Hastaların Kişisel Bilgilerini Ne Yapacaksınız ?

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, Sağlık Bakanlığı, hekimler, hastaların kişisel bilgileri,

Hastaların Kişisel Bilgilerini Ne Yapacaksınız ?

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, Sağlık Bakanlığı, hekimler, hastaların kişisel bilgileri,

11 Aralık 2012 Salı 11:48
Hastaların Kişisel Bilgilerini Ne Yapacaksınız ?

CHP Milletvekili Öztürk, Sağlık Bakanlığı’nın hekimlerden hastalarının kişisel bilgi ve verilerini bildirmelerini istemesi ile ilgili yayınladığı genelge hakkında Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na yazılı soru önergesi verdi. Önergesinin Sağlık Bakanı Sayın Recep Akdağ tarafından yanıtlanmasını isteyen Öztürk, “Sağlık Bakanlığı, hekimlerden hayret verici, ilginç bir istekte bulunmaktadır. Genelge ile Sağlık Bakanlığı, hekimlerden hastalarının kişisel bilgi ve verilerini bildirmelerini istemektedir" dedi.Öztürk şunları kaydetti: "Herkes, kendisiyle ilgili kişisel verilerin korunmasını isteme hakkına sahiptir. Bu hak; kişinin kendisiyle ilgili kişisel veriler hakkında bilgilendirme, bu verilere erişme, bunların düzeltilmesini veya silinmesini talep etme ve amaçları doğrultusunda kullanılıp kullanılmadığını öğrenmeyi de kapsar. Kişisel veriler, ancak kanunda öngörülen hallerde veya kişinin açık rızasıyla işlenebilir. Kişisel verilerin korunmasına ilişkin esas ve usuller kanunla düzenlenir." Öztürk, Bakan Akdağ’dan, “Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Kanun çıkmadığına ve Anayasa madde 20/3 ile kişisel veriler Anayasa’nın güvencesi altında olduğuna göre, nasıl olup da devlet ve hükümet, hekimlerden hastaların özel bilgi ve verilerini isteyebiliyor?
Bu hangi amaca hizmet edecek, kimin işine yarayacak ve insanların özel ve hatta gizli yaşam alanlarına bu şekilde nasıl girilebiliniyor?” sorularının yanıtını istedi.Öztürk, Bakan Akdağ’dan şu soruları da yanıtlamasını istedi: “Anayasaya aykırı bu talebin esas amacı nedir? Bireyin hak ve hürriyetlerinin en üst seviyede korunduğunu düşündüğümüz demokratik hukuk devletinde, bu şekilde kişilerin fişlemesi sonucuna yönelik bu uygulamanın yasal dayanağı nedir?
Sayın Bakan, Anayasa değişikliğine ilişkin 12 Eylül 2010 günü yapılan referandum sürecinde hükümetin ‘bu anayasa değişikliği kabul edilirse kişilerin fişlenmesi son bulacak’ şeklindeki propagandaları da dikkate alıp, Anayasa’ya ve hukuka aykırı bu genelgeyi iptal edecek misiniz? Genelgede söz edilen ‘Sağlık Net 2’ sisteminin devreye girmesi ile birlikte, ‘sağlık hizmeti veren tüm sağlık kurum ve kuruluşlarının USUS 2.0 kapsamında yer alan verileri Sağlık Net 2 sistemine göndermeleri, zorunluluk hale gelmiştir’ denilmektedir. Burada yasal ve Anayasal zorunluluk bulunmadığına, tam aksine Anayasal engel olduğuna göre buradaki zorunluluk hangi zorunluluktur? Bu zorunluluğun, nedeni nedir?”

Son Güncelleme: 11.12.2012 11:50
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.