banner253

İsmail Sağlar'dan Basına Çağrı

Mersin Gazeteciler Cemiyet Başkanlığına Adaylığını Açıklayan Kanal 2000 Televizyonu Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Sağlar, Mevcut Başkan Ahmet Ünal'a Önemli Bir Çağrıda Bulundu

İsmail Sağlar'dan Basına Çağrı

Mersin Gazeteciler Cemiyet Başkanlığına Adaylığını Açıklayan Kanal 2000 Televizyonu Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Sağlar, Mevcut Başkan Ahmet Ünal'a Önemli Bir Çağrıda Bulundu

11 Şubat 2015 Çarşamba 12:43
İsmail Sağlar'dan Basına Çağrı
Mersin Basınına Saygıyla Duyurulur. Mersin Gazeteciler Cemiyetinde seçimli Genel Kurul sürecinde yaşanan olumsuzluklardan dolayı çağrı niteliği taşıyan aşağıdaki açıklamayı yapma zorunluluğu doğmuştur. Bilgilerinize;
Mersin Gazeteciler Başkanı Ahmet Ünal’a Açık Çağrı


Mersin Gazeteciler Cemiyeti (MGC) Türk Medeni Kanunu, Dernekler Kanunu , Dernekler Yönetmeliği ve dernek tüzüğümüzle kurulan ve ilgili kanunlar, yasal mevzuatlar ve tüzüğün hükümleri çerçevesinde işleyişini sürdürmesi zorunlu olan bir meslek birlikteliğidir. Mersin Gazeteciler Cemiyeti yasal hükümler ve ilgili tüzük çerçevesinde 10 Ocak 2015 tarihinden en az 15 gün öncesinde yönetimini toplayarak genel kurul kararı alması ve ilan etmesi gerekiyor. MGC yine aynı şekilde yasal hükümler ve ilgili tüzük çerçevesinde genel kurulunu en geç 10 Ocak 2015 tarihinde yapmış olması gerekiyordu.


MGC yönetiminin ancak toplanarak mazeret göstererek ikinci bir genel kurul tarihi belirlemiş olması bunu ilan etmesi ile bu yasal sürenin aşılması mümkünken, MGC başkanı Ahmet Ünal tarafından bu hükümler bu güne kadar mazeretsiz keyfi bir tutum sergilenerek yerine getirilmemiştir. Mersin Gazeteciler Cemiyeti’ nin (MGC) yönetiminde yer alan birçok ismin genel kurul kararı alınması yönünde sözlü çağrısını da dikkate almayan MGC Başkanı Ahmet Ünal, bir taraftan genel kurul tarihini keyfi uzatırken, diğer taraftan da oy kullanacak üye listesini ısrarla vermemiş ve gizlemiştir.
MGC Başkanı Ahmet Ünal’ın yönetim kurulu üyelerinin birçoğunun bu yönde sözlü çağrılarını dikkate almaması üzerine bu kez aynı kişiler noter kanalı ile ihtar çekmek zorunda kalmışlardır. Noter kanalı ile çekilen ihtar üzerine MGC Başkanı Ahmet Ünal Genel kurul tarihini 21 ve 28 Şubat 2015 olarak 8 Şubat tarihinde mail ortamında rastgele bildirmiştir.MGC Başkanı Ahmet Ünal, öncesinde genel kurul tarihi belirlemede izlediği yöntemi şimdilerde de genel kurulda oy kullanacak üyelerin listesini vermeyerek sürdürmektedir.


MGC’ de şu anki başkan Ahmet Ünal tarafından 21 ve 28 Şubat 2015 tarihlerinde yapılacak genel kurullu seçimde oy kullanacak üyelerin listesi mühürlü ve kaşeli olarak ilan edilmeyerek ve verilmeyerek ısrarla saklanmaktadır. Buna karşın listenin her gün değiştirildiği ve isim kaydedildiği iddia edilmektedir. MGC’ de genel kurul tarihine sayılı günler kalmasına rağmen hukuku hiçe sayan, güven bunalımı yaratan ve tartışma yaratan keyfi tutumlar sürdürülmektedir.


MGC’ de benden başkası olmasın niyetiyle, Başkan Ahmet Ünal önce genel kurul tarihini geciktirmiş, karar ve ilan süresinde yasal süreyi dikkate almamış, günlerce tüzüğü ve üye listesi ısrarla vermemiş, ne var ki tüzük devletin ilgili makamlarından temin edinilmiş ancak üye listesi ise şu saate kadar hala temin edinilememiştir. İşte tüm bu yaşanan gelişmeler sonrası hukuki tartışmaları beraberinde getiren bu süreç, Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Ünal’a buradan kamuoyu aracılığı ile açık çağrıda bulunma zorunluluğu doğurmuştur.


Sayın Ahmet Ünal; 
MGC’ de son genel kurulda tüzük değişikliğine giderek, bir başkan iki dönemden fazla aday olamaz şeklinde ibaresi ile 2 dönem başkanlık sınırlaması önerinizle yapılmıştır. Bu kararın mimarı kendiniz olmanıza rağmen genel kurul tarihini geciktirerek ve el altından imza toplayarak, tekrar aday olmanın yollarını aramaktasınız. Bununla da yetinmeyerek aday olabilmek için gecikmelide olsa ilan ettiğiniz genel kurul gündemine tüzük değişikliğini de aldırttınız böylelikle asıl amacınız olan tüzük değişikliğinin görüşülmesi ile tekrar tüzük değişikliğine gidiyorsunuz. Tarafınıza defalarca sözlü ve noter aracılığı ile çekilen ihtara rağmen oy kullanacak üye listesini hangi gerekçe ile ısrarla ilan etmeyerek, neden saklıyorsunuz.


Tüm mesleklerin üzerinde 4. Kuvvet olarak anılan basının saygınlığını korumak ve gözetmek amacı ile kurulan bir meslek örgütünü sırf başkan olabilmek adına bunca hukuki tartışmaların içine neden, nasıl çekebiliyorsunuz. Başka meslek kolları, kamu kurum ve kuruluşları ile siyasi ya da sivil kuruluş ve örgütlere bu güne kadar yönelttiğiniz eleştirilerinize dayanarak, kendinizle çelişir bir duruma getiren bu tavrı neden sürdürüyorsunuz. Çelişkili ve hukuki tartışma ortamı yaratan bu tutumunuzla, “Saygınlık ve şeffaflık” ilkesini nasıl bağdaştırabiliyorsunuz. Kendinizi başkan yapabilmek adına, başkan olabilecek isimleri tek tek hedef alarak, sürdürdüğünüz karalama kampanyasının da bilinmesine rağmen, tek tek hedef aldığınız meslektaşlarınızla aynı ortamda bulunma hassasiyetini bile yok sayacak bu hırs size ne kazandıracak. 


Bu davranışınız ve yaşattığınız bu sürecin Meslek örgütüne ve mesleğe verdiği kayıplar ortada ve bunlarla anılacak bir başkan modeli ile tarihte yer almak adına tartışmalı her yolu ısrarla sürdürmenizi hayretle ve üzülerek izlemekteyiz. Demokrasinin gereği sandıkta şeffaf, adil bir rekabetten neden kaçıyorsunuz.  İçinde bulunduğunuz bunca hırs, inat ve hınca rağmen meslektaşlarımızın yaşattığınız bu olayları ve süreci meslek etiğine ve onuruna uygun olarak soğuk kanlı değerlendireceklerine ve sağ duyu ile karar vereceklerine inanıyorum. 


İsmail Sağlar

Son Güncelleme: 13.02.2015 11:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nebahat Demir 2015-02-11 19:46:08

eşitlik, şeffaflık ve demokrasiden dem vuranların üye listesini ısrarla ilan etmemesi de dikkatle izlenmeli.

banner262