi 'genel ahlak' vb. kalıp maskelerle elinin tersiyle itmektedir. Kısacası AKP zihniyeti budur ve böyle gitmesi halinde yakında Türkiye'de kutlanacak bir İnsan Hakları Günü dahi kalmayacaktır." dedi 


10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yapan Yılmaz şunları kaydetti:
"Birleşmiş Milletler'in, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'ni 10 Aralık 1948 tarihinde kabul etmesiyle birlikte her yıl 10 Aralık'ta Dünya İnsan Hakları Günü kutlanmaktadır.Bildiğiniz gibi, insan hakları kavramı, insanlar arasında ırk, din, renk, yaş ve cinsiyet ayrımı yapmadan; sevgi, saygı, dostluk duygularını geliştirmek, insanın insan olmak haysiyetiyle sahip olması gereken hakların hepsini kapsamaktadır. İnsan hakları, kişiyi kendi özüyle yaşatacak kurallardır. İnsanın insana hükmetmesi, kişisel, sosyal veya kültürel farklılıklarından ötürü birilerinin başka birilerini ezmesi, insan onuruna yakışmayan ve kabul edilemeyecek bir davranıştır. Bu tür ayrımların yapıldığı toplumlarda kavga, çatışma ve isyan eksik olmamıştır. İnsanlar arasında hak, eşitlik, adalet, özgürlük düşüncesi yaygınlaştıkça bu konuyla ilgili mücadeleler de artmıştır. 


Ancak ülkemizde insan hakları, hamasi nutuklarla hatırlanarak, gerçek hayatta yok sayılmaktadır. Ülkemiz, insan hakları ile ilgili bir çok uluslararası kuruluşa üye olduğu halde, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde insan haklarını en çok ihlal eden ülke sıralamasında neredeyse ilk olma yolundadır. Öte yandan Türkiye, son 10 yıldır insan hakları konusunda farklı bir açmazın içine sürüklenmektedir. Hükümet eliyle, giderek muhafazakarlaştırılan ve muhafazakarlaşmaya zorlanan Türk toplumu, insan haklarına dair pek çok şeyi günah ve yasak olarak kabul etmeye zorlanmaktadır. Bu durum öyle bir hal almıştır ki AKP hükümeti döneminde sıkça gördüğümüz 'tükürürüm böyle sanatın içine' 'kaldırım bu ucubeyi' gibi çıkışlar televizyon dizilerine dahi yansımıştır.
Sanatın evrensel kurallarıyla bağdaşmayan  ve adeta sanatçıyı, tek ve yegane kabul ettikleri muhafazakar bakış açısıyla kısıtlayan bu Tayyip Erdoğan ve AKP zihniyetinin, temel insan haklarına bakış açısı da kesinlikle farklı değildir. Zira aynı AKP bugün, bir yandan, ileri demokrasi söylemleriyle yeni bir Anayasa hazırlayacağını iddia ederken, diğer taraftan kendi dünya görüşüne aykırı bulduğu insan haklarına dair pek çok demokratik teklifi 'genel ahlak' vb. kalıp maskelerle elinin tersiyle itmektedir. Kısacası AKP zihniyeti budur ve böyle gitmesi halinde yakında Türkiye'de kutlayacak bir İnsan Hakları Günü dahi kalmayacaktır. Herkesi tek tipleştirmeye yönelik bu tavrın toplumda yaratacağı olumsuz sonuçlar ise aşikardır.

Oysa Ulu Önder Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni kurarken, ulusal ve uluslararası barışın devamlı ve kalıcı olması için insanların, insan kitlelerinin durumlarını iyileştirecek uluslararası önlemler alınmasının ve insanlığın bütününün insan haklarının korumasının bir insanlık görevi olduğunu söylemiştir. İnsan olmanın onuruyla haklarınıza sahip çıkma mücadeleniz daim, İnsan Hakları Gününüz kutlu olsun."
Son Güncelleme: 10.12.2012 23:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.