banner253

"Doğa'nın Ciğerlerini Rant Uğruna Yok Etmeyelim"

Mersin Ziraat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Necmi Birim, Orman Haftası nedeni ile bir mesaj yayımladı.

"Doğa'nın Ciğerlerini Rant Uğruna Yok Etmeyelim"

Mersin Ziraat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Necmi Birim, Orman Haftası nedeni ile bir mesaj yayımladı.

21 Mart 2021 Pazar 12:23
"Doğa'nın Ciğerlerini Rant Uğruna Yok Etmeyelim"

Birim mesajında ; Ormanlar dünyamızın akciğeri olmakla birlikte iklim sisteminde de bir tür tampon görevini görürler.  Dünya genelindeki üç milyar ağaç CO2 soğurarak, atmosferdeki CO2 oranının düşmesini sağlıyor. Fakat ne var ki, orman yangınları, rant uğruna orman katliamı  gibi sebepler yüzünden ormanlar küçülüyor, dolayısıyla da daha az CO2 soğurmaya başlıdığını belirtti. Oysa ormanların korunması aynı zamanda iklimin korunması anlamına da geliyor. 21 Mart Dünya Ormancılık Günü, dünyanın en önemli yenilenebilir doğal varlıklarından biri olan ormanlara gerekli önemi vermek, ormanların 
taşıdığı özellikleri tanıtmak, ormancılık faaliyetlerini halka duyurmak, çevre sorunlarını ve erozyonun  önemini vurgulamak, ağaçlandırmayı teşvik etmek ve sosyo-ekonomik değerinin bilinmesi amacıyla  Birleşmiş Milletler Tarım ve Gıda Örgütü (FAO)’nun, 21 Mart 1971  tarihinde, 21 Mart gününü  “Dünya Ormancılık Günü” olarak ilan etmesi sonrasında,  21 Mart‘ı içerisine alan hafta da  “Orman  Haftası” olarak kutlanmaktadır dedi.

Son dönemlerdeki  “torba yasa”larla “yaz-boz tahtasına” dönüştürülen hukuksal düzenlemelerle  ana düzenleme olan 6831 sayılı Orman Kanunu, çıkarıldığı 1956 yılından bugüne kadar çok sayıda  değişikliğe uğradı. Her değişiklik, Anayasanın 44,169 ve 170. maddelerine karşın ormanlarımızı,  
orman köylülerimizi ve orman topraklarımızı koruma adına değil, aksine madencilik, turizm, enerji  yatırımlarına ve yasa dışı kentleşme süreçlerine dayanak oluşturmuştur. Tek tek ağaç dikmenin çözüm  olmadığını görerek, ekosistem bütünü bozularak yapılan orman talanı, toplumsal hukuk mücadelesine  karşın maalesef devam etmektedir.

Resmi verilere göre, Türkiye`nin ağaçla kaplı alanındaki kayıp 35.700 hektarla 2001’den bu yana en yüksek noktaya ulaşmış, 2001-2018 yılları arasında ülkemiz ağaçla kaplı alanının % 4,1`ini kaybetmiştir. Önemli olan, rakamlar üzerinden haklılık yarışına girmeden, koşulsuz olarak ekosistemi ile birlikte ormanlarımızı korumak olmalıdır. Dünyanın akciğeri ormanlarımızın sınıfsal veya bireysel çıkar uğruna vahşice yok edilmediği, ülkemiz ormanlarının  sermayenin çıkarları için katledilmediği, 2/B uygulamalarına son verildiği, 2/A uygulamalarının  orman köylüsünün gerçek gereksinimlerine hizmet ettiği, bazı meslek odası ve sendikaların çıkar  hesaplarıyla yanlışlara ve orman talanına karşı susmadığı, bilimsel esaslara dayalı halk yararına kamucu ormancılık politikalarının uygulandığı bir gelecek umuduyla; bugün “Dünya Ormancılık  Günü”nü ülkemizde ve ilimizde buruk kutluyoruz.

Gelecek nesillerimize temiz bir çevre ve  yaşanabilir bir dünya bırakmanın yolu, su kaynaklarımızı korumanın yolu, toprak erozyonunu  önlemenin yolu, temiz hava solumamızın yolu; sessizce çığlık atan ormanlarımızın sesini duymak,  ormanlarımızı korumak, geliştirmek ve orman alanlarımızı genişletmekten geçmektedir. Ziraat  Mühendisleri Odası Mersin Şubesi olarak kentimizde yapılacak her türlü  Orman ve Tarım alanlarının  rant uğruna yok edilmesine sessiz kalmayacağımızı bildirmek isteriz.  Dünyanın ateşini ancak  ormanlar söndürebilir diyor saygılarımızı sunuyoruz dedi.       
 

Mersin Portal-Haber Merkezi

Son Güncelleme: 21.03.2021 12:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner205

banner266