Fazıl Türk: “Parti Rozetimi Çıkarttım“

Meltem Ahatoğlu ile Fatin Rüştü Şahin’in ’dev röportajının’ ikinci bölümünü sizlerle paylaşıyoruz.

Fazıl Türk: “Parti Rozetimi Çıkarttım“

Meltem Ahatoğlu ile Fatin Rüştü Şahin’in ’dev röportajının’ ikinci bölümünü sizlerle paylaşıyoruz.

02 Mart 2012 Cuma 19:11
Fazıl Türk: “Parti Rozetimi Çıkarttım“

’Şimdi ne olacak’ soruları arasında Akdeniz Belediye Başkanlık koltuğuna oturan Fazıl Türk’e tebrik mesajları ve ziyaretleri ilk hafta sadece istisnalar hariç kendi çevresinden olurken, ilk icraatı ve açıklaması ise "Parti rozetimi çıkarttım" demecinden sonra, belediyenin kapılarını tüm halka açmak oldu. Yapılan bu hareket kafalardaki sis perdesini dağıtmasa da bir nefes aldırmıştı. Fazıl Türk bu yoğun duygular arasında hakkındaki ön yargıları kırmanın derin düşüncesi ile kolları sıvadı. Kararlı ve cesur adımlarla tüm Türkiye’nin dikkatini çekecek bir sürece adım adım ilerliyordu.
Meltem AHATOĞLU: Fazıl Türk’ün yönetim anlayışında ’olmazsa olmaz’ı nedir?

Fazıl TÜRK: İlk dönemimizden başlayarak insani ilişkilere her zaman önem verdik. MHP’lisi de CHP’lisi de AKP’lisi de belediyemizin kapısından hiç boş dönmediler. Hangi belediye ne istiyorsa, hangi yurttaş ne hizmet bekliyorsa imkanlar ölçüsünde elimizden geleni yaptık.
Bizim anlayışımız Mersinlilik anlayışıdır. İnsanların dili, dini, ırkı, siyasi görüşü ne olursa olsun, bu kentte yaşayan herkes Mersinlidir ve hizmet almaya hakkı vardır. İlk dönemimle ilgili sorularınızı yanıtlarken de söyledim, bir kez daha vurgulamakta yarar görüyorum. Belediyemiz gerçekten ciddi bir borç içindeydi.Kapanan belde belediyelerin mahalle olarak belediyemize bağlanması da bu borçları katladı. Akdeniz İlçesi’nin sınırlarının genişlemesiyle sorunlar da genişledi. Biz rutin belediyeciliği bile zor şartlar altında yapmaya çalışırken, ekibimle birlikte ’olmazsa olmaz’ olarak gördüğümüz sosyal belediyeciliğe de önem verdik, proje ürettik. Gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki, sanayi tesislerinin, turism tesislerinin yoğun bir biçimde bulunduğu ilçemiz, Mersin’in en temiz ilçesidir. Ben her 2 belediye başkanlığı dönemimde de ’temizlik’ hizmeti nedeniyle bir çok ödül aldım. Benim övündüğüm ödüller arasında bunlar baş sıradadır.Çünkü temiz, sağlıklı ve yeşil bir çevrede yaşamak tüm yurttaşların hakkıdır ve bunu en iyi şartlarda sağlayan ilçe belediyesi Akdeniz’dir. Çukurova bölgesinin temizlik hizmetlerinde en başarılı belediyesi seçilmemiz beni gururlandırmıştır. Yol, temizlik gibi hizmetler zaten rutin hizmetlerdir yine de bu rutin hizmetleri de layıkıyla yapmak önemlidir. Bence Mersin’deki belediyelerin en büyük sorunu, bu rutin hizmetleri bile layıkıyla yapamamaktır. Sosyal belediyecilik deseniz, o da yok ! Türkiye’de bu anlamda öne çıkan bir çok belediye var ancak ben iddia ediyorum ki, Türkiye’de bizim belediyemizin örneği yok.Meltem AHATOĞLU: Hangi alanlarda iddialısınız?

Fazıl TÜRK: Kadın ve çocuklarla ilgili projelerin yanı sıra, eğitim, sağlık, turizm, tarım, ticaret gibi alanlarda ve sosyal sorumluluk projelerinde en fazla mesafe kat eden belediye Akdeniz’dir. Biz özellikle kadının ekonomik, sosyal ve kültürel hayata etkin katılımını sağlamak, kadın ve çocukların yaşadığı ekonomik, sosyal, kültürel, psikolojik sorunlara ilişkin araştırmalar yapmak amacıyla kurulan kadın danışmanlık merkezimizi ve çalışmalarını çok önemsiyoruz.
 


Ayrıca Akdeniz Kent Konseyimiz, belediyemiz güdümünde değil, bağımsız olarak çalışan bir konseydir. Bu da Akdeniz Kent Konseyi’ni diğer konseylerden ayıran en önemli özelliğidir.Kent vizyonunun ve hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım, yönetişim ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmekle ilgili çalışmalarımız bunlarla da sınırlı değildir. Biz Akdeniz’i katılımcı, demokratik ve şeffaf bir anlayışlar, hep birlikte yönetiyoruz.

Fatin Rüştü ŞAHİN: Mersin’in çözümlenememiş en önemli sorunu sizce nedir?

Fazıl TÜRK: Mersin’de ne yazık ki kentlilik bilinci yok. Bence en önemli sorun budur. Çünkü herşey burada başlar. Mersinin en büyük sıkıntısı kenttaş olamamaktır. Bir de belediyeler arasında hangi yetki kimdedir, bu konuda yurttaşlarımız bir karmaşa yaşıyor. Bilgi karmaşası. Yurttaşlar, alt yapının kime ait olduğunu bilmiyor. Örneğin Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğundaki bir yer le ilgili Akdeniz Belediyesi’ni sorumlu tutabiliyor.


Geçtiğimiz yıl yaşadığımız sinekle mücadele tartışmalarını hatırlarsanız, o kadar sıkıntılı bir süreç yaşadık ki, broşür bastırıp yurttaşlara dağıtmak zorunda kaldık. Bu iş Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğundadır diye...Belediyeler tek vücut olarak çalışabilse daha başarılı projeler olabilir. Mersin çok şanslı bir il ama bu şansa göre gelişme kaydedemiyor. Mersin’de eksikler çok. Mersin’e girdiğinde insanın içi açılmalı. Gerçekten büyük eksikliklerimiz var. Bizim de bunda payımız var. Başta kendimizi eleştiriyoruz. Fakat meseleye bütüncül bakıldığında belediyelerin tek vücut olmalarının sonuçlarının da çok olumlu olacağını görüyoruz.


Fatin Rüştü ŞAHİN: Halk Günleri’nde yurttaşlara bunları anlat mıyor musunuz?

Fazıl TÜRK: Elbette anlatıyoruz. Ama sadece bizim anlatmamızla hallolabilecek bir sıkıntı değil bu. Katılımcı ve demokratik yerel yönetimin, halkçı belediyeciliğin gereği olan halk günlerimizde yurttaşların sıkıntı, talep ve şikayetlerini dinlemekle kalmıyor, çözüme kavuşturuyoruz.
Fatih Rüştü Şahin        Meltem Ahatoğlu

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.