banner311
banner312

Büyükbaş Hayvan Yetiştiricilerine Kaba Yem Desteği

Başkan Seçer, ‘Destek Büyükşehirden Üretim Çiftçiden’ sloganıyla düzenlenen “Büyükbaş Hayvan Yetiştiricilerine Kaba Yem Desteği Töreni”ne katıldı. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin üreticileri destekleyen projelerini anlatan Başkan Seçer, “Kandırmak için değil, kazandırmak için proje yapıyoruz” dedi.

Büyükbaş Hayvan Yetiştiricilerine Kaba Yem Desteği

Başkan Seçer, ‘Destek Büyükşehirden Üretim Çiftçiden’ sloganıyla düzenlenen “Büyükbaş Hayvan Yetiştiricilerine Kaba Yem Desteği Töreni”ne katıldı. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin üreticileri destekleyen projelerini anlatan Başkan Seçer, “Kandırmak için değil, kazandırmak için proje yapıyoruz” dedi.

21 Ağustos 2021 Cumartesi 12:28
Büyükbaş Hayvan Yetiştiricilerine Kaba Yem Desteği

Proje kapsamında seçilen yetiştiricilerin en fazla 10 büyükbaş hayvana sahip olduğunu ifade eden Başkan Seçer, “Biz yerel yönetimlerin asıl amacı daha çok aile işletmelerine, kadın üreticilere ve küçük üreticilere destek olabilmek” diye konuştu. Başkan Seçer, törenin ardından İsmet Paşa Mahallesi’nde kurulan Cuma Pazarı esnafını ziyaret ederek, “hayırlı işler” diledi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Başkan Vahap Seçer öncülüğünde hayata geçirdiği projelerle üreticiyi desteklemeye devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi koordinesinde, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ve Mersin Süt Üreticileri Birliği iş birliği ile 3 yıl sürecek yeni bir projeye imza atıldı. Proje kapsamında düzenlenen “Büyükbaş Hayvan Yetiştiricilerine Kaba Yem Desteği Töreni”ne katılan Başkan Seçer, üreticiden yana hayata geçirdikleri projeleri anlatırken, “Kandırmak için değil, kazandırmak için proje yapıyoruz” dedi.

Projenin ilk yılında 4 merkez ilçe ile Tarsus ve Çamlıyayla’da bulunan toplam 438 büyükbaş hayvan yetiştiricisine kaba yem desteği sağlanacak. 2021 yılı maliyeti 1 milyon 500 bin lira olan projede her bir yetiştiriciye % 50 hibeli 5 ton kaba yem desteği verilecek.

“Kandırmak için değil, kazandırmak için proje yapıyoruz”

Büyükşehir Belediyesi Tarsus Koordinasyon Müdürlüğü’nde düzenlenen törende Başkan Seçer, tarımda çok önemli projeleri hayata geçirdiklerini belirterek, Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi ile Konya Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü iş birliğiyle Silifke Balandız’da atalık sarı buğday, Gülnar’da atalık nohut üretimi projesi yürüttüklerini ifade etti. Her bölgenin kendine has üretim çeşitlerinin olduğunu söyleyen Başkan Seçer, hayvancılık konusunda da önemli projelere imza attıklarını belirtti. Seçer, geçen yıl başlatılan ve 5 yıl sürecek olan ‘Hadi Gel Köyümüze Destek Verelim’ projesini hatırlattı. Projenin bu yıl da çok güzel ve verimli bir şekilde devam ettiğini, 720 yeni doğumla popülasyonun artırıldığını kaydeden Başkan Seçer, “El yordamıyla yasak savmak, günü kurtarmak, ‘belediye iş yapıyor, bir tarımsal proje gerçekleştiriyor’ demek için değil, kandırmak için değil, kazandırmak için proje yapıyoruz. Akıllıca üretim, akıllıca yönetim ülkeleri çağdaş duruma getiriyor. Amerika’yı bir daha keşfetmeye gerek yok. Bilimle, ilimle, irfanla, eğitimle çalışma yapmak zorundayız. Tarım da böyle bir şey yoksa milyon dolarları ithal ettiğimiz girdi kalemlerine veririz. Tohuma, gübreye, zirai ilaca veririz sonra müstemleke oluruz. Borçtan kurtulamazsın ama bilimle gidersen o milyon dolarları onlara vermezsin” dedi. 

“Yerel yönetimlerin asıl amacı küçük üreticilere destek olabilmek”

Başkan Seçer, bilimsel çalışmanın tarımda hem birim alandaki verimi hem kaliteyi artıracağını belirterek, kaba yem desteğini % 50 hibeli gerçekleştirdiklerini söyledi. Seçer, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu hibenin bir önemi var. Biz genelde projelerin belli bir kısmını karşılıyoruz, değeri olsun. Bedava verdiğiniz bir eşyanın, bir destek kaleminin pek değeri olmuyor. Bedava fidan veriyorsunuz, çiftliğin bir köşesinde fidan ölüyor ama gerçekten onu tarlasına ekecek insana verirseniz, dersiniz ki %50 hibeli. ‘Ne güzel zaten ben bunu alacaktım’ der. % 50’sini öder. % 50’sini siz destek yaparsınız, amaç hasıl olur. Arazide fidan olur, ağaç olur, meyve olur, ekonomiye katkı gelir. Kandırmak için değil kazandırmak için bu projeleri yapmak zorundayız. Bu proje kapsamında seçtiğimiz üreticiler de o en fazla 10 büyükbaş hayvana sahip üreticiler. Biz yerel yönetimlerin asıl amacı daha çok aile işletmelerine, kadın üreticilere ve küçük üreticilere destek olabilmek. Bu yıl proje kapsamında bugün dağıtımını gerçekleştireceğimiz Tarsus 339, Akdeniz 40, Mezitli 16, Toroslar 32, Çamlıyayla 5, Yenişehir 6 üretici olmak üzere toplam 438 üretici projede yer alacak. Gelecek yıl, ikinci yıl yani Anamur, Erdemli, Silifke ve Gülnar’da proje yürüyecek. Üçüncü yılda ki 3 yıllık bir proje, sadece Mut ilçemizde yapıp bu çalışmayı noktalamış olacağız. Her yıl için bu yılın verileri ile 1.5 milyon lira belediyemize bir maliyeti var bu çalışmanın. Üreticimize helali hoş olsun. Çalışana, üretene, alnının teriyle hak ederek çoluğuna çocuğuna rızık götüren bu kardeşlerimize helali hoş olsun. Onların üretiminden, devlet olarak aldığımız vergiden bu para tekrar kendilerine veriliyor. Hiçbir Cumhurbaşkanı, hiçbir bakan, hiçbir belediye başkanı bunu size cebinden vermiyor. Bu önemli, bu sizin paranız, sizin verginiz. Burada bizim görevimiz harama tenezzül etmeden, namuslu bir şekilde bu kaynakları vatanın her noktasına adaletli bir şekilde ayrım yapmadan tekrar aktarmak.”

Kooperatifler ve birlikler aracılığıyla alet, ekipman ve makine desteklerine devam ettiklerini dile getiren Seçer, 708 arı üreticisine yapılan malzeme desteğinden 3 yıl sürecek olan Kazanç Projesi’ne kadar birçok alanda her bölgenin ihtiyacına göre desteklerin ve projelerin yapıldığını anımsattı. Seçer, her alanda kadınlara pozitif ayrımcılık sağladıklarını ve tarımsal desteklerde de kadınları ön plana aldıklarını söyledi. Çocukların her alanda iyi eğitim alması gerektiğini ancak eğitimle refah seviyesine ulaşılabileceğini belirten Başkan Seçer, “Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi; ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir’ Bizim en büyük önderimiz ilimdir. Çocuklarımızı eğitmemiz lazım, çocuklarımıza öğretmemiz lazım. Bu rekabetçi dünyada her alanda ekonomik, sosyal, askeri alanda daha fazla demokrasi, hukuk devleti anlayışı içerisinde bir ülke yaratma yarışında bizim daha çok eğitime ihtiyacımız var. Bu da her birimizin görevi, sadece biz yöneticilerin görevi değil. Ben ülkemden umutluyum. Ülkem çok güzel bir ülke. Ülkemde gelecek görüyorum çünkü ülkem çok verimli bir ülke. Toprağıyla, tarihiyle, insan kaynağıyla çok muazzam bir ülke, ülkemi çok seviyorum. Ülkemin değerini de biliyorum, ülkemin geleceği için katkı sunmak istiyorum, onun için siyasetçiyim, onun için gecemi gündüzüme katıyorum, bunu herkes yapmalı” dedi.  

“Tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaz”

Tarımsal destek projelerinin devam edeceğini kaydeden Seçer, “Tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaz, çalışacağız, çalışacağız, çalışacağız. Bu yıl önemli bir projeyi başlatmış oluyoruz. Hele ki küresel ısınma kaynaklı kuraklığın hat safhaya çıktığını, özellikle bu yıl kaba yem ihtiyacının çok yoğun olduğunu, girdi fiyatlarının çok yüksek olduğunu biliyorsunuz. Saman kalitesi çok düşük. Buğdaylar yeterli yağmuru almayınca saman çıkmadı zaten meralarımız helak oldu, talan oldu. Hiç düşünmedik, ‘ne yapacağız merayı’ dedik. Bina yaptık. Meraları yok ettik. Mera olmayınca, yem olmayınca o zaman hayvansal gıda da olmaz, o zaman yaşam da olmaz. Artık bu tehlikeyi umut ediyorum her birimiz gördük. Bundan sonra bu alanda çok daha iyi işler yapacağınızı ümit ediyorum” ifadelerine yer verdi.

“Başkanımız Mersin’in her bölgesinde tarıma ve hayvancılığa destek veriyor”

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, tarımın ve hayvancılığın öneminden bahsederek, “Mersin Büyükşehir Belediyemiz ve sevgili Başkanımız Vahap Seçer, Mersin’in her bölgesinde neye ihtiyaç varsa tarıma ve hayvancılığa, orada destek veriyor. Bu neden önemli? Çünkü üretimin kalbi tarımdır, hayvancılıktır. Hiç olmazsa en azından kendi ülkemizi doyurabiliriz. Daha önce kitaplarda bize ‘Türkiye kendi kendini besleyebilen ender ülkelerden’ diye anlatılırdı, bilirdik. Ama şimdi gelinen noktada her şey ithalatla sağlanmaya çalışılıyor. İşte böyle bir ortamda ve pandemi ortamında belki paranız da olsa yurt dışından getiremeyeceğiniz tarım ve hayvancılık ürünlerinde biz Mersin’de tarımı, hayvancılığı destekliyoruz. Biz bunun için sevgili Başkanımız Vahap Seçer’e teşekkür ediyoruz. Bir Mersin vatandaşı olarak, Mersin seçmeni olarak, bir Mersin milletvekili olarak ve bir partilisi olarak kendisi ile gurur duyduğumu burada söylemek istiyorum” dedi.

“Kendi yerli üretimimizi artırma çabanızı gerçekten tebrik ediyorum”

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Türkiye’de tarımsal üretimin en önde gelen sorunlarından bir tanesinin girdi maliyetleri olduğunu belirterek,  “İşte hayvancılıkta da en büyük girdi maliyeti yem ve kaba yem. Sayın Belediye Başkanım burada aslında çok kutsal bir iş yapıyorsunuz. Ülkemizin insanlarının beslenmesine, ülkemizin insanlarının gerçekten bir başka ülkeden getirilen gıda ürününü tüketmektense kendi çiftçimize, kendi üreticimize destek olarak devletin ve belediyenin bütün imkanlarını onlara destek olarak kullandırıp kendi yerli üretimimizi artırma çabanızı da gerçekten tebrik ediyorum. Bizim ülkemiz adına bunlar çok önemli” diye konuştu.

Birlik başkanlarından Başkan Seçer’e teşekkür

Başkanı Seçer’in her zaman üreticinin yanında olacağı sözünü tuttuğunu söyleyen Tarsus Süt Üreticileri Birliği Başkanı Danyal Avşar, “İlk olarak 2 yıl önce üreticilerimizin sütlerinin daha kaliteli olması için 2 tonluk süt soğutma tankını hibe etti. Ondan sonra üreticilerimize yem üretimi için reglas tohum desteği verildi. Üçüncü olarak da hamile kadınların süt içmesi için Birliğimiz ile ortak çalışarak, 80 ton süt dağıtım projesini hayata geçirdi ve şimdi de burada sizlerle birlikte kaba yem desteği için bir arada bulunmaktayız. Kendine ve değerli ekibine çok teşekkür ediyorum” dedi.

Mersin Süt Üreticileri Birliği Başkanı Kuzey Acarbaş, yapılan etkinliğin üreticilere faydalı olması temennisinde bulunarak, “Başkanımın şahsında değerli ekibine ve bu destekten faydalanan üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Mersin Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nuri Demirbaş, Büyükşehir Belediyesi’nin daha önce de yetiştiricilere destek sunan projeler yaptığını belirterek, “Girdi maliyetlerinin düşürülmesi konusunda bu kaba yem desteğinin ayrı bir yeri var. Çünkü şu anda gerçekten gerek bitkisel üretimde gerek hayvansal üretimde girdi maliyetlerinde çok ciddi artış var” ifadelerini kullandı.

“Bu zor dönemde cefakar anne ve babalarımızın umudunu diri tutarak onlara güç verdiniz”

Tarsus Ziraat Odası Başkanı Veyis Avcı, Başkan Seçer’e tarım ve hayvancılık alanında hayata geçirilen projeler dolayısıyla teşekkür ederek, “Bu zor dönemde cefakar ve vefakar anne ve babalarımızın umudunu diri tutarak onlara güç ve şevk verdiniz. Sizlere onların adına teşekkür ederim” diye konuştu.

Başkan Seçer, dağıtım töreninin ardından İsmet Paşa Mahallesi’nde kurulan Cuma Pazarı esnafını ziyaret ederek, ‘hayırlı işler’ diledi.

Mersin Portal-Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.