Büyükşehir Kent Orkestrası Yeni Alımlar İle Güçleniyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası, enstrüman sanatçısı ve solist sanatçı alımı yapıyor. Sınav öncesinde jüri üyeleri ve gözlemci üyeler Başkan Seçer’i ziyaret etti. Seçer, kültür-sanat ekibini yeni alımlarla güçlendirdiklerini ifade ederek, “Mersin’de kültür ve sanatla ilgili çıtamız yüksek. Daha da iyi noktalara getireceğiz” dedi.

Büyükşehir Kent Orkestrası Yeni Alımlar İle Güçleniyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası, enstrüman sanatçısı ve solist sanatçı alımı yapıyor. Sınav öncesinde jüri üyeleri ve gözlemci üyeler Başkan Seçer’i ziyaret etti. Seçer, kültür-sanat ekibini yeni alımlarla güçlendirdiklerini ifade ederek, “Mersin’de kültür ve sanatla ilgili çıtamız yüksek. Daha da iyi noktalara getireceğiz” dedi.

02 Kasım 2021 Salı 16:08
Büyükşehir Kent Orkestrası Yeni Alımlar İle Güçleniyor

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Koordinatörü Bengi İspir Özdülger, tüm çabalarının kültür-sanat için olduğunu belirterek, “Ülkemizde sanatı ve sanat kurumlarını genişletmek ve büyütmek bizim görevimiz. Bu anlamda da bu misyonumuzu yerine getirmek için çalışıyoruz” diye konuştu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi, bünyesinde hizmet veren  Kent Orkestrası’na enstrüman sanatçısı ve solist sanatçı alımı için sınav gerçekleştiriyor. Jüri üyeleri ve gözlemci üyeler, sınav öncesinde Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’i ziyaret etti. Büyükşehir bünyesindeki sanat kadrolarını yeni alımlarla güçlendirdiklerini söyleyen Başkan Seçer, “Mersin’de kültür ve sanatla ilgili çıtamız yüksek” dedi.

Ziyarette; Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkan Vekili Serdal Gökayaz, Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Koordinatörü Bengi İspir Özdülger, Orkestra Şefi Prof. Rengim Gökmen, İzmir Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü Orkestra Şefi İbrahim Yazıcı, Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası Orkestra Şefi Kemal Günüç, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası Müdürü Artunç Çoruh, Mersin Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü Konzertmaister Marina Kvlıvıdze, Mersin Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü Keman Sanatçısı A. Deniz Şamlıoğlu, Mersin Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü Trompet Sanatçısı Ezgi Arman, Ankara Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü Solist Sanatçı ve Devlet Tiyatrosu Opera ve Balesi Çalışanları Yardımlaşma Vakfı (TOBAV) Genel Başkanı Mehmet Yılmaz ile gözlemci üye Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Murat Atak yer aldı.

“Mersin’de kültür ve sanatla ilgili çıtamız yüksek”

Başkan Seçer, Mersin’de kültür ve sanat alanında iyi işler yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini söyledi. Kültür ve Sosyal İşler Dairesi bünyesinde kültür-sanat ekibinin yeni sanatçı alımlarıyla güçlendiğini vurgulayan Başkan Seçer, Mersin’in müzik ve tiyatro başta olmak üzere sanatın her dalında güçlü ve verimli bir kent olduğunu söyledi. Seçer, “Mersin’de kültür ve sanatla ilgili çıtamız yüksek. Umut ediyorum biz daha da iyi noktalara getireceğiz” dedi.

21 sanatçı alınıyor

Kent Orkestrası’na düzenlenen sınavla 4 keman sanatçısı, 2 viyola sanatçısı, 2 viyolonsel sanatçısı (çellist/viyolonist), 1 kontrbas sanatçısı, 1 trompet sanatçısı, 2 trombon sanatçısı, 1 klarnet sanatçısı, 1 tuba sanatçısı, 1 korno sanatçısı, 1 gitar sanatçısı (bas gitar), 1 gitar sanatçısı (elektro gitar), 1 flüt sanatçısı, 1 ses sanatçısı (erkek), 1 klavye sanatçısı ve 1 vurmalı sazlar (bateri) sanatçısı alımı yapılacak. Sınavda, Başkan Seçer’i ziyaret eden jüri heyetinin yanı sıra Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Obua Sanatçısı M. Serkan Altınok, Ankara Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü Solist Sanatçı Mehmet Yılmaz ile gözlemci üye Büyükşehir Belediyesi Tiyatro ve Sanat Koordinatörü Z. Alev Tol yer aldı.

Özdülger: “Sanatı ve sanat kurumlarını genişletmek ve büyütmek bizim görevimiz”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Koordinatörü Bengi İspir Özdülger, Kent Orkestrası’nın kadrosunu genişletmek için açtıkları sınavda çok değerli sanatçıların jüri koltuğunda oturduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Bugün yine çok heyecanlı, güzel bir günü yaşıyoruz. Değerli jüri üyelerimizle birlikte Kent Orkestrası’nı genişletmek amacıyla bu sınavı gerçekleştiriyoruz. Sanata ve sanatçıya her zaman destek veren bir Başkanımız var. Çok memnunuz, mutluyuz. Önemli bir sınav gerçekleştiriyoruz. Genç sanatçı arkadaşlarımızla beraber bir arada olmak, sınavlarını değerlendirmek, onların yaptıkları çalışmaların bir dönüşünü almak bizim için değerli. Güzel bir sınav gerçekleştiriyoruz. Üç gün sürecek bu sınavımızın sonunda değerlendirmelerimizi açıklayacağız. Her şey sanat için, kültür için. Ülkemizde sanatı ve sanat kurumlarını genişletmek ve büyütmek bizim görevimiz. Bu anlamda da bu misyonumuzu yerine getirmek için çalışıyoruz.”

Gökmen: “Mersin’de çok önemli kültür hareketlerinin başlatıldığını görüyoruz”

Sınavda Jüri Başkanlığı yapan Orkestra Şefi Prof. Rengim Gökmen, Mersin’in çok önemli bir kültür kenti olduğunu ifade ederek, “1992 yılında kurulan Mersin Devlet Opera ve Balesi vesilesiyle çeşitli defalar Mersin’e geldim ve her zaman Mersin’in aydınlık yüzüne tanık oldum. Şimdi ise Sayın Başkan’ın çok geniş vizyonu ve aydınlanmacı yaklaşımı sayesinde Mersin'de çok önemli kültür hareketlerinin başlatıldığını görüyoruz. Şehir Tiyatrolarının kuruluşu bunun en önemli göstergelerinden birisi. Şimdi de burada var olan orkestraya destek verilmesi; yepyeni bir Mersin'i önümüzdeki yıllarda göreceğimizin müjdecisi. Zannediyorum ki önümüzdeki 10 yılda Mersin’in adını kültür ve sanat alanında sık sık duyacağız. Bunun için Sayın Başkan’a şimdiden bir sanatçı olarak, tüm sanatçılar adına teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

“Bu sınavda yer almaktan mutluluk duyuyorum”

Keman sanatçısı Cemil Dursun, sınavda yer almaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, “Mersin’de yaşıyorum. Keman sanatçısıyım. İçeride daha büyük üstatlarımız var. Büyükşehir Belediyesi’nin açmış olduğu bu sınavda yer almaktan mutluluk duyuyorum. Umarım herkesin şansı bol olur, istediği yerlerde olur. Büyükşehir Belediyesi’ne ayrıca teşekkür ediyoruz. Güzel bir orkestrada yer almaktan mutluluk duyarız” ifadelerine yer verdi.

Gazi Üniversitesi Müzik Öğretmenliği bölümü yüksek lisans mezunu Halil İbrahim Şahin, müzik öğretmenliği yaptığını fakat sanatla daha çok iç içe olmak istediğini ifade ederek, “Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı bu kadroda inşallah yer almak istiyorum. Keman sanatçılığı yaparak hayatımı kazanmak istiyorum, bu yüzden buradayım. Elimden geleni yapacağım” dedi.

Sınav için Eskişehir’den gelen ve Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğrencisi olan Gamze Su Kayış, “Hedefim Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin kadrosunda sanatçı olmak. Burada seçilen arkadaşlarımla birlikte müzik yapmak, hep beraber bir orkestrada bulunmak” diye konuştu.
 

Mersin Portal-Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.