banner311
banner312

‘Etik Varsa Etki Var’

Başkan Vahap Seçer, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve MESKİ Genel Müdürlüğü tarafından ‘Etik Varsa Etki Var’ mottosuyla düzenlenen ‘Etik Haftası’ etkinliğine katıldı.

‘Etik Varsa Etki Var’

Başkan Vahap Seçer, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve MESKİ Genel Müdürlüğü tarafından ‘Etik Varsa Etki Var’ mottosuyla düzenlenen ‘Etik Haftası’ etkinliğine katıldı.

26 Mayıs 2023 Cuma 09:17
‘Etik Varsa Etki Var’

Etkinlikte konuşan Başkan Seçer, etik ilkelerin çocukları küçük yaşta öğretilmesi gereken, ilkeler olması gerektiğine dikkat çekerek, “Çocuklarımızı eğitelim. Bilimin peşinde gidelim, felsefe, psikoloji, ahlak dersi okuyalım” dedi. 4 yıllık görev süresi boyunca Mersin Büyükşehir’in toplum inindeki itibar, kalite ve beğenisinin düzenli bir şekilde artış gösterdiğine vurgu yapan Seçer, “Bu, bir belediye başkanının sokakta yalnız yürüyebiliyor, o belediyenin şeffaf olduğu, hesap verebilir olduğunu, kimseden korkmadığını çünkü korkacak hiçbir nedeni olmadığını anlarsınız” ifadelerine yer verdi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin iyi bir belediye olduğunun altını çizen Seçer, “Belediyemiz Türkiye'deki emsal büyükşehir belediyeleri içerisinde her gün kendine bir şey katabilen ve işini en iyi şekilde yapma gayreti içinde olan belediyelerin başında gelmektedir” dedi.

Kendisinin hizmet anlayışını anlayarak vatandaşlarına hizmet veren çalışanlarının kendisi için kıymetli olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Seçer, “Her zaman şunu söyledim; ortak ülküde yürüdüğüm çalışma arkadaşlarım benim için her zaman muteberdir. Benim gayem hizmet etmek; 10 ay sonra seçimlerde halkın karşısına çıktığım zaman başım dik, alnım açık olabilmek” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü tarafından ‘Etik Varsa Etki Var’ mottosuyla düzenlenen ‘Etik Haftası’ etkinliğine katılarak personel ile bir araya geldi. Başkan Seçer, Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen etkinlik öncesi Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından hazırlanan resim ve heykel sergisini gezdi. Etkinliğe Başkan Seçer'in yanı sıra Büyükşehir Belediyesi ile MESKİ bürokratları, daire başkanları ve çalışanları ile Mersin Üniversitesi akademisyenleri katıldı. Etik ile ilgili resim ve heykel sergisinin yere aldığı etkinlikte, Büyükşehir ve MESKİ Genel Müdürlüğü saha personellerinin yer aldığı Etik İmaj Videosu izletildi.

Başkan Seçer: “Temel ilkeler insanın ileriki hayatını şekillendirir”

Etkinlikte konuşan Başkan Seçer, zor bir süreçten geçildiğini ancak insanlarının umutlarını yitirmemesi gerektiğini ifade ederek, “Toplumun içerisinde yaşanan sorunların aşılmasının da temel unsuru, toplumun mutlu olması, enerjisini daima üzerinde taşıması; şu anda Türkiye’de olduğu gibi. Her şeyin çok iyi gittiği söylenemez. Muazzam gergin bir atmosferde, bir şenlik içerisinde yapılması gereken demokratik bir mücadeleyi sürdürmeye çalışıyoruz. Kendimizi sıkarak, sinir sistemimizi zorlayarak, ya sabır diyerek. Böyle bir toplumdan çıkacak enerjinin iyi olabilmesi için bu sorunları çözecek iradeyi de harekete geçirecek umudun, enerjinin olması lazım. Onun için her zaman diri olalım” dedi.

Seçimi kazandığı an işini çok iyi yapmak için kendini hazırladığını sözlerine ekleyen Başkan Seçer, “Şöyle bir duyguya kapıldım; ‘Sanki sen bu belediyeyi 30 yıldır yönetiyorsun’. Bu kendiliğinden gelen bir duyguydu. Çünkü, belediye başkanlığı görevine başlarken bu işi çok iyi yapmak için kendimi hazırlamıştım. Enerjim çok yüksekti, işime dört elle sarıldım. Belirli bir yaşa gelmiş insanın etik kuralları, temel ilkeleri vardır. Aslında o temel ilkeler o insanı ileriki hayatında şekillendirir. Bir adam eğer çok güzel yalan söyleyebiliyorsa, söylerken de yüzü kızarmıyorsa o adamı 40’ından, 50’sinden sonra dürüst adam haline getiremezsiniz” diye konuştu.

Etik değerlerin insanların genetik yapısında var olan bir değer olduğuna değinen Başkan Seçer, “Biliyorsunuz bizim kamuda kullandığımız paralar, kaynaklar bizim kaynaklarımız değil. Hani duygusal gelebilir ama hep şu söylenir, dinimizde de vardır; ‘bana her şeyle gel ama kul hakkı yiyerek gelme’. Kamuda çalışan bir kişi; kul hakkı yemeyi, haramı, rüşveti, yolsuzluğu bir hayat biçimi haline getirmişse o çalışanı, o memuru belirli bir yaştan sonra siz ıslah edemezsiniz. Çünkü genetik kodlarında, kafasında yazdığı değerler sistemi öyle şekillenmiş” diye belirtti.

“Siyaset yapan, işini yapmayan personelle yol yürüyecek anlayışım yok”

Büyükşehir Belediyesi’nin personel politikasına yönelik konuşan Başkan Seçer, “Bu aramıza nifak sokmadır. Hiçbir personelimden, hiçbir mesai arkadaşımdan, bizim belediyemizde ‘siyasi görüşümüzden dolayı mobbing uygulanıyor’ dendiği şikâyetini almadım. Siz işinizde gücünüzdeyseniz kimse size ‘Hangi partiye oy veriyorsunuz?’ diye müdahale etmez ama belediye çalışanısınız; işi gücü bırakmışsınız sanki sizin işiniz siyasi propaganda yapmak gibi politika yapıyorsanız, hiç kusura bakmayın. Benim partime de mensup olsanız, diğer siyasi partilere de mensup olsanız benim sizinle çalışacak, beraber yol yürüyecek bir anlayışım olmaz” ifadelerini kullandı.

“Benim gayem hizmet etmek”

Kendisinin hizmet anlayışını anlayarak vatandaşlarına hizmet veren çalışanlarının kendisi için kıymetli olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Seçer, şöyle devam etti: “Kurumunuzda huzurunuzu bozacak olanlara, bozmak isteyenlere kulağınızı tıkayıp işinize ekmeğinize bakın. Her zaman şunu söyledim; benim gayem hizmet etmek. 10 ay sonra seçimlerde halkın karşısına çıktığım zaman başım dik alnım açık olabilmek. Benim 5 yıl nihai hedefim bu olarak Mersin’e hizmet ettim. Benim çalışma arkadaşım da başkanının bu düşüncesini görüp, bilip başkanına yardımcı oluyorsa, vatandaşa hizmet götürüyorsa, o çalışma arkadaşım benim için muteberdir, değerlidir, kıymetlidir. Çünkü halkıma hizmet ediyordur.”

Başkan Seçer'in konuşmasının ardından Mersin Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Taşkıner Ketenci tarafından bir sunum gerçekleştirildi. Sunumunun ardından ise Mersin Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Taşkıner Ketenci'ye ve Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Dekanı Ayşe Yüce'ye Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı ve Etik Komisyonu Başkanı Ali Rıza Özdemir tarafından çiçek takdimi yapıldı. Etkinlik Kent Orkestrası konseri ile devam etti.

Etkinlikte ayrıca Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı ve Etik Komisyonu Başkanı Ali Rıza Özdemir tarafından MEÜ Sürekli Eğitim ve Kariyer Merkezi Müdürü Prof. Dr. İlhan Ege’ye de plaket takdimi yapıldı. Etkinlikte son olarak da Mersin Büyükşehir Belediyesi Etik Komisyonu ve MESKİ Etik Komisyonu ile birlikte bir aile fotoğrafı çektirildi.

Özdemir: “Hizmetlerimizi etik kurallarını öne koyarak devam ettireceğiz”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı ve Etik Komisyonu Başkanı Ali Rıza Özdemir, etkinlik ile ilgili konuşarak, “25-31 Mayıs Etik Haftası’nı çeşitli etkinliklerle kutlamaya gayret ediyoruz. Amacımız çalışan arkadaşlarımızda farkındalığı oluşturmak. Büyükşehir Belediye Başkanımızın hizmet dönemi olan 4 yıllık süre içerisinde biz etik kültürünü hizmetlerimize oturttuğumuzu, yaydığımızı düşünüyoruz. Bunu da vatandaşlarımızdan gelen tepkilerden, ölçümlerden görüyoruz. Herkesin Etik Haftası’nı kutluyorum. Diğer kurumlara da örnek olmasını diliyorum” dedi ve bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hizmetleri etik kurallarını öne koyarak devam ettireceklerini vurguladı.

Mersin Portal-Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.