Hak Olmadan İnsan Olmaz

10 Aralık İnsan Hakları Günü ve içinde bulunduğumuz insan hakları haftası dolayısıyla açıklama yapan İHD Mersin Şube Başkanı Ali Tanrıverdi “Dünyada ve Türkiye'de tüm baskılara karşı insanlar sokaklara çıkıp, örgütleniyor” diye belirtti.

Hak Olmadan İnsan Olmaz

10 Aralık İnsan Hakları Günü ve içinde bulunduğumuz insan hakları haftası dolayısıyla açıklama yapan İHD Mersin Şube Başkanı Ali Tanrıverdi “Dünyada ve Türkiye'de tüm baskılara karşı insanlar sokaklara çıkıp, örgütleniyor” diye belirtti.

11 Aralık 2014 Perşembe 17:41
Hak Olmadan İnsan Olmaz
Özgür Çocuk Parkı içinde bir araya İnsan Hakları Derneği (İHD) üyelerine, parkta bulunan SES üyeleri ve yine parkta imza toplayan DİSK Genel-İş Sendikası üyeleri de destek verdi. İnsan hakları ile insandır, hasta tutsaklar orunumuzdur dövizleri açan eylemciler sık sık hasta tutsakların serbest bırakılması yönünde slogan attı.
Açıklamasında İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin BM tarafından kabul edilişinin 60. yıl dönümü olduğunu hatırlatan Tanrıverdi, “10 Aralıkta kabul edilen Evrensel Bildirge’nin başlangıç bölümünde, insanlık ailesinin bütün üyeleri için eşit, bölünemez ve devredilmez hakların tanınmasının, dünyada özgürlüğün, adaletin ve barışın temeli olduğu, eğer hakları korunamıyor ise herkesin zulüm ve baskıya karşı son çare olarak direnme hakkına başvurmak zorunda kalabileceği belirtilmiştir” dedi.

 

Haklar Korunmuyor

“Günümüzde Evrensel Bilgirge'de yer alan hak ve özgürlüklere dayalı uluslararası bir düzen hale kurulamamıştır” diyen Tanrıverdi “İnsanların ırkından, renginden, cinsinden, cinsel yöneliminden, dilinden, din ve mezhebinden, inancından, etnik kimliğinden, siyasi, vicdani ve felsefi kanaatinden bağımsızlık olarak, insan olmaktan gelen hakları ve dokunulmazlıkları olduğu temel fikri ülkemizde ve dünya çapında yeterli koruma bulamamaktadır” ifadelerini kullandı.

 

2014 Hak İhlalleriyle Dolu

Bugün dünyanın her yerinde halklar ve toplumlar devletler tarafından uygulanan hak ihlallerine karşı çıktığının altını çizen Tanrıverdi, "Bu bağlamda 2014 yılında gerek Türkiye'de gerekse de Ortadoğu'da barış için mücadele edildiğine, zulüm ve baskıya karşı ise aktif direnme hakkının kullanıldığına tanıklık ediyoruz. Dünyada ve Türkiye'de tüm baskılara karşın sokaklara çıkan, örgütlenen, yaşam alanlarını korumaya çalışan insanlar direnmeye, başka bir yaşam mümkün demeye çalışırken, dünyanın her yanında otoriter rejimler polis şiddetiyle bu direnci kontrol etmeye ve bastırmaya çalışıyorlar.Yıl boyunca dünyanın pek çok yerinde yine askeri darbeler, iç çatışmalar, savaşlar ve işgaller nedeniyle başta yaşam hakkı, işkence yasağı ihlali, soykırımlar ve kitlesel göçler olmak üzere çok ağır insan hakları ihlalleri yaşanmıştır. Bu hak ihlallerinin yoğunluğu ve yaygınlığı bakımından ülkemiz, bölgemiz, Ortadoğu, bilhassa da komşumuz Suriye öne çıkmaktadır. Maalesef 2014, ülkemizde de ağır insan hakları ihlallerinin yaşandığı bir yıl olmuştur. İnsan ihlallerinde görülen tüm çeşitliliğe ve yoğunluğa karşın başta maden ocakları olmak üzere yaşanan iş kazaları, cinayet, Suriye ve Ortadoğu'da sürmekte olan savaş nedeniyle yaşanan kitlesel göçler ve sığınmacı sorunları insan hakları sorunları olmuştur" diye konuştu


Haber:
Soner Aydın
Son Güncelleme: 12.12.2014 17:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.