banner229

İstemihan Talay, Dünya Engelliler Günü Kutladı.

CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı M.İstemihan Talay 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü Kutladı.CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan A. Adayı M. İstemihan Talay, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

İstemihan Talay, Dünya Engelliler Günü Kutladı.

CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı M.İstemihan Talay 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü Kutladı.CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan A. Adayı M. İstemihan Talay, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

03 Aralık 2018 Pazartesi 12:32
İstemihan Talay, Dünya Engelliler Günü Kutladı.

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından, 1992 yılından bu yana 3 Aralık’ın "Uluslararası Engelliler Günü" olarak kabul edildiğini, dünya nüfusunun en az 1 milyarını, Türkiye nüfusunun ise yüzde 12,29'unu engelli bireylerin oluşturduğunu belirten Talay, sosyal devlet ve çağdaşlığın, hiçbir ayırım gözetmeksizin tüm yurttaşlara insanca yaşayabilecekleri ortam ve olanaklar sunan, toplumsal yaşamda adaleti ilke edinen bir devlet anlayışını gerektirdiğini söyledi.Talay, Mersin’de Tüm Engelli Hakları Koruma Derneği Genel Merkezi’ni ziyaretinde yaptığı konuşmada, bireylerin de yetenekleri, yeterlilikleri ve becerileri doğrultusunda üretkenliklerini sürdürmelerini, üstlendikleri sorumlulukların gereğini yerine getirerek, ülkelerinin ve yaşadıkları kentlerin gelişmesine ve ilerlemesine katkıda bulunmalarının büyük önem taşıdığını vurguladı.

Devletin engelli istihdamı konusunda çalışmalarını arttırmasını, engelli çalıştırma zorunluluklarını iyi denetlemesi gerektirdiğini ve özel sektörün bu konudaki bilinçlenmesi için gerekli çalışmalar yapmalarının şart olduğuna dikkat çeken İstemihan Talay, her alanda çağdaşlığı hedefleyen Türkiye’nin, sosyal devlet ilkesinin gereği olarak, engelli yurttaşlarının sorunlarına çözüm üretmek, onların yaşam kalitelerini ve refah düzeylerini artıracak çeşitli olanaklar sunmak durumunda olduğunun altını çizdi.Engelli-engelsiz tüm yurttaşların, sağlık, eğitim, ulaşım, barınma ve istihdam sorunlarının çözülmesi, sosyal haklarının güvence altına alınması, yaşam kalitesi ve refah düzeyinin yükseltilmesi yönündeki çabaların, mutlu ve huzurlu bir toplumun temelini oluşturduğunu ifade eden CHP’lı M.İstemihan Talay, “Yaşamın her alanında, engelli yurttaşlarımızın gereksinimlerine göre düzenlemelerin yapılması, çağdaş kentlerin, sokakların, yapıların, toplu taşıma araçlarının, engellilerin kullanımına uygun olarak düzenlenmesi, engelli yurttaşlarımızın haklı beklentilerine yanıt oluşturacaktır.

Bugün amacımız, önemli bir bölümü üretime katılamayan, sosyo-kültürel sorunları bulunan, kimi hizmetlere ulaşmakta zorlanan engellilerimizin toplumsal yaşama etkin kalıtımlarını sağlamaktır. Engelli yurttaşlarımızın başkalarına bağımlı olmadan yaşamlarını sürdürmeleri, çalışma olanaklarına kavuşturulmaları, sorunlarını dile getirmeleri ve çözümünde etkin rol oynamaları büyük önem taşımaktadır. Bu arada bir yandan bu çabalar sürdürülürken, diğer yandan engelli duruma düşmenin önlenmesi konusunda yurttaşlarımızın bilinçlendirilmesi, rehabilitasyon olanaklarının yaygınlaştırılması sağlıklı bir toplum oluşturulması çabalarına katkıda bulunacaktır. Engellilerimizin hiçbir olanaktan yoksun kalmamasına özen gösterilmelidir. Onlara sevgiyle kucak açılmalı, sorunlarına duyarlılıkla yaklaşılmalıdır. Bu amaçla gerçekleştirilecek çalışmalar, engellilerimizin yaşama daha sıkı bağlanmalarını sağlayacaktır.Engellilerimizin sorunlarının çözümü için atılacak her yeni adımın, sergilenecek duyarlı yaklaşımların, toplumun mutluluğu ve huzuru için önemli olduğunu vurgularken, tüm engelli yurttaşlarımıza sağlık ve huzur içinde mutlu bir yaşam diliyorum” diye konuştu.

Mersin Portal-Haber Merkezi

Son Güncelleme: 03.12.2018 12:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner231