banner65

CHP'li Milletvekilin'den Provakasyon

Cumhuriyet Halk Partisi Yenişehir İlçe Kongresin'de Yaşanılan Olaylar Kongrenin Önüne Geçti. CHP Milletvekili Aytuğ Atıcı'nın Çarşaf Liste İle Seçimin Yapılmasına Dönük Usül İçin Söylediği Sözlerine Gelen Farklı Tepkiler'e Cevap Veren Partililer İle Atıcı Arasında Yaşanılan Tartışmalar Neticesinde Olaylar Çıktı. Salona Gelen Sivil Polisler Müdahile Ederek Olayların Yatışmasını Sağlasa da Atıcının Sözleri ve Provakatif Yaklaşımı Kongreye Katılan Tüm Partililer Tarafından Tepkiye Neden Oldu.

CHP'li Milletvekilin'den Provakasyon

Cumhuriyet Halk Partisi Yenişehir İlçe Kongresin'de Yaşanılan Olaylar Kongrenin Önüne Geçti. CHP Milletvekili Aytuğ Atıcı'nın Çarşaf Liste İle Seçimin Yapılmasına Dönük Usül İçin Söylediği Sözlerine Gelen Farklı Tepkiler'e Cevap Veren Partililer İle Atıcı Arasında Yaşanılan Tartışmalar Neticesinde Olaylar Çıktı. Salona Gelen Sivil Polisler Müdahile Ederek Olayların Yatışmasını Sağlasa da Atıcının Sözleri ve Provakatif Yaklaşımı Kongreye Katılan Tüm Partililer Tarafından Tepkiye Neden Oldu.

09 Kasım 2015 Pazartesi 17:17
CHP'li Milletvekilin'den Provakasyon
CHP’de Olaylı Kongre
CHP Mersin Yenişehir İlçesi 3. Olağan Kongresinde olaylar çıktı, arbede yaşandı. Zaman zaman Yumruklaşmalar oldu. CHP Yenişehir İlçe Başkanının seçileceği 3. Olağan Kongresi yapıldı.  2 Listenin yarıştığı kongrede yumruklar konuştu.  Olaylar CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcının blok liste veya çarşaf liste ile seçimlerin yapılması ve delegelerin seçimi konusunda haksızlıkların yapıldığını iddia eden konuşması sırasında patlak verdi. Aytuğ Atıcı konuşmasında Partilileri gerek arbede yaşanmasına sebep oldu.Mersin Garden Clup’ta yapılan ve  yumrukların konuştuğu Kongre’ye CHP Mersin Milletvekilleri, Fikri Sağlar, Hüseyin Çamak, Aytuğ Atıcı, Serdal Kuyucuoğlu, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, CHP Mersin İl Başkanı Abdullah Özyiğit, CHP kadın kolları, gençlik kolları, üyeleri ve partililer katıldı. Kongrenin adayları ise Mevcut Başkan Hüseyin Özveren ve Ahmet Arıcan’dı. Kongre’nin açılışının ardından partililerin bir kısmından çarşaf; bir kısmında da blok liste talebi divana sunuldu. Divanda talep üzerine oylama yapılacağını bildirdi ve  listeyi oylamaya sundu. Oylama sonucu blok liste ile seçimin yapılmasına oy birliği ile karar verildi. Bu sırada blok listeye karşı olan delegeler ve partililer arasında gerginlik yaşandı. Oylama sonucu Blok liste aleyhine konuşma yapmak isteyen partililer sırasıyla söz aldı.


Blok liste aleyhinde söz alan Partinin Toroslar İlçesi Eski başkanı Adnan Gündoğdu; demokrasinin en güzel örneğinin çarşaf liste olduğunun altını çizerek; “iki adaya da söylüyorum bana listelerinizi dayatmayın. Milletvekili Adaylarının seçiminde ön seçim yapılıyorsa yöneticilerin seçiminde de bu uygulamanın yapılması gerekmektedir. Parti içi demokrasi budur.”dedi. Blok listeyi savunan Parti Üyelerinden Musa Taş ise;  seçme ve seçilme sistemi üzerine batı demokrasi modelini örnek göstererek istenenin o düzeyde bir demokrasi modeli olduğunu, ancak günümüzde var olan sistem içersinde de seçimin blok listenin yapılması gerektiğini dile getirerek; çarşaf liste de olsa blok liste de olsa değişen bir durumun olmayacağını, blok listenin dayatma olmadığını söyledi.Konuşmaların ardından CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcıya söz verildi. Atıcı; 1 kasım seçimlerini değerlendirdi.

Yenişehir ilçe başkanlığının seçiminin yapılacağı kongrede Çarşaf liste ve blok liste tartışmalarına değinen Atıcı;  konuşma yapan Partili Musa Taş’ın yaptığı konuşmanın talihsiz olduğunu ve blok listenin anti demokratik olduğunu dile getirdi. Atıcı; “ sizler biz milletvekili seçildiğimizde ön seçim istediniz ve doğru yaptınız. Burada blok liste ile seçim yapılırsa önümüzdeki belediye seçimlerinde Yenişehir’de aday patlaması olacak orada da ön seçim istemeye, blok liste isteyenlerin hakkı yoktur” dedi.Delege seçimlerinin adaletsiz yapıldığını iddia eden Atıcı; “Örgüt ve üye yapımızda sıkıntılar olduğunu biliyorum. 5 yıldır örgütümün dışında hiçbir şeyle meşgul olmadım; ama şunu biliyorum mevcut siyasi partiler içerisinde üye yapısı en düzgün en onurlu olanda CHP’dir. Meydanı boş bırakmayacaksınız delegelerin seçiminde her yere sandık koymak hepimizin namus borcudur. Eğer konulmamışsa buna sahip çıkmak ve itiraz etmek benim yaptığım gibi hepimizin boynunun borcudur.Ben mikrofonu elime aldığımda namusunuzla şerefinizle bütün köylere sandık koyun dedim. Bir tane delege yazdırdığımı iddia eden varsa çıksın bir tane, iki tane değil. 1 tane delege yazdırmadım yazdırmam böyle heybeden konuşmak olmaz. ” dedi. Atıcı’nın bu sözleri  partilileri alevlendirdi. Aytuğ Atıcı ; "İşte gördünüzmü benim size söyletmek istediğim buydu diyerek delegelere seslenen Atıcı'nın sandık konmadıyı" partililere söyletme isteği toplantının fitilinin yakan önemli sözlerden biri idi. Partililerin; "siz bunlar olurken neredeydiniz 2011 yılında atama ile geldiniz şimdi demokrasi dersi veriyorsunuz" sözleri ile karşılık veren partililerin çıkışı ,Atıcı’nın  konuşması devam etmesine rağmen kürsüye kadar gelen partililer Atıcı’nın konuşmasına itirazda bulundu. Atıcı taraftarları ve karşıt düşüncede olan partililer arasında arbede çıktı. Yaşanan arbede üzerine partililer sloganlar atmaya başladılar. Bir grup Atıcı taraftarı gençlerle bir grup partili gençler arasındaki sözlü tartışma yumruklu kavgaya dönüştü. Araya giren partililer ve görevliler kavga eden tarafları ayırmaya çalıştı.Gerginlik üzerine partilileri yatıştırmak için CHP Mersin İl Başkanı Abdullah Özyiğit, Yenişehir İlçe Başkan Adayları Hüseyin Özveren ve Ahmet Arıcan’ı yanına alarak kürsüye çıkarak,  birlik ve beraberlik mesajları verdiler.Burada konuşan Ahmet Arıcan; “ Ne olursa olsun ve hangimiz seçilirsek seçilelim birbirimize destek vereceğiz. Demokratik bir seçim olsun ve hür iradenizle oylarınızı verin.  ”şeklinde sözleri ile partilileri yatıştırmaya çalıştı.


Hüseyin Özveren ise;  Bu olayların CHP’ye  yakışmadığını dile getirerek; “ Bizler kime hizmet ediyoruz. Sakin olalım. Kimlere mesaj veriyoruz anlamış değilim. Bu olayları çıkaran arkadaşların CHP’li  olduğuna da inanmıyorum. İsterse 50 senelik CHP’li olsun böyle CHP’li olmaz. Kavga bizim işimiz değil, kavga edeceksek faşizme karşı kavga edeceğiz. ” dedi.CHP Mersin İl Başkanı Abdullah Özyiğit ise konuşmalar sırasında konuşmacıların ses tonlarına dikkat etmesi ve tahrik etmemek için dikkatli davranmalarını istedi.  İl Başkanı Özyiğit’in partilileri sakinleştirme çabası yetmedi ve arbedeyi çıkaran kişiler salondan dışarıya çıkarıldı.Daha sonra Kürsüye CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu çıktı. Kuyucuoğlu;  Hepimiz fikirlerimi söyleyeceğiz ama bunları söylerken üslubumuza dikkat edeceğiz. İnsanları tahrik edecek şekilde konuşmayacağız. Bir seçim yaşadık. Farklı düşüncelerimiz var. Fikirlerimize saygı göstermek zorundayız. Hele aynı parti içindeysek daha da çok saygı göstermek zorundayız. Bu seçimlerde çalışan gençlerimize, az olmakla beraber örgütümüze teşekkür ederim.Bir gerçeği görmek lazım, bizim örgütlerimiz hantal, bizim örgütlerimiz yaşlı, senkronize olamıyoruz beraber çalışamıyoruz. Bu seçimde görev almış delege olmuş 400 arkadaşı seçim çalışmaları sırasında görmedim, 40 arkadaşta görmedim. Neredeydi bu arkadaşlar? 40 kişiyle çalışıyorsa bir örgüt onda bir sorun var. Bu soruna çözüm bulmamız lazım. Hedefimiz iktidarsa sorunlara çözüm bulmamız lazım” dedi. Konuşmasında bir ara dili sürçen Kuyucuoğlu “ iğneyi kendimize, çuvaldızı başkasına batırmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı. CHP Mersin Milletvekili Sedal Kuyucuoğlu “ Türkiye 7 haziranda büyük bir oluşum kaybetti. Bizler koalisyon yapacaktık kimle AKP, MHP bize zıt iki parti.    Biz daha kendi içimizde koalisyon kuramıyoruz. Nasıl kucaktık. ” dedi.Serdal Kuyuoğlu’nun konuşması sırasında 2. bir arbede patlak verdi.İkinci gerginlik ise ilk gerginliğin ardından salondan ayrılan CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı’nın salona tekrar dönüşü sırasında yaşandı. Atıcı’ya eleştirilerde bulunan partililere Atıcı taraftarı bir grup gencin sözlü atışmasına parti gençliğinden bir grup müdahalede bulundu. Burada yaşanan ikinci tartışmanın da alevlenmesi ile yine kavga çıktı. Yumruk yumruğa birbirine giren gençleri partililer ayırmaya çalıştı. Çıkan olaylar orada bulunan sivil polisler ve partililer tarafından yatıştırılmaya çalışılsa da bir sonuç vermedi.  Bir süre devam eden gerginliğin ardından kongreye kaldığı yerden devam edildi. Kongrede iki listeyle seçime gidildi. Yaklaşık 300 delegenin oy kullandığı olaylı Kongrenin kazananı ise yaklaşık 100 oy farkla Mevcut Başkan Hüseyin Özveren Ahmet Arıcan 114 Oy Hüseyin Özveren 214 Oy aldılar.Kaynak:
Kanal 2000
Ali Yürekli
banner75
Son Güncelleme: 09.11.2015 20:10
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.