banner253

İftar Verip, Akdere’yi İstediler

Silifke’de çevreyi kirletmekle suçlanan çimento fabrikası ve liman inşaatı yatırımlarının sahibi Eren Holding’e bağlı Medcem Madencilik Şirketi, iftar yemeği düzenleyip, destek istedi!

İftar Verip, Akdere’yi İstediler

Silifke’de çevreyi kirletmekle suçlanan çimento fabrikası ve liman inşaatı yatırımlarının sahibi Eren Holding’e bağlı Medcem Madencilik Şirketi, iftar yemeği düzenleyip, destek istedi!

30 Haziran 2015 Salı 11:13
İftar Verip, Akdere’yi İstediler
Eren Holding’e bağlı Medcem Madencilik ve Yapı Malzemeleri San. Tic.A.Ş., Silifke’ye bağlı Akdere beldesinde gerçekleştireceği çimento yatırımı ile ilgili bilgiler vermek amacıyla Taşucu Baba Restaurant’da iftar yemeği düzenlendi. Taşucu Baba Restaurant’da düzenlenen iftar yemeğine; Şirket Müdürü Mehmet Yavuz, Mali Sorumlusu Atakan Şen ve Şirketin Silifke Temsilcisi Ali Şahin ile gazeteciler katıldı. Silifke’nin Akdere beldesinde yapılacak çimento fabrikası ve Yeşilovacık Beldesi’ndeki liman yapımı çalışmalarıyla ilgili önemli bilgilerin aktarıldığı toplantının iftar ile birleştirilmesi ise tepki topladı.ZENGİNLİK VURGUSU!

Yapacakları çimento fabrikası ve liman ile bölgenin tarım, turizm, sanayi ve ticari anlamda zenginleşeceğini savunan Şirket Müdürü Mehmet Yavuz, öte yandan istihdama da katkı sağlayacaklarını öne sürdü. “Çimento fabrikası ve liman yatırımlarımız, bölgemizin en önemli yatırımlarından birisi olacaktır” diyen Yavuz, “Yatırımlarımız; Mersin ve Silifke için, sosyal, kültürel, ekonomik ve özellikle de turizm ile ticari alanda, çok kısa sürede gelişmesine katkı sağlayacaktır.Fabrika ve liman yapımının ardından özellikle turizm ve ticaret alanında yeni yatırımlar hayata geçecek, Mersin ve Silifke ile beldeleri ticaret sektöründeki yerini alacaktır. Liman inşaatı yapımı yapılacak yeni yatırımların da önünü açacaktır. Aynı zamanda bu yatırımlarla istihdam sorunu azalacak, gençlerimizin iş bulabileceği ortamlar yaratılacaktır. Akdere beldesindeki fabrikamız için büyük bir özlemle bu yatırımının bitmesini bekliyoruz. Bu projenin halkımıza hayırlı olmasını temenni eder, Silifke ve beldelerine yıllardır özlemle beklediği bu projeyi bizlere kazandıran holding ve şirket yetkililerimiz ile yöre halkımıza teşekkür ederiz” dedi.“KİMSENİN ÇEVREYE VE SAĞLIĞA ZARAR VERDİĞİ YOK”

Fabrikanın iddia edildiği gibi çevreyi tahrip etmeyeceğini de savunan Yavuz, “Yöre halkımız ve vatandaşlarımız müsterih olsun. Kimsenin çevreye zarar vermesine izin vermeyiz. Dünyanın bütün ülkelerinde ve Türkiye’nin birçok değişik il ve ilçelerinde bu tür fabrikalar zaten var ve faaliyet gösteriyorlar. Fabrikalar çağın teknolojik imkânlarına uygun yapılırsa, modern bir şekilde faaliyet gösterirse hiçbir sıkıntı ve zarar vermez. Eskiden yapılan fabrikaların birçoğu kuralları ihmal etmiş, yapımında teknik imkânları ve teknolojiyi kullanamamış. Fakat bugün nereye gidersek gidelim firma bilgilendirmenin yanı sıra bölge halkını diğer çimento fabrikalarına da götürmüş. Yaptığımız yörelerde bize fabrikayla ilgili şikâyet veya olumsuzluk bildiren bir konu olmadığı gibi yatırımların önünün açılması noktasında teşvik edici girişimlerde oldu.”dedi.

“FABRİKALARIMIZ KONTROLÜMÜZ ALTINDA”

Yavuz, “Ben fabrikanın illa çevreye zarar vereceğini iddia etmiyorum. Fabrikanın çalışması sırasında titizlenerek ve kontrollü bir çalışma yapılabilir. Ben vatandaşlarımızın devletine ve yatırımlarına güvenmesini istiyorum. İnsan sağlığına zarar verecek her unsurun karşısında holding olarak bizde oluruz. Bölgemizde havamızı tehdit edecek bir sanayi faaliyeti yok ve olmayacak da. Vatandaşlarımız müsterih olsun. Kimsenin çevreye zarar vermesine taviz vermeyiz. “dedi.“ÇAĞIN TEKNOLOJİLERİNE UYGUN BİR FABRİKAYLA HİZMET VERECEĞİZ”

Eren Holding’in Silifke’de gerçekleştireceği çimento yatırımı ile ilgili önemli bir aşamanın  tamamlandığını açıklayan Şirket Müdürü Mehmet Yavuz, “1969 yılında tekstil sektöründe ticari yaşamına başlayan; enerji, kağıt, ambalaj, perakende, çimento, tekstil ve turizm alanlarında faaliyet gösteren Eren Holding ve bağlı şirketler bugün öz kaynağa dayalı büyüme stratejisi ile ülkenin en büyük gruplarından biri haline gelmiştir. Akdere Beldesinde büyük bir kısmı tamamlanan çimento fabrikası inşaatımız ve Yeşilovacık Liman yapımı çalışmalarımız tüm hızıyla devam etmektedir.1992 yılının sonunda gruba katılan Denizli Çimento, Eren Grubu tarafından gerçekleştirilen yatırımlarla, kapasitesini yüzde 300 artırmış ve bugünkü seviyesine ulaşmıştır. Eren Holding, Denizli Çimento’da dünyanın önde gelen çimento ve inşaat malzemeleri firmalarından CRH ile ortak olmuştur. Mersin’in Silifke İlçesine bağlı Akdere Beldesindeki çimento fabrikası ve Yeşilovacık Limanına yapacağımız yükleme boşlatma limanı, bölgemiz açısından son derece refahı, ekonomiyi, yatırımı ve huzuru getirecek bir yatırımdır. Kendi sağlığımızı olduğu kadar bölgemiz insanının sağlığını ve çalışan personelimizin sağlığını da düşünmek zorundayız.Kapasite açısından Türkiye’nin en büyük fabrikaları arasında bulunmaktadır. Denizli Çimento, 2009 yılında tamamlanan yeni farin değirmeni ve COMFLEX çimento öğütme üniteleri yatırımları ile ülkemizin en modern ve kapasitesi yüksek fabrikalar arasındaki yerini güçlendirmiştir. Denizli Çimento, kurulu kojenerasyon tesisi ile fabrikanın ihtiyaç duyduğu elektrik enerjisinin % 60’ını karşılayacak durumdadır” dedi.“ÇİMENTO FABRİKASI VE YEŞİLOVACIK LİMAN İNŞAATI 2016 YILININ SONUNA KADAR TAMAMLANACAKTIR”

Müdür Yavuz, “Türkiye ekonomisi, geçtiğimiz yılda Türkiye ölçülerine göre az, gelişmiş ülke ekonomilerine göre ise oldukça iyi bir büyüme gerçekleştirdi. Dikkati çeken başka bir gelişme Avrupa Birliği’ne yapılan ihracattaki azalmanın, Ortadoğu ve Afrika ülkelerine yapılan ihracatla fazlası ile telafi edilmesi oldu. İthalatta da daralma olunca, Cari açık milli gelirin yüzde 7’si düzeyine geriledi.


Bu gelişme genel olarak Türkiye ekonomisi açısından 2013 yılı için olumlu bir sinyaldir. Daha önceleri belirttiğimiz gibi genellikle hedefimiz, Eren Grubu büyüme oranının Türkiye ekonomisi büyüme oranının üstünde olmasıdır. 2012 yılı için de bu hedefe ulaşılmıştır. 2013’ten başlamak üzere önümüzdeki üç yıl yatırım dönemi olacaktır. Modern Enerji katı atıktan elektrik üretme projesi, Modern Karton 400.000 tonluk ek kapasite artışı, Eren Enerji 1400 MWlık yeni termik santrali yapımı, Medcem Mersin Çimento Fabrikası ile Yeşilovacık Liman inşaatı yatırımlarının 2016 sonuna kadar tamamlanması planlanmaktadır. Yatırımların bütçesi yaklaşık 2,2 milyar ABD dolarıdır” dedi.Haber:
Atilla Tülay
Mersin İmece
Son Güncelleme: 01.07.2015 12:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner262