banner311
banner312

Büyükşehir Meclisinde 250 Milyonluk Borçlanma Yetkisi Komisyonda

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2020 Yılı Kasım Ayı Toplantısı’nın İkinci Birleşimi Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında gerçekleşti. Toplantıda Büyükşehir Belediyesi’nin Stratejik Planı çerçevesinde, kentte ihtiyaç duyulan yatırımlar için İller Bankası veya ticari bankalardan 250 milyon liraya kadar kredi kullanma yetkisi ile ilgili Başkan Vahap Seçer’e yetki verilmesi konusu, tekrar Meclis gündemine geldi. Madde oy birliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonu’na sevk edildi.

Büyükşehir Meclisinde 250 Milyonluk Borçlanma Yetkisi Komisyonda

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2020 Yılı Kasım Ayı Toplantısı’nın İkinci Birleşimi Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında gerçekleşti. Toplantıda Büyükşehir Belediyesi’nin Stratejik Planı çerçevesinde, kentte ihtiyaç duyulan yatırımlar için İller Bankası veya ticari bankalardan 250 milyon liraya kadar kredi kullanma yetkisi ile ilgili Başkan Vahap Seçer’e yetki verilmesi konusu, tekrar Meclis gündemine geldi. Madde oy birliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonu’na sevk edildi.

17 Kasım 2020 Salı 18:16
Büyükşehir Meclisinde 250 Milyonluk Borçlanma Yetkisi Komisyonda

Yatırımlarda pandemiden kaynaklı 2-4 aya kadar gecikmeler yaşandığını, ancak eylül ayından sonra yatırımların hızlandığını anlatan Seçer, “Yatırım programına aldığımız yatırımların yıl sonu itibariyle gerçekleşme oranı yaklaşık yüzde 80’leri bulacak. Pandemiye rağmen bu önemli bir rakamdır. Eğer pandemi şartları elimine edilmiş olsaydı ya da pandemi olmamış olabilseydi biz yüzde 100 gibi bir program gerçekliğine ulaşmış olacaktık ki bu da çok büyük bir başarıdır” dedi. Mali tablo ile ilgili Meclis üyelerini bilgilendiren Seçer, MESKİ ve Büyükşehir Belediyesi'nin borçlarının 31 Ekim itibariyle devraldıkları döneme göre 3’te 1 oranında azaldığını belirterek, “Devraldığımız 2 kurumun borcu yaklaşık olarak 3 milyar liraydı. Şu anda 2 milyar civarında bir borç yükümüz var” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2020 Yılı Kasım Ayı Toplantısı’nın İkinci Birleşimi Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında, Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapıldı. Toplantıda komisyonlara havale edilen 29, idareden gelen 3 ve gündem dışı 3 madde olmak üzere toplam 35 madde görüşüldü. Toplantıda, kentin ihtiyaç duyduğu yatırımların yapılması amacıyla İller Bankası veya ticari bankalardan 250 milyon liralık kredi kullanımına ilişkin yetkinin Başkan Seçer’e verilmesi konusu yeniden gündeme geldi ve görüşülmek üzere komisyona sevk edildi. Mali tabloyu da anlatan Seçer, MESKİ ve Büyükşehir Belediyesi’nin borç yükünün 3 milyar liradan 2 milyar liraya indiğini anlattı.

Borçlanma talebi Mayıs ayında da gündeme gelmişti

Başkan Seçer, Mayıs ayında borçlanma talebini gündeme getirdiklerini hatırlatarak, “Geçtiğimiz yıl bu zamanlar bütçe görüşmeleri sırasında bütçe denkliği için 250 milyon lira borçlanma ihtiyacını, bütçe kararnamesi içerisinde yüce meclisin huzuruna getirmiştik. Aslında bütçe kararnamesini incelediğiniz zaman, o kararnamenin kabulü bir anlamda hem bütçenin kabulü hem de borçlanma yetkisinin tarafıma verilmesinin kabulü anlamına gelmekteydi. Ancak başta İller Bankası olmak üzere borçlanma konusunda bizden yeni bir borçlanma yetki kararı istediği için Mayıs ayında bu borçlanma yetkisini meclisimizin huzuruna getirmiştik. Orada bu değerlendirmemiz ya da talebimiz reddedilmişti. Burada bir ayrıntıyı da açıklamak istiyorum. Biz bütçe denkliği için istediğimiz 250 milyon liranın tamamını kullanma yetkisine sahip değiliz, yasa olarak. Bir önceki yılın gelir bütçesinin yeniden değerlendirilme oranının ancak yüzde 10’unu kullanma yetkisi almış olurum. Onun da karşılığı yaklaşık olarak 175 milyon liradır” dedi.

“Pandemi olmasaydı yatırımların gerçekleşme oranı yüzde 100’e ulaşacaktı”

Geçen yılki 2 milyar 250 milyon liralık bütçe dikkate alındığında borçlanma talep edilen rakamın çok da devasa olmadığına değinen Seçer, şunları söyledi: “Hele hele o günden bugüne Türkiye’de meydana gelen gelişmeleri, TL’nin uğradığı değer kaybını da göz önüne alırsanız yaptığımız işlerin o günden bugüne kadar maliyetlerini zaten kendiliğinden arttırdığını da göz önüne alırsanız, çok büyük bir rakam olmadığını siz de takdir edersiniz. Şimdi yine bu teklifle geliyoruz. Çünkü yıl bitiyor artık. Biz de Stratejik Plan çerçevesinde, yatırım programı çerçevesinde bu yıl gündeme aldığımız, ‘yatırım yapacağız’ dediğimiz, vatandaşa söz verdiğimiz bütün yatırımlarımızı pandemiden kaynaklı bazı gecikmeleri de göz önüne alırsanız aslında gerçekleştiriyoruz.

Biraz geç de olsa mutlaka gerçekleştiriyoruz. Belki 2 ay, 3 ay, 4 ay gibi pandemi şartları bizim kararlarımızı ertelemiş olabilir. Bu ilçe belediyeleri için de geçerli ama özellikle Eylül ayından sonra yatırımlarımız çok süratli bir noktaya geldi. Bizim yatırım programına aldığımız yatırımların yıl sonu itibariyle gerçekleşme oranı yaklaşık yüzde 80’leri bulacak. Pandemiye rağmen bu önemli bir rakamdır. Eğer pandemi şartları elimine edilmiş olsaydı ya da pandemi olmamış olabilseydi biz yüzde 100 gibi bir program gerçekliliğine ulaşmış olacaktık ki bu da çok büyük bir başarıdır. Tabi ki bu parayı ilgilendiren bir konu. Bunun komisyona sevk edilmesi ve orada konuşulması lazım. Orada da konuşulacak. Ben bizatihi ihtiyaç duyulması halinde komisyon üyelerimizle oturup, konuşup, toplantı yapacağım. Kendilerine bazı değerlendirmeler yapmak istiyorum.”

“2 milyar 246 milyon liralık borçlu kasa devralmıştık”

Başkan Seçer,  31 Ekim itibariyle Büyükşehir Belediyesi’nin mali tablosu konusunda da meclis üyelerini bilgilendirdi. Gelecek toplantıda bütçe ve borçlanma talebiyle ilgili detaylı sunum yapacağını, Mersin’in hangi yatırımlara ihtiyaç duyduğunu ve bunlarda hangi noktada bulunduklarını anlatacağını kaydeden Seçer, “31 Mart 2019 itibariyle toplamda 2 milyar 246 milyon liralık bir borçlu kasa devralmıştık. Bunun 664 milyon 166 bin lirası mal ve hizmet alımları. 1 milyar 582 milyon lirası da banka borçlarıydı. Toplamda da söylediğim gibi yaklaşık 2 milyar 247 milyon liralık bir borç söz konusuydu. Daha sonra 19 aylık sürede, yani 1 Nisan 2019 ile 31 Ekim 2020 yılları arasında toplam mal ve hizmet alımını ödediğimiz miktar 1 milyar 174 milyon 594 bin lira. Toplamda devralınan borçla beraber 1 milyar 838 milyon 760 bin lira borca evrilmiş oluyor. Bu mal ve hizmet alımı. Banka borcunu ayrı gireceğim. Ancak biz bu 19 aylık süre içerisinde de bu tutarın 1 milyar 444 milyon 777 bin lirasını ödemişiz. Ve şu anda hesapta görünen bakiye 393 milyon 983 bin lira” dedi.

Mal ve hizmet alımındaki borç stoğu 648 milyon 475 bin lira azaldı

247 milyon liralık mal ve hizmet alımlarından kaynaklı borç stoğunda bir azalma söz konusu olduğunu dile getiren Seçer, şöyle devam etti:

“Bir taraftan yatırımlar devam ediyor, Yol ve Asfalt, Fen İşleri, Sosyal Hizmetler, Sağlık ve Engelliler, Tarım Daire. Rutin hizmetlerimiz devam ediyor, borçlanıyoruz. Ama bir taraftan da ödüyoruz ve şu anda 31 Ekim itibariyle de söylediğim gibi mal ve hizmet alımlarından kaynaklı borcumuz yaklaşık olarak 247 milyon lira azalarak 393 milyon 983 bin lira seviyelerine inmiş bulunuyor. Diğer taraftan banka borçlarımız vardı. 1 miyar 582 milyon 783 bin lira biz banka borcu devraldık. Geçtiğimiz yıl 164 milyon lira borçlanma yetkisi aldık, kullandık. Faiziyle beraber borcumuz; yani 164 milyon liranın faizi ile beraber borcumuz; ki uzun vadeli borçlanmalardı. 1 yıl ödemesiz, 2 yıl ödemesiz ve uygun faizlerle de aldık o dönemde. 1 milyar 800 milyon 349 bin liraya borcumuz evrildi ama biz bu 19 aylık sürede 595 milyon 858 bin lira da banka borcu ödedik. Ve şu anda 31 Ekim itibariyle banka borçlarımız 1 milyar 204 milyon 490 bin liraya evrilmiş. Borç teslim aldık, tekrar ödedik ve toplamda yaklaşık olarak da 380 milyon lira civarında bizim banka borçlarında bir azalmamız söz konusu oldu. Toplamda mal ve hizmet alımı, artı banka borçları, anapara, artı faiz toplamında 648 milyon 475 bin liralık bir borç stoğumuzda azalma söz konusu.”

“Yönetimi devraldığımızdan bu yana borçlar 3’te 1 oranında azaldı”

Dün de MESKİ Olağan Genel Kurulu’nda, MESKİ’nin bütçesi ve mali tablosu ile ilgili değerlendirmelerde bulunduğunu hatırlatan Seçer, “Orada da yaklaşık olarak Euro bazlı, 20 milyon Euro’ya yakın bir borç azalması söz konusuydu. TL bazlı, Euro bazlı borç azalmasının yaklaşık olarak 250 milyon lira civarında olduğunu düşünürseniz, yaklaşık olarak 31 Ekim itibariyle MESKİ ve Büyükşehir Belediyesi'nin devralındığı günden bu yana borçların yaklaşık 3’te 1’lik bir kısmında azalma söz konusu. Bizim devraldığımız 2 kurumun borcu yaklaşık olarak 3 milyar liraydı. Şu anda 2 milyar civarında bir borç yükümüz var. Bunu da bilmenizi istedim. Komisyonda bazı değerlendirmeler olacaktır. Çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Mersin Portal-Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.