banner253

"Emeklileri, Sefalete Sürükleyen Kararlar Aldılar"

Alaybeyoğlu, " Yıllardır yaşanan sabittir ki, 7 Haziran seçimlerinde, halk tarafından iktidardan indirilmiş olan 13 yıllık iktidar AKP'de dahil bugüne kadar ülkeyi yöneten tüm iktidar söylediklerinin aksine, emekliler sefalete sürükleyen kararlar alıp, uygulamaya koyuldular" ifadelerini kullnadı.

"Emeklileri, Sefalete Sürükleyen Kararlar Aldılar"

Alaybeyoğlu, " Yıllardır yaşanan sabittir ki, 7 Haziran seçimlerinde, halk tarafından iktidardan indirilmiş olan 13 yıllık iktidar AKP'de dahil bugüne kadar ülkeyi yöneten tüm iktidar söylediklerinin aksine, emekliler sefalete sürükleyen kararlar alıp, uygulamaya koyuldular" ifadelerini kullnadı.

01 Temmuz 2015 Çarşamba 10:47
DİSK'e bağlı Tüm Emekli Sen, 'Emekliler Haftası' ile ilgili basın açıklaması yaptı. Öğle saatlerinde Maliye Önünde toplanan emekliler, 'emeklilik en temel insan hakkıdır. Gasp edilen haklarımızı geri almak için, sözleşme hakkı için emekliler haftasında alandayız' yazılı pankart açtı. Emekliler adına açıklama yapan Tüm Emekli Sen Mersin Şube Başkanı Adil Alaybeyoğlu, "Emekliler nutuk değil, sorunlarına çözüm bekliyor" diye konuştu.
 

Ülkeyi yönetenlerin söyledikleri sözlerin samimiyetsiz olduğunu belirten Alaybeyoğlu, "Samimi olsalardı bugün Türkiye'de emekliler toplumun en mağdur kesimi olmazlardı. Yıllardır yaşanan sabittir ki, 7 Haziran seçimlerinde, halk tarafından iktidardan indirilmiş olan 13 yıllık iktidar AKP'de dahil bugüne kadar ülkeyi yöneten tüm iktidar söylediklerinin aksine, emekliler sefalete sürükleyen kararlar alıp, uygulamaya koyuldular.Sosyal Devletin temel görevleri olup, tüm yurttaşlara eşit, nitelikli ve parasız verilmesi gereken, Eğitim, Sağlık ve Sosyal Güvenlik, hizmetleri özelleştirildi. bir yandan kaynak yok bahanesiyle emekli aylıkları, sahte enflasyon  oranları kadar artırılırken, diğer yandan ise devler hazinesinden teşvik edilen özel bireysel emeklilik sistemi ile kamu emeklilik sistemi adım adım yok ediliyor. Buda yetmedi, şimdide hastanelerde alınan fahiş ücretleri karşılayamayan yurttaşlar 'tamamlayıcı sağlık sigortası' yapmaya teşvik edilerek, sigorta şirketlerine yeni rant kapısı açılıyor" dedi.

 

Alaybeyoğlu, çözüm bekleyen sorunlarını şöyle sıraladı:

"Defalarca söz vermesine rağmen AKP 13 yıldır, elinde tuttuğu parlamento çoğunluğuna rağmen, emeklinin yaşam düzeyinin insanca yaşayacağı seviyeye çıkarılmasını sağlayacak gerçek bir intibak yasasını çıkarmadı, Emeklilere ikramiye verilmesi taleplerini görmezden geldiği yetmemiş gibi, muhalefetin ikramiye vereceğiz vaatlerine kaynak yok diye karşı çıktı. Müteakip defalar söz vermesine rağmen, çalışanlara verilen banka promosyonlarının emeklilere verilmesini sağlamadı. Sosyal devletin en önemli görevi olan ücretsiz sağlık hakkını yok etti, muayene ücreti, katkı/katılım payı, otelcilik ücreti, istisnai tıp hizmeti, öğretim üyesi farkı gibi çeşitli ücretler alarak sağlığı paralı hale getirdi.


Emekli aylıklarının artırılmasında, esas alınan TÜFE artışının hesaplanmasında temel ihtiyaç maddeleri olan gıda enflasyonu yerine, günlük hayatımızda tüketmediğimiz ürünleri dikkate alarak, gerçek enflasyonun açıklanmasını engelledi ve aylıklarımızın erimesine yol açtı. Ülkenin büyümesinden yıllarını bu ülkeye vermiş emeklilere refah payı vermedi. Aldığı emekli aylığıyla geçinemediği için, çalışan veya işyeri açan emeklilerden yüzde 15 sosyal güvenlik destek primi aldı. Taban aylık uygulamasını kaldırıp, emekli aylıklarının çalışma döneminde alınmakta olan toplam gelirin çok altında hesaplanmasına, dolayısıyla düşük aylık bağlanmasına yol açtı.


SSGSS kanunuyla emeklilerin işsiz çocukları için, geçinmelerine yetmeyen aylıklarından GSS primi alarak, emeklileri mağdur etti. Emeklilerin birlikte zaman geçirebilecekleri, aktivitelere katılabilecekleri, sosyal ve kültürel faaliyetlerde bulunabilecekleri mekanlar kurmadı, emeklileri kahve köşeleri ile evlere hapsetti. Sosyal devlet olmanın gereği olan yaşlı, hasta ve kimsesiz insanların evlerinde bakım ve temizliklerini yapacak, düzenlemeler yapmadı. Aldıkları emekli aylıkları geçimlerine yetmeyen emeklileri çalışmayan çocukları için GSS primi ödemek zorunda bıraktı.


Yaşadığımız sorunların temel nedeni olan örgütsüzlüğü dayattı, uluslararası sözleşmelerin herkese tanıdığı sendika hakkımızı kullanmamızı engellemek için her türlü anti demokratik yola başvurdu, mahkemeleri baskı altına alarak, sendikamız hakkında kapatma kararı verilmesine yol açtı ve emekliler adına, onların sendikalarıyla sözleşme yapmaya yanaşmadı" diye konuştu.
Son Güncelleme: 01.07.2015 10:49
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner262