Bu Haberi Okumadan Sandığa Gitmeyin !

Merakla beklenen 30 Mart yerel seçimleri geldi çattı. Yarın Türkiye yerel seçime gidiyor. Peki dikkat edilmesi gerekenler neler?

Bu Haberi Okumadan Sandığa Gitmeyin !

Merakla beklenen 30 Mart yerel seçimleri geldi çattı. Yarın Türkiye yerel seçime gidiyor. Peki dikkat edilmesi gerekenler neler?

29 Mart 2014 Cumartesi 23:15
Bu Haberi Okumadan Sandığa Gitmeyin !

Türkiye, 5 yıl süresince görev yapacak belediye başkanları, il genel meclisi, belediye meclis üyeliği ve muhtarlar için 5 sün sonra sandık başına gidecek. Yarın yapılacak seçimler için 194 bin 310 sandık kurulacak, 26 milyon 704 bin 757'si kadın, 25 milyon 991 bin 75'i erkek toplam 52 milyon 695 bin 831 seçmen oy kullanacak.
Seçmenler, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, sürücü belgesi gibi kimliğini tereddütsüz bir şekilde gösteren resimli, resmi nitelikteki belgelerden birinin ibrazı ile oy kullanabilecek. Oy kabinine hiçbir seçmen cep telefonu, kamera gibi araçlarla giremeyecek.Yüksek Seçim Kurulu, 30 Mart Mahalli İdareler Genel seçimleri öncesinde yaptığı açıklamada, seçimle ilgili bilgileri ve dikkat edilmesi gereken unsurları internet sitesinden paylaştı. 


Oy verirken dikkat edilmesi gerekenler

OY KULLANMA SAATLERİ

YSK'dan yapılan açıklamada, saat 07.00 - 16.00 saatleri arasında;
Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüshane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis 


08.00 - 17.00 saatleri arasında ise; Yukarıda adları yazılı illerin dışında kalan diğer illerde oy kullanılabileceği belirtildi. 
İnternet sitesinden yapılan açıklamada, kimin hangi seçim türleri için oy kullanacağı şöyle açıklandı; "


KÖYDE;
-İl genel meclisi üyeliği seçimi, 
-Köy muhtarlığı ve köy ihtiyar meclisi üyeliği seçimi,


BÜYÜKŞEHİR OLMAYAN İLLERDE;
-İl genel meclisi üyeliği seçimi,
-Belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği seçimi, 
-Mahalle muhtarlığı ve mahalle ihtiyar heyeti üyeliği seçimi,


BÜYÜKŞEHİRLERDE; 
-Büyükşehir belediye başkanlığı seçimi,
-Belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği seçimi, 
-Mahalle muhtarlığı ve mahalle ihtiyar heyeti üyeliği seçimi, için oy kullanılacak. 

Oy verirken dikkat edilmesi gerekenler

3 ZARFA 4 OY PUSULASI

30 Mart seçimlerinde, 3 farklı renkte zarf seçmen tarafından kullanılacak. YSK'dan yapılan açıklamada, 

TURUNCU ZARF
: İl genel meclisi üyeliklerine ilişkin turuncu renkli birleşik oy pusulası turuncu renkli zarfa;

MAVİ ZARF:
Belediye başkanlığına ilişkin mavi renkli birleşik oy pusulası ile belediye meclis üyeliğine ilişkin sarı renkli birleşik oy pusulası ile Büyükşehir belediye başkanlığına ilişkin beyaz renkli birleşik oy pusulası mavi renkli zarfa

MOR ZARF
: Köy seçimlerinde köy muhtarı ile köy ihtiyar meclisi üyelerinin birlikte yazılı oldugu oy pusulası, mahalle seçimlerinde mahalle muhtarı ile mahalle ihtiyar heyeti üyelerinin birlikte yazılı oldugu oy pusulası mor renkli zarfa konulacağı belirtildi. 

Yapılan açıklamada ayrıca, oy kullanma işleminde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan; Nüfus cüzdanı, Resmî daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartı, Pasaport, Evlenme cüzdanı, Askerlik belgesi, Sürücü belgesi, Avukatlık kimlik belgesi gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmî nitelikteki belgelerden birinin ibrazının gerektiği belirtildi.

Oy verirken dikkat edilmesi gerekenler

SEÇİME 26 SİYASİ PARTİ GİRİYOR

30 Mart Pazar günü 26 siyasi parti için oy kullanılacak. Kapalı oy verme yerleri, oyların gizliliğini ve seçmenlerin oylarını tam bir serbestlik içinde vermelerini sağlayacak, dışarıdan içerisinin gözetlenmesine imkan bırakmayacak durumda hazırlanacak. Sandık alanına, sandık kurulu başkan ve üyeleriyle oy vermek üzere gelen seçmenler, siyasi partilerin adayları ve gözlemcileri, bağımsız adaylar ve gözlemcileri dışında hiç kimse giremeyecek.


Sandık kurulu başkan ve üyeleri, oy verme günü göreve başlamadan önce sandık başında bulunanlar önünde ant içecekler ve sandığın boş olduğunu kontrol edecekler. Sandık alanında düzeni sandık kurulu başkanı sağlayacak. Başkan, düzeni bozmaya yeltenenleri uyaracak, uyarıyı dinlemeyenleri sandık alanı dışına çıkarabilecek. 
Sandık alanında alınacak tedbirler, seçmenlerin sandık başı işlemlerini izlemelerini engelleyecek nitelikte olamayacak. Sandık kurulu başkanının çağırdığı zabıta kuvvetleri dışında zabıta amir ve memurları ile resmi üniforma giymiş kimseler ve silah taşıyanlar sandık alanına giremeyecekler. Sandık başında seçmene vereceği oy hakkında hiç kimse müdahale, telkin ve tavsiyede bulunamayacak. Seçmenler oylarını kullandıktan sonra sandık başından ayrılacaklar. PROPAGANDA SERBESTLİĞİ SAAT 18.00'DE SONA ERECEK

YSK'nın belirlediği ve 20 Mart'ta başlayan seçim yasakları süresince yazılı, sözlü ve görsel basın ve yayın araçları ile kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi ve iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla, bir siyasi partinin veya adayın lehinde veya aleyhinde veya vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde yayın ve herhangi bir surette dağıtım da yapılamayacak. Propaganda serbestliği bugün saat 18.00'e kadar sürecek.

Oy verirken dikkat edilmesi gerekenler

Propaganda serbestliği süresinde denetim ve gözetim yetkisi ilçe seçim kurullarında olacak. Yerel seçimin yapılacağı Yarın yani oy verme günü saat 06.00'dan 24.00'e kadar alkollü içki satılamayacak, içkili ve umumi yerlerde alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasak olacak, eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalacak, eğlence yeri niteliğindeki lokantalarda yalnızca yemek verilebilecek. Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka kimse silah taşıyamayacak.Radyolar ve her türlü yayın organlarınca saat 18.00'e kadar seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak. Radyolarda ve her türlü yayın organlarında 18.00-21.00 saatleri arasında ancak YSK tarafından seçim ile ilgili verilecek haber ve tebliğler yayınlanabilecek. Bütün yayınlar saat 21.00'den sonra serbest olacak ancak YSK tarafından gerek görülmesi halinde saat 21.00'den önce de yayınların serbest bırakılmasına karar verilebilecek. 
26 Parti Yarışacak


Seçimlerde 26 siyasi parti ve adayları ile 55 bağımsız aday yarışacak. Oy pusulalarında Meclis’te grubu bulunan partilerden AK Parti 10, CHP 24, MHP 26, BDP 20, HDP ise 24’ncü sırada yer alacak. Oy pusulasındaki yerlerine göre seçimde yarışan partiler şunlar:

1) Hür Dava Partisi
2) Demokratik Sol Parti
3) Alternatif Parti
4) Doğru Yol Partisi
5) Toplumsal Uzlaşma Reform ve Kalkınma Partisi
6) Halkın Kurtuluş Partisi
7) Türkiye Komünist Partisi
8) Genç Parti
9) Büyük Birlik Partisi
10) Adalet ve Kalkınma Partisi
11) Muhafazakâr Yükseliş Partisi
12) Yurt Partisi
13) Demokrat Parti
14) Emek Partisi
15) Özgürlük ve Dayanışma Partisi
16) Millet Partisi
17) Saadet Partisi
18) Hak ve Özgürlükler Partisi
19) Liberal Demokrat Parti
20) Barış ve Demokrasi Partisi
21) Bağımsız Türkiye Partisi
22) İşçi Partisi
23) Halkların Demokratik Partisi
24) Cumhuriyet Halk Partisi
25) Hak ve Eşitlik Partisi
26) Milliyetçi Hareket Partisi
Son Güncelleme: 29.03.2014 23:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.