banner65

Kadınlar Şiddete Karşı 25 Kasım’a Hazırlanıyor

Geçtiğimiz Ekim ayında gerçekleştirdiği toplantı ile kuruluşu ilan edilen Akdeniz Belediyesi Kadın Meclisi, Kasım ayı birleşimini yaptı. Meclisin ana gündemi, ’25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’ dolayısıyla yapılacak olan etkinlik takvimi oldu.

Kadınlar Şiddete Karşı 25 Kasım’a Hazırlanıyor

Geçtiğimiz Ekim ayında gerçekleştirdiği toplantı ile kuruluşu ilan edilen Akdeniz Belediyesi Kadın Meclisi, Kasım ayı birleşimini yaptı. Meclisin ana gündemi, ’25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’ dolayısıyla yapılacak olan etkinlik takvimi oldu.

12 Kasım 2015 Perşembe 11:12
Kadınlar Şiddete Karşı 25 Kasım’a Hazırlanıyor
Akdeniz Belediyesi bünyesinde çalışan kadın personelin üyesi olduğu “Akdeniz Belediyesi Kadın Meclisi”, Kasım ayı olağan toplantısını gerçekleştirdi. Geçtiğimiz Ekim ayında kuruluşu ilan edilen ve çalışmalarına başlayan Meclis, kadına yönelik çalışmaları güçlendirmeyi ve bu çalışmaların planlı-programlı biçimde yürütülmesini hedefliyor. Bu çerçevede 19 kişilik bir Koordinasyon Kurulunun yürütmesini gerçekleştirdiği Kadın Meclisi, Kasım ayı gündemini görüşmek üzere toplandı. Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu’nun Başkanlık ettiği Mecliste çeşitli gündem maddeleri ele alınırken, toplantının ana gündemini 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü ve sonrasında da ‘8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ çerçevesinde yapılacak olan eylem ve etkinlik takvimi oluşturdu.


“ORTAK NOKTAMIZ ŞİDDET VE ONUNLA MÜCADELE”

Bir önceki toplantıya katılamayan kadınlara, Meclis Koordinasyon Yürütme Kurulunun seçildiğini hatırlatan Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu, Mecliste tartışılan konuların, gelen önerilerin ve alınan kararların bu kurul tarafından değerlendirileceğini, uygulama pratiğinin bulunup bulunmadığını değerlendireceğini ifade etti. Akdeniz Belediyesi olarak Kadın Meclisi projesini önemli bulduklarını da vurgulayan Eş Başkan Mutlu, “Her bir kadın çalışanımızın ayrı bir ideolojik düşüncesi ve yaklaşımı olabilir. Ama hepimizin kadın olmak ve bir biçimiyle şiddete uğramak gibi ortak bir noktamız var. Her birimiz yeryüzünde her an şiddeti yaşıyoruz ve karşı karşıya kalıyoruz. Bu noktada bizim algımızın de değişmesi gerekiyor. Şiddet, sadece erkeğin fiziksel şiddeti olarak kendini göstermiyor. Fiziksel şiddetin yanı sıra kadınlar psikolojik ve cinsel yönden de şiddete maruz kalıyor. Öte yandan, Ankara’da barış eylemi için bir araya gelen insanlara yönelik tam bir ay önceki katliam da devlet şiddetinin bir göstergesi olarak belleklerimizde duruyor” şeklinde konuştu.“RUGAN AYAKKABILI, TESPİH ÇEKEN, BACAKLARINI AYIRARAK OTURAN ERKEKLERİN DÜNYASI”

Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu, toplumsal yaşamda kadın örgütlenmelerinin önemli olduğunu, sendika ve sivil toplum örgütlenmeleri başta olmak üzere kamusal yaşamın her alanında kadınların örgütlü ve güçlü bir dayanışma sergilemesi gerektiğinin altını çizdi. Mutlu, Kadının örgütlü olmaması ve buna karşı bir tavır geliştirmemesi durumunda şiddetin devam etmesinin kaçınılmaz olduğuna işaret ederek, “Kadının örgütlü mücadelesi, onun özgürlük arayışıdır. Akdeniz Belediyesi’nin Kadın Meclisi; Mersin’de ilk, Türkiye’de de ilkler arasındadır.


Bu açıdan Meclisimizin hem kendi toplumumuzda hem de yakın çevremizde kadınların yaşadığı şiddetin önlenmesi yönünde önemli çalışmalara imza atacağına inanıyorum. Örneğin Suriye’deki kadınlar neden mülteci durumuna düştü? Kadınlar ve çocuklar göçe zorlanırken neler yaşıyorlar? Bütün bu sorunları kentimizin her noktasında ve yaşamımızın her alanında konuşmalı ve tartışmalıyız. Yerel ve genel siyaset alanında, erkek egemen bir ülkede yaşıyoruz. Türkiye’deki kamusal alanlar ve siyaset sahnesi, egemenliğini sürdürmeye çalışan, takım elbiseli, siyah rugan ayakkabılı, elindeki tespihi çeken ve bacaklarını olabildiğince açarak oturan erkeklerin kendini var ettiği yerler halindedir. Toplumsal cinsiyet normlarını kırmamız açısından cins bilincimizi oluşturmak son derece önemlidir” diyerek sözlerini tamamladı.25 KASIM EYLEM VE ETKİNLİKLERİ

Meclis toplantısında en önemli gündem maddesi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla yapılacak eylem ve etkinliklerin belirlenmesi oldu. Söz alan meclis üyeleri, bu konudaki görüş ve önerilerini paylaştılar. Alınan kararlara göre 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü eylemine katıldıkları için haklarında dava açılan ve 25 Kasım duruşmaya katılacak olan kadınlara Adliye önünde destek açıklaması yapılacak. Ayrıca meclis, kendi pankartıyla Özgür Çocuk Parkına yürüyecek. Basınla ilişkileri düzenleyecek basın komitesi oluşturulacak.


25 Kasım gününün önemine ilişkin bir belgesel gösterimi yapılacak. Mecliste görüşülen ve karara bağlanan diğer gündem maddelerine göre ise belediye personelinin çocukları için yapılan kreş talebi değerlendirilecek. Kadın çalışanların birlikte piknik, gezi gibi ortak etkinliklerle birlikte sosyal etkinliklere katılmaları için çalışmalar yapılacak. Belediye başta olmak üzere çeşitli platformlarda toplumsal cinsiyet eğitimleri düzenlenecek. Akdeniz Belediyesi kadın çalışanları olarak, Mersin’de kadına yönelik şiddet haritası değerlendirilecek ve buna karşı geliştirilebilecek eylem planları oluşturulacak.
banner75
Son Güncelleme: 12.11.2015 11:14
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.