‘Kent Katılımı Buluşmaları’ Kapsamında ‘Gençlik Buluşması’

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, ‘Kente Sözümüz Var’ sloganıyla Büyükşehir tarafından düzenlenen ‘Kent Katılımı Buluşmaları’ kapsamında ‘Gençlik Buluşması’ gerçekleştirdi.

‘Kent Katılımı Buluşmaları’ Kapsamında ‘Gençlik Buluşması’

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, ‘Kente Sözümüz Var’ sloganıyla Büyükşehir tarafından düzenlenen ‘Kent Katılımı Buluşmaları’ kapsamında ‘Gençlik Buluşması’ gerçekleştirdi.

21 Mayıs 2024 Salı 08:20
‘Kent Katılımı Buluşmaları’ Kapsamında ‘Gençlik Buluşması’

Yeni dönemin ilk buluşmasını gençlerle gerçekleştiren Seçer, gençlerin sorularına cevap vererek, Büyükşehir’in gençlere yönelik hizmet ve projelerini anlattı.

Bir belediye başkanının kapsayıcı olması gerektiğine vurgu yapan Seçer, “Ben CHP’li bir Belediye Başkanıyım ama herkesin belediye başkanıyım. Şimdi seçim sonuçlarını iyi okursanız; benim söylemlerimin sandıktan çıkan oy oranıyla vücut bulduğunu görürsünüz” diye konuştu. Katılımcı demokrasiyi Mersin’de örmek ve bu konuda Türkiye’ye örnek olmak istediklerini belirten Seçer, “Kentte bunu hakim kılarsak, bu anlayışın kenti çok büyük noktalara getireceğini hep beraber göreceğimizi umut ediyorum” dedi.

Öğrencilerin eğitim hayatlarına destek olan projeleri hayata geçirdiklerini kaydeden Seçer, Büyükşehir’in sahile kazandırdığı okuma salonu ile öğrencilerin eğitim hayatının ranttan daha önemli olduğu mesajı verdiklerini ve Türkiye’ye örnek olacak bir çalışma yaptıklarını ifade etti.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, ‘Kente Sözümüz Var’ sloganıyla Büyükşehir tarafından düzenlenen ‘Kent Katılımı Buluşmaları’ kapsamında ‘Gençlik Buluşması’ gerçekleştirdi. Yeni dönemin ilk buluşmasını gençlerle gerçekleştiren Seçer, gençlerin sorularına cevap vererek, Büyükşehir’in gençlere yönelik hizmet ve projelerini anlattı.

Seçer: “Ben herkesin belediye başkanıyım”

Toplantının açılış konuşmasında gençlerle bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu belirten Seçer, geçtiğimiz 5 yıllık görev süresi boyunca ‘Kent Katılımı Buluşmaları’ kapsamında kentte faaliyet gösteren STK’lar ile sık sık bir araya geldiğini ifade ederek, yeni dönemde gençlerin de bu buluşmalara dahil edilmesini arzu ettiklerini söyledi. 

Geçtiğimiz günlerde Büyükşehir tarafından 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla gerçekleştirilen Mabel Matiz konserine özellikle gençlerin büyük ilgi gösterdiğini ve katılımın oldukça yüksek olduğunu söyleyen Seçer, bu kalabalığın 31 Mart seçimlerinin sonuçları ile doğrudan ilişkili olduğuna dikkat çekerek, “Ülkenin rahatladığını görüyorum, Mersin seçimleriyle ilgili şunu duyuyorum; ‘Ben Vahap Başkan’a oy vermedim ama kazandığı için mutluyum’ diyenler var. ‘Şu ya da bu sebeple, ideolojik veya farklı sebeplerle elim oy vermeye gitmedi ama Mersin’in huzurundan, Mersin’e yapılan hizmetlerden, ayrımcılık olmamasından çok mutluyum, böyle devam etmesini istiyorum’ deyip mutluluğunu ifade edenler oluyor” dedi. Bir belediye başkanının kapsayıcı olması gerektiğine vurgu yapan Seçer, “Ben Cumhuriyet Halk Partili (CHP) bir Belediye Başkanıyım ama herkesin belediye başkanıyım. Şimdi seçim sonuçlarını iyi okursanız; benim söylemlerimin sandıktan çıkan oy oranıyla vücut bulduğunu görürsünüz” diye konuştu.  

“Mersin’de aradığımız; huzur ve kardeşlik”

Mersin’de seçimlerde alınan yüzde 60 oy oranının toplumun her kesiminden insanın katkılarıyla olduğunu kaydeden Seçer, “Bir çok ideolojik görüşü bir araya getiren başkan figürü düşünün. O figür de şahsımdır ve insanlar oy verdi. Mersin’de aradığımız huzur ve kardeşlik değil mi? Bu insanlar Vahap Seçer’in şahsına, yönetim anlayışına, söylemlerine ve uygulamalarına değer verip oy vermişse farklı kutuplarda da olsalar onun şahsında gönül bağı kurarlar” dedi.

“Katılımcı demokrasiyi Mersin’de örmek istiyoruz”

Mersin’in bölge olarak çok stratejik olduğunu ve her çeşitten insana ev sahipliği yaptığını kaydeden Seçer, “100 enstrümanlı bir orkestrayı yöneten maestro gibi, hiç kakofoni çıkmıyor. Eğer iyi bir müzik çıkıyorsa maestro işini iyi yapıyordur. İşte kent yönetimi bu, her enstrümanın sesinin o harmoniye bir katkısı var. Bu kentte birçok sesliliği yaratırsınız ve bu da güzel bir müzik tınısına dönüşebilir” ifadelerine yer verdi. İsteğinin katılımcı demokrasiyi Mersin’de örmek ve Türkiye’ye bu konuda örnek olmak olduğunu belirten Seçer, “Kentte bunu hakim kılarsak, Türkiye’ye örnek bir kent olduğumuz gibi bu anlayışla kenti çok büyük noktalara getireceğini hep beraber göreceğimizi umut ediyorum” sözlerine yer verdi.

“Alo 185 üzerinden taleplerinizi bildirebilirsiniz”

Gençlerin sorularını dinleyen Seçer, ‘Alo 185’ üzerinden her türlü talep ve şikayetlerini bildirebileceklerini aktararak, “Teksin üzerinden talepte bulunuyorsanız mutlaka bizde kayıtları vardır. Saniyesi saniyesine dönerler, hiçbir problem yok. Alo 185, Teksin Çağrı Merkezi uygulamamızı akıllı telefonlarınıza indirebilirsiniz. Onun üzerinden taleplerinizi, dileklerinizi, isteklerinizi ve teşekkürlerinizi bildirebilirsiniz” sözlerine yer verdi.

“Türkiye’nin hiçbir yerinde ulaşım 1 TL değil”

Öğrencilere otobüsün hala 1 TL olduğunu hatırlatan Seçer, 2020 yılında 2024 yılına kadar 1 TL tutacağına dair söz verdiğini hatırlatarak, “Toplu taşıma araçları bir belediye için ticari faaliyet değildir. Bir kamu hizmetidir, tamamen destek gerektirir. Süspansiyona ihtiyaç duyar, her belediyenin kabulü süspansiyon oranının yüzde 50’yi geçmemesi yönündedir. Geçen yıl 500 milyon lira toplu taşımaya destek vermemiz gerekirken 750 milyon lira destek verdik. Bu; size yapacağımız yol, okuma salonu, gençlik merkezi, ucuz yemek, içmek imkanını bu tarafa aktarmak demektir. Türkiye’nin hiçbir tarafında 1 TL’ye ulaşım yoktur” diyerek sözünden dönmediğinin altını çizdi. Seçer, çevre dostu ve konforlu otobüslerin yanı sıra Metro Projeleri’nin de hız kazanacağını müjdeledi. Seçer ayrıca dünyanın ilk üniversiteye giren tramvayını da Mersin’de hayata geçireceklerini duyurdu.

“Gençlik Meclisi oluşturmak istiyoruz”

Yeni dönemde gençlere yönelik hayata geçirecekleri Gençlik Ofisi, Gençlik Kampüsleri ve Gençlik Meclisi projelerinden söz eden Seçer, “Bizim Çocuk Meclisimiz var. Bir de Gençlik Meclisi oluşturalım istiyoruz. Gençlik merkezleri konusunda yoğun talepler ve ihtiyaç olduğunu görüyoruz” dedi. Mersin’in 5 yılda yaşadığı değişime dikkat çeken Seçer, “Artık Mersin bir üniversite kenti olma hüviyetine doğru gidiyor. 5 yıl önce yönetime geldiğimizde ‘Mersin’i bir üniversite kenti yapmak istiyoruz’ dedik. İlk geldiğimiz dönemlerde gençlik şu anki gibi Mersin’de ne hareketliydi ne de mutluydu. Mersin sahillerindeki belediyemize ait kafeler, ki Büyükşehir o kafeleri rant anlayışından uzak tamamen halka açtı. Gıdalarımız güvenli, hizmetimiz son derece güzel. Fiyatlarımız da genel anlamda baktığınız zaman dengeli” ifadelerine yer verdi.

“Tarsus’u canlandırma projelerini hayata geçireceğiz”

Büyükşehir’in yeni hizmet binasının altında yeni bir kafeyi daha yakın zamanda hizmete açacaklarını duyuran Seçer, Tarsus’ta da bu tür faaliyetleri yaygınlaştırmak istediklerini belirterek, “Hem kentin hem öğrencilerin sosyalleşeceği bir alan ikinci 5 yıllık dönemimizde Tarsus’ta gerçekleşecek. Hem merkezdeki Kültür Park’ta hem de şelale tesislerinde çok büyük bir kompleks yapacağız. Şehrin muhtelif yerlerinde Tarsus’u canlandırma projelerini hayata geçireceğiz” dedi.

“‘Engelsiz Mersin’ kavramı bizim için çok büyük”

‘Engelsiz Mersin’ anlayışını oldukça önemsediklerinin altını çizen Seçer; toplu taşıma araçlarından kaldırım izli parkelere, bisiklet yolundan araç şarj istasyonları sayısına kadar özel gereksinimli yurttaşların hayatını kolaylaştıracak bir dizi çalışma gerçekleştirdiklerini dile getirdi. Özel gereksinimli bireyler ve ailelerine yönelik açtıkları merkezlere de değinen Seçer, “Alzheimer Merkezi ve Yenişehir’de en son açtığımız Otizm Merkezi gibi merkezleri ilçelerde de açacağız. Engelsiz Yaşam Parkı’nda hem özel çocuklara hem ebeveynlerine sağladığımız kurslar var. Medikal ve araç gereç destekleri sağladık. Özel gereksinimli yurttaşlarımız için hem kentin fiziki koşullarını düzeltmek hem de onların günlük yaşamına temas etmek, dokunmak, tedavilerini, eğitimlerini, terapilerini sağlama amaçlı çok sayıda projemiz hayatta ve yeni çalışmalarımız da var” diye konuştu.

Mersin Portal-Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.