Büyükşehir, Mersin Tarımına Kalite Getiriyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, üreticilere uygulamalı tarımsal eğitim verdi. Kentte tarım ekonomisini arttırmak ve kaliteyi yükseltmek amacıyla düzenlenen eğitimler, Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’ndeki uzman personeller tarafından verildi.

Büyükşehir, Mersin Tarımına Kalite Getiriyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, üreticilere uygulamalı tarımsal eğitim verdi. Kentte tarım ekonomisini arttırmak ve kaliteyi yükseltmek amacıyla düzenlenen eğitimler, Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’ndeki uzman personeller tarafından verildi.

12 Kasım 2019 Salı 10:12
Büyükşehir, Mersin Tarımına Kalite Getiriyor

Uygulamalı eğitim, sert çekirdekli meyveler, turunçgiller, süs bitkilerinde budama ve bitki besleme, hasat ve hasat sonrası işlemler olarak 13 ilçeden 105 üreticiye yönelik olarak gerçekleştirildi. Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi Başkanı Salim Serdar Gökçek, Mersin’in tarım alanında çok verimli topraklara sahip olduğunu, “Tarımın başkenti Mersin’de yaşıyoruz. Çok şanslı bir il.  Ürettiğimiz ürünlerin kalitesi açısından üreticinin fazladan çalışmalar yapması gerekiyor” dedi. Büyükşehir Belediyesi, Mersin tarımında kaliteyi artırmak için harekete geçti. Büyükşehir Belediyesi Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, üreticilere uygulamalı tarımsal eğitim verdi. Tarım potansiyeli yüksek olan Mersin tarımının ekonomiye yaptığı katkıları arttırmak için öncelikli olarak kalitenin artırılmasını hedef alan Büyükşehir Belediyesi, bu kapsamda çiftçilerle uzman personelleri bir araya getirdi.

Ziraat Mühendisi Rasim Arslan bitki besleme ve gübreleme konusunda, Ziraat Yüksek Mühendis Alper Baydar sulama konusunda, Ziraat Yüksek Mühendisi Bülent Altan, bitki koruma ve bitki koruma yöntemleri konusunda eğitim verdi. Eğitim başlamadan önce Dr. Ayhan Aydın ise üreticilere Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü hakkında bilgilendirme yaptı. Uygulamalı eğitim, sert çekirdekli meyveler, turunçgiller, süs bitkilerinde budama ve bitki besleme, hasat ve hasat sonrası işlemler olarak 13 ilçeden 105 üreticiye verildi. Üreticiler, teorik eğitimlerini tamamladıktan sonra uygulama yapmak üzere Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü uygulama bahçesinde, uzmanlar eşliğinde bilgilerini güncelledi.

Tarımın başkenti Mersin

Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi Başkanı Salim Serdar Gökçek, Mersin’in tarım alanında çok verimli topraklara sahip olduğunu, “Tarımın başkenti Mersin’de yaşıyoruz. Çok şanslı bir il.  Ürettiğimiz ürünlerin kalitesi açısından üreticinin fazladan çalışmalar yapması gerekiyor. Bu nedenle bunun ilk ayağı olan üretici eğitimleri ile işe başlıyoruz. Bundan sonra bu eğitimleri daha da yoğunlaştırıp, sizleri bu konuda daha iyi bilgilendirerek, çalışmalarımıza devam edeceğiz. Büyükşehir Belediyesi olarak 13 ilçemizde, üreticilerin tamamına yardımcı olmaya çalışıyoruz. Katma değer sağlayacak ürünlerimizle çalışmalar yapmaya, projeler uygulamaya, Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü’nde olduğu gibi, Tarım Bakanlığımız’ın birçok kurum ve kuruluşu ile Büyükşehir Belediyesi olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

Kadın üreticiden Başkan Seçer’e teşekkür

Eğitime katılan Selma Yılmaz, doğru bildiği yanlışları eğitimler sayesinde düzelttiğini belirterek, şunları söyledi:

“Eğitime Toroslar İlçesi Yüksekoluk Mahallesi’nden katılıyorum. Şeftali üreticisiyim. Eğitimin üretimle ilgili çok şey katacağına inanıyorum, çünkü biz bugüne kadar her şeyi kulaktan dolma şeylerle yaptık. Şeftalimizin budamasını tamamen bilmiyoruz. Hep komşularımızdan ne gördüysek onu yaptık. Gübreyi bazen fazla attık, bazen az attık. Ama şimdi daha iyi bir eğitim alırsak ben inanıyorum ki her şeyi daha güzel yetiştireceğiz. Artık tek kişiyle bu hayat çok zor, geçim olmuyor. Benim eşim işte çalışıyor, ben çiftçilikle uğraşıyorum, zeytin yetiştiriyorum, şeftali yetiştiriciliği ile uğraşıyorum. İnanıyorum ki bu eğitim bize çok şey katacak. Bu eğitimlerin devam etmesini çok istiyoruz. Başkanımız Vahap Seçer Bey’e çok teşekkür ediyorum. Köylüleri teşvik etsin, hanımlar çağırılsın. Çok memnun kaldık, çok teşekkür ederiz.”

Üretici ürünlerinin kalitesini arttırmak istiyor

Değirmençay Mahallesi’nden eğitime katılan ve üretimi bilinçli bir şekilde yapmak istediğini dile getiren Mehmet Doğukan ise “Daha önce de Büyükşehir Belediyesi’nin eğitim programına katılmıştım. Ondan sonra yetiştirdiğimiz malların kalitesi ve satımındaki farkları gördük. Tekrar eğitim programına katılma gereği duydum. Üreticilik yapıyoruz, üretiyoruz. Narenciye ve sert çekirdekler üzerine üretiyoruz, üretime katkıda bulunmak istiyoruz. Bilinçli bir şekilde yapmak istiyoruz. Türkiye’nin bu şartlarında üreten bir toplum olmak zorundayız. Vatandaş olarak biz bunun bilincindeyiz. Bizler elimizden geleni yapıyoruz, devletimizden de gerekeni bekliyoruz. Eğitim öncesinde tamamen zirai ilaç bayilerinin dedikleriyle hareket ediyorduk. Şimdi bilinçlendiğimiz için gübremizi, ilacımızı kendi bilincimize göre alıyoruz. Her şeyin başı eğitim. Beşikten mezara kadar eğitim. Biz de öğrendiğimiz kadarını öğreneceğiz ve bunları çocuklarımıza aktaracağız” dedi.

“Bu eğitimde daha çok bilgilendik, bilinçlendik”

Emekli olduktan sonra tarım ekonomisine katkı sağlamak için çabalayan Hatice Tekin de eğitimlere katılan çiftçilerden biri. Gülnar’dan katılan ve emekli hemşire olan Tekin, “Emekliye ayrıldıktan sonra, kendimize bir iş bulalım, iş kuralım dedik, badem bahçesi yaptık. Önceden bilmiyorduk, öğrendiğimiz kadarıyla yavaş yavaş yapmaya başladık. Fakat şu anda Belediye’nin ve Alata’nın vermiş olduğu bu eğitimde daha çok bilgilendik, bilinçlendik. Bundan sonra daha bilinçli olarak yapacağız. Eğitim öncesi çevreye soruyorduk, bazı şeyleri bilinçsizce yapıyorduk. Ama şu anda her şeyi bilinçli olarak yapıyoruz. En azından dibine vereceğimiz gübreyi, oranlarını ona göre yapıyoruz. Şimdi de budaması, sulaması, ilaçlaması, gübresi hepsini burada öğrendik. Özellikle Sayın Başkanımız Vahap Seçer’den rica ediyorum, bu eğitimlerin sık sık tekrarlanmasını istiyorum. Çok bilgilendik, çok faydasını gördük, devamını istiyoruz” diye konuştu.

Mersin Portal-Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.