Fikrine Güvenen Kuluçkaya Yatacak

TOBB Mersin Genç Girişimciler Kurulu, üniversite öğrencilerinin girişimcilik konusundaki tabularını yıkmak için kolları sıvadı.

Fikrine Güvenen Kuluçkaya Yatacak

TOBB Mersin Genç Girişimciler Kurulu, üniversite öğrencilerinin girişimcilik konusundaki tabularını yıkmak için kolları sıvadı.

23 Haziran 2015 Salı 11:16
Fikrine Güvenen Kuluçkaya Yatacak

Üniversitede okuyan öğrencilerin fikirlerini değerlendirmek ve girişimciliğin önünü açmak için MEÜ ile birlikte ‘Ön Kuluçka Merkezi’ni faaliyete geçirmeyi hedefliyor. Mersin Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Osman Kiper, girişimciliğin en önemli probleminin, girişimciliğin üniversitelerde tanınmadığını belirterek, bu nedene ‘Ön Kuluçka Merkezi’ açmayı hedeflediklerini söyledi.Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Mersin Genç Girişimciler Kurulu ve Mersin Üniversitesi osi(MEÜ), üniversitede girişimciliğin tanınabilirliliğini arttırmak ve üniversite öğrencilerinin fikirlerini değerlendirmek için anlaşmaya gidiyor. Üniversitede açılacak olan ‘Ön Kuluçka Merkezi’ ile öğrencilerin, girişimciliğe karşı korkuları ve ön yargıları kırmak isteniyor. Girişimciye fikir aşamasından şirket kurulum aşamasına kadar, danışmanlık yapacak ve eğitim verecek olan Ön Kuluçka Merkezi, tamamen ücretsiz hizmet verecek. Merkezin Eylül ayında faaliyete geçmesi hedefleniyor. Tarım, turizm ve lojistik konularında fikirleri olan girişimciler ön elemeden geçerek, 9 aylık bir eğitim sürecine tabi tutulacak.AMAÇ ÖĞRENCİLERİ TEŞVİK ETMEK

“Bu proje ile üniversite öğrencilerini teşvik etmiş olacağız” diyen Mersin Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Osman Kiper, kuluçka merkezi hakkında gazetemize bilgiler verdi. Fikirlerin komite tarafından seçileceğini aktaran Kiper; “Kuluçkaya fikir olarak giriyor, 9 aylık bir süreç sonuna şirket olarak çıkıyor. Bir kısmı üniversite öğrencisi olacak bir kısmını da dışarıdan kabul edeceğiz. Mersin Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisinin içinde ofisimiz olacak. Eğitimleri bu ofiste verilecek. Eylül ayında çağrıya çıkacağız, Ekim ayında da eğitim sürecine başlayacağız. Eğitim sürecinde önce 9 proje tespit edilerek her projeye kendi konusunda uzman bir mentol atayacağız, Haziran ayında kadar girişimcilerinin yanında olacaklar. 9 ayın sonunda iş fikrini hayata geçirip geçiremeyeceğimize karar vereceğiz” dedi.“SIFIRDAN GİRİŞİMCİ OLMAK KOLAY DEĞİL, BİZ BUNUN FARKINDAYIZ”

Öte yandan Adana Genç Girişimciler Kurulu ile Çağ Üniversitesi’nde ‘Üniversiteliler Girişimcilerle Buluşuyor’ konulu bir etkinlik yaptıklarını anımsatan Kiper, 3 tane Mersin’den 3 tane Adana’dan özelikle kendi işini kurmuş örnek rol model girişimciyi öğrencilerle buluşturduklarını söyledi. Buluşmada öğrencilerin çok meraklı olduklarını, girişimcilerin başarından ne geçtiğini ve ne zorlukları aşıp o noktaya geldiklerini öğrenmek istediklerini belirten Osman Kiper, öğrencilerin biraz da korktuklarını ifade etti. Bu tür etkinliklerle onları cesaretlendirerek, motive ettiklerine vurgu yapan Kiper, “Ama sıfırdan bir girişimci olmak kolay değil. Biz bunun farkındayız. Bunun için rol modellerimizi sıfırdan girişimci olmuş insanlardan seçiyoruz. Elbette üniversiteler de kendi ailesinin işini yapacak olanlar da var. İşi sürdürülebilir olması açısından onlarında davranış şekli önemli. Türkiye’de girişimci oranı gelişmiş ülkelere bakacak olursak alt seviyelerde seyrediyor. Genç Girişimciler Kurulunun da ortaya çıkış sebeplerinden biri de budur” şeklinde konuştu.jpeg“İNOVATİF GİRİŞİMCİLİĞİN ÖN PLANADA OLDUĞU BİR ÜLKE OLMAK İSTİYORUZ”

Diğer bir hedeflerinin ise, girişimci oranının artmasını sağlamak, buna paralel olarak üretilen ürünlerde ki katma değerin artmasını sağlamak ve Türkiye’nin zenginliğine katkıda bulunmak olduğunu ifade eden Osman Kiper; “Yoksa fason üretim yapan ülke konumunda oluruz. Ancak inovatif girişimciliğin ön plana çıkan, farklı ürünler yapıp satabilen ve ihraç edebilen ülke olmak istiyoruz” dedi.“1 YILLIK İŞ PLANLAMASI OLUŞTURDUK”

Genç Girişimciler Kurulunun 2008 yılında Türkiye’de faaliyet göstermeye başladığını söyleyen Kiper, 2014 yılında Mersin Genç Girişimciler Kurulu Başkanlığına seçildiğini ve bu seçimlerin 2 yılda bir yapıldığı aktardı. Seçildikleri zaman 1 yıllık iş planlaması oluşturduklarını dile getiren Kiper, “Bizim önümüzdeki 1 yıl için ne yapacağımız belli. Şu anda ona uymaya çalışıyoruz. Üyelerimizin, genç girişimcileri ve Mersin’de ki iş sahiplerini çok fazla tanımadığını fark ettik. Aynı zamanda da ilçede ki arkadaşlarımızı da bizim tanımadığımızın farkına vardık.


Bunun içinde bir kişisetanışmal ağ oluşturma ve tanışmayla ilgili MTSO’da 150 kişinin katılımıyla bir etkinlik düzenledik. Herkese ortalama 30 saniye konuşma süresi verildi. Önce kim olduğunu ve ne yaptığını anlattı. Bu sayede oradaki herkes birbirini tanıdı ve kartvizitlerini aldılar. Bu uluslararası uygulanan bir tanışma şekli, biz bunu ilk kez Mersin’de uyguladık. 3 ayda bir icra kurul toplantısı düzenliyoruz. 1 yıllık yaptığımız planda, bu icra kurul toplantılarımızın her birini farklı ilçelerde yapmayı planladık. Bunun ilkini Mart ayında Tarsus’ta yaptık. İkincisini ise Silifke’de yaptık” diye konuştu. Elektronik ticaretin girişimcilere nasıl katkı da bulunabileceği hakkında bir takım değerlendirmeler yaptıklarını söyleyen Kiper, “Biz elektronik pazarlamanın da önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu kanalında özellikle girimciler tarafından kullanılmasının altını çiziyoruz. Elektronik ticareti Mersin de kullanan birkaç firma var ancak henüz yolun başındalar” diyerek elektronik ticaret uygulamalarının zaman içerisinde artarak devam edeceğini söyledi.“GİRİŞİMCİLERE EĞİTİMLERİMİZ DEVAM EDECEK”

Öte yandan KOSGEB ve Eğitim ve Kalkınma Vakfı ile birlikte girişimcilik eğitimleri düzenlediklerini anımsatan Osman Kiper, ilk seferde 30 kişiye 2. seferde 29 kişi sertifika verdiklerini dile getirdi. Kiper; “Önce girişimci arkadaşlarla görüşerek, mülakatlar yaptık. Çünkü 30 kişi için 80-90 tane başvuru oldu. Bu 80-90 kişi arasından projesinin ve iş fikrinin hayata geçirebilir olanları eğitime çağırdık. Daha sonra eğitim gerçekleştirilerek, sertifikalarını alıyorlar. Şayet işlerini kurarlarsa ve şartları yerine getirirlerse KOSGEB’ten 30 bin TL bir katkı alıyorlar. Eğitim sonunda 60 tane sertifikalı girişimci, 8-10 arası da yeni iş kuran firma oldu diyebiliriz. Geriye kalanlar sertifika almış olmak için alanlar var, sonra iş kuracağız diyenler var” diyerek eğitimlerin devam edeceği bilgisini verdi.“DEĞERLİ İŞ FİKİRLERİNE İHTİYACIMIZ VAR”

Osman Kiper, Kasım ayında Dünya Girişimcilik Haftası dolayısıyla, girişimcilik haftasını etkinliklerle kutlayacaklarını ve ‘Mersin Genç Girişimcisini Arıyor’ yarışması ile birde ödül töreni düzenleyeceklerini söyledi. Sosyal faaliyetlerinin bu şekilde devam edeceği bilgisini veren Kiper; “Amacımız bu bölgede genç arkadaşlarımızı girişimcilik konusunda teşvik etmek ve arkadaşlarımızı melek yatırımcılarla buluşturabilmek. Mersin girişimcilik konusunda önde gibi duruyor. Ancak bizim için girişimciliğin içeriği önemli. Biz birazda katma değerli girişimciliği ön plana almayı planlıyoruz. Bunun içinde değerli iş fikirlerine ihtiyacımız var” dedi.


Haber:
Şeyda Şahin
Mersin Haberci
Son Güncelleme: 24.06.2015 12:28
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.